Sorunların çözüm yeri TBMM'dir

KILIÇDAROĞLU-DEMİRTAŞ GÖRÜŞMESİ -BDP GENEL BAŞKANI DEMİRTAŞ. -''YENİ ANAYASA ÇALIŞMASI DEVAM EDERKEN DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ DE GÜNDEME ALINMALI'' -''AKİL İNSANLAR KOMİSYONUNUN KURULMASINI BİZ DE ÖNEMSİYORUZ'' -CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ HAMZAÇEBİ: -''SORUNLARIN ÇÖZÜM YERİ TBMM''

30.09.2011 17:53
TBMM (A.A) - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yeni anayasa çalışması devam ederken eş zamanlı olarak demokratikleşme paketinin de gündeme alınması gerektiğini söyledi.
     Demirtaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Meclis çatısı altında demokratik muhalefetin geliştirilmesi, Türkiye'nin özgürlükleri, temel haklarıyla ilgili konularda görüş alışverişi yapılmasını önemsediklerini kaydetti.
     Yarın TBMM'nin çalışmalarına başlayacağını anımsatan Demirtaş, bundan sonraki dönemde Türkiye'nin barışı, özgürlükleri için çaba sarf eden herkesle ortaklaşmak istediklerini ifade etti.
     Yeni bir anayasanın Türkiye açısından çok önemli olduğunu dile getiren Demirtaş, şunları kaydetti:
     ''Yeni Anayasa, bizim de temel taleplerimizden ve mücadele gerekçelerimizden biridir. Ama biz yeni bir anayasa çalışması devam ederken eş zamanlı olarak demokratikleşme paketinin de gündeme alınması gerektiği inancındayız. Biz buna 'yeni anayasaya doğru giderken yol temizliği' diyoruz. Çünkü bu yolda mayınlar, tehlikeler var. Yeni anayasa inşa sürecinde bu yol temizliğini mutlaka yapmak gerekir. Bunlar: ifade özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü, seçim barajı, Siyasi Partiler Kanunu, Terörle Mücadele Yasasından kaynaklanan sorunlar, basın özgürlüğü, tutukluluk süreleri, siyasetçilerin tutuklu olmaları. Bütün bunlar, anayasayı demokratik bir ortamda gerçekleştirmeyi engelliyor. Bunlar eş zamanlı olarak çözülmesi gereken problemlerdir. Bunlar yapılmadığı müddetçe Türkiye'de özgür bir tartışma ortamını yakalamak ve bundan kaynaklı olarak özgürlükçü, sivil, demokratik bir anayasayı inşa etmek çok kolay olmayacaktır.''
     ''Hakikatleri araştırma komisyonu''yla birlikte çalışabilecek bir ''akil insanlar komisyonu''nun kurulmasını kendilerinin de önemsediğini belirten Demirtaş, ''Bu çatışma ortamının durabilmesi, akan kanın durabilmesi açısından rol üstlenebilecek, siyaset dışından aynı zamanda siyasete destek olabilecek, herkese çağrı yapabilecek, gerektiğinde herkesle görüşebilecek bir akil insanlar komisyonuna ihtiyaç var'' dedi.
     Demirtaş, bundan sonraki süreçte siyasi partilerin daha fazla diyalog içerisinde olmalarını ve Türkiye'nin temel sorunlarının çözümü noktasında daha hevesli davranmalarını umut ettiğini kaydetti.
     Demirtaş, bir gazetecinin, toplantı sırasında Antalya'da patlama meydana geldiğinin bildirilmesi üzerine, ''Umarım can kaybı yaşanmamıştır, bilmiyorum'' dedi.
    
     -''SORUNLARIN ÇÖZÜM YERİ TBMM''-
    
     CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Hamzaçebi, BDP heyetinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, TBMM'nin yeni dönem çalışmaları başlamadan önce ziyarette bulunarak, yeni dönemde TBMM'den beklentilerine ilişkin değerlendirme yaptığını söyledi.
     Sorunların çözüm yerinin TBMM olduğu konusunda bir anlayış ortaya konulduğunu belirten Hamzaçebi, Kılıçdaroğlu'nun, BDP'nin, Ankara Kumrular Sokak ve Siirt'teki terör saldırıları nedeniyle terörü kınayan açıklamalarına yönelik memnuniyetini dile getirdiğini anlattı.
     Hamzaçebi, BDP'nin önerileri arasında yer alan demokratikleşme paketine yönelik görüş bildirip bildirmediklerine yönelik bir soru üzerine, bu görüşmenin, bir mutabakat arama görüşmesi olmadığını vurguladı.
     BDP'nin nezaket ziyareti çerçevesinde, beklentilerini, görüşlerini dile getirdiğini belirten Hamzaçebi, BDP'nin demokratikleşme bağlamında bazı görüşler ortaya koyduğunu vurguladı. Hamzaçebi, CHP'nin, her zaman Türkiye'nin sorunlarının çözüm yerinin TBMM olduğu görüşüne sahip olduğunu belirtti.
    
     -TUTUKLU MİLLETVEKİLLERİNİN DURUMU-
    
     Hem BDP hem de CHP'nin tutuklu milletvekillerinin bulunduğunun anımsatılarak, görüşmede bu konunun gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruya Hamzaçebi, şöyle karşılık verdi:
     ''Adalet ve Kalkınma Partisi ile bizim mutabık kaldığımız bir metin oldu. Burada seçilmiş tüm milletvekillerinin TBMM'de olması gerektiği yönündeki arzu, her iki siyasi parti tarafından da ortaya konuldu. Metnin ikinci önemli cümlesi, anayasa dahil tüm mevzuatın özgürlükleri genişletici şekilde yorumlanması gerekir. Bütün bunlar TBMM'nin üye tam sayısıyla toplanması gerektiği yönündeki bir arzunun ifadesidir. Meşruiyet yönünden tartışılmayacak bir anayasa, seçilmiş tüm milletvekillerinin TBMM'de olmasını gerektirir. Ancak bunu anayasa görüşmelerinde, uzlaşma komisyonuna oturmanın ön şartı olarak ifade etmedik. Tutuklularla ilgili düzenlemeler, bir anayasa konusu değildir. Uzlaşma komisyonunun oturup, karar vermesi gereken bir konu değildir. Ama anayasa için uygun iklim yaratacaksak, pozitif ortam yaratacaksak bu tip engellerin ortadan kaldırılması gerekir. Bunlar anayasa görüşmeleriyle beraber eş zamanlı olarak yürüyebilir.''
     (ALP-MLT-KUD)
 

 

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm bulmak zaten karar verin. Biz pazar geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç saat beklemek zorunda.