Hükümete Yetki Gaspı?na son ver ve DUR diyorum.

CHP'DEN AKP'YE ANAYASA ÇAĞRISI: "YOLA MAYIN DÖŞEMEKTEN VAZGEÇ"
23.09.2011 13:07

Yazılı basın açıklamasının metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız

--------------------------------------------------------------------------------
CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, AKP'ye yeni anayasa konusunda, "Eğer özgürlükleri esas alan yeni bir anayasa için yola çıkacaksak bu yola mayın döşemekten vazgeç. Kanun Hükmünde Kararname çıkarma sevdasını bırak" çağrısını yaptı. -Hamzaçebi, "Eğer yeni bir anayasa için bir masanın etrafında toplanacaksak hükümet Kanun Hükmünde Kararnamelere son vermelidir. Hükümete yetki gasbına son ver ve dur diyorum" dedi.

-Hamzaçebi, "Ortada ihale kanunundan korkan, ihalelerin AKP yandaşları dışındaki kişiler tarafından kazanılmasından endişe duyan bir AKP vardır. AKP Hükümeti adeta bir ihale paylaştırma hükümetidir" dedi.

-Hamzaçebi, "Yetki Kanununun hükümete altı ay süreyle yetki vermiş olduğu dikkate alındığında dava açıldığı tarihten bu yana geçen yaklaşık dört aylık süre içinde Mahkemenin karar vermemiş olması kamuoyu tarafından Anayasa Mahkemesi hükümete destek veriyor anlamında yorumlanmaktadır. Yüksek Mahkemeyi millet adına göreve davet ediyorum" dedi.

ANKARA (ANKA) - CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, AKP'ye yeni anayasa konusunda, "Eğer özgürlükleri esas alan yeni bir anayasa için yola çıkacaksak bu yola mayın döşemekten vazgeç. Kanun Hükmünde Kararname çıkarma sevdasını bırak" çağrısını yaptı.
Yazılı bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, yeni anayasa çalışmaları konusunda AKP'ye çağrıda bulundu.

-"AKP'NİN TUTUMU GÜVEN VERMİYOR"-

AKP Hükümeti'nin TBMM'de 6 Nisan 2011'de kabul edilen ve 3 Mayıs 2011'de yürürlüğe giren Yetki Kanunu uyarınca bugüne kadar çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnameler ile TBMM'nin iradesini bir kenara bıraktığını belirten Hamzaçebi, şöyle dedi:
"Yeni anayasanın yapımı sürecine doğru giderken iktidar partisinin bu sürece destek veren, özgürlüklerin genişletilmesi konusunda halka güven veren bir yaklaşım içinde olması gerekir. AKP'nin bugünkü tutumu özgürlüklerden yana bir anayasanın yapımı konusunda güven vermemektedir. AKP bir yandan 12 Eylül 1982 Anayasası'ndan şikayet ederken diğer yandan bu Anayasa'nın olağanüstü dönemlere ilişkin olarak verdiği demokrasiyle bağdaşmayan yetkileri kullanmaktan çekinmemektedir."

-"SAMİMİ OLMADIĞINI GÖSTERMEKTE"-

AKP'nin tutumunu eleştiren Hamzaçebi, "Bir yandan "hukukun üstünlüğü' ilkesine sarılıp özgürlükçü anayasa söylemini ifade ederken öte yandan olağanüstü dönemin ürünü olan 1982 Anayasası'nın demokrasiyle bağdaşmayan yetkilerini kullanmak AKP'nin "özgürlükçü anayasa' söyleminde samimi olmadığını göstermektedir" dedi.
Hükümetin Yetki Kanunu'nun yetki vermediği konularda da kanun hükmünde kararnameler ile düzenleme yaptığını ifade eden Hamzaçebi, "Bu tam anlamıyla bir hukuksuzluk olup yetki gasbıdır" ifadesini kullandı.
Hükümetin bugüne kadar 22 Kanun Hükmünde Kararname çıkardığını belirten Hamzaçebi, "CHP bunların 15'i için Anayasa Mahkemesinde iptal davası açmış ve 6'sı için de iptal davası açma hazırlıkları devam etmektedir. Ancak hükümetin nerede duracağı belli değildir. Sırada onlarca kararnamenin olduğu söylenmektedir" dedi.

-AKP'YE SESLENDİ-

Yeni anayasa çalışmalarını hatırlatan Hamzaçebi, AKP'ye, "Eğer yeni bir anayasa için bir masanın etrafında toplanacaksak hükümet Kanun Hükmünde Kararnamelere son vermelidir. Hükümete yetki gasbına son ver ve dur diyorum" diye seslendi.

-ANAYASA MAHKEMESİ'Nİ ELEŞTİRDİ, GÖREVE DAVET ETTİ-

Bu süreçte Anayasa Mahkemesi'nin tutumunun da ilginç olduğuna dikkat çeken Hamzaçebi, "CHP, Yetki Kanunu ile ilgili olarak yürürlüğün durdurulması ve iptali istemiyle 6 Haziran 2011 tarihinde Anayasa Mahkemesi'nde dava açtığı halde Mahkeme bugüne kadar bu konuda karar vermemiştir" dedi. Hamzaçebi, şöyle dedi:
"Yetki Kanununun hükümete altı ay süreyle yetki vermiş olduğu dikkate alındığında dava açıldığı tarihten bu yana geçen yaklaşık dört aylık süre içinde Mahkemenin karar vermemiş olması kamuoyu tarafından Anayasa Mahkemesi hükümete destek veriyor anlamında yorumlanmaktadır. Yüksek Mahkemeyi millet adına göreve davet ediyorum. Mahkeme bu konuda süratle karar vermek zorundadır."
Hükümetin son olarak 14 Eylül 2011'de yayınladığı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname ile çeşitli düzenlemeler yanında iki önemli konuda düzenleme yaptığını vurgulayan Hamzaçebi, şöyle dedi:
"Daire başkanı ve üzerindeki bütün görevliler görevinden alınmıştır. Bunu iki şekilde yorumlamak mümkündür. Eğer bu görevliler başarısız iseler milli eğitim sistemimiz yıllarca bu bürokratlara mı emanet edilmiştir. Eğer AKP'nin bugüne kadarki milli eğitim politikası başarılı ise bu bürokratlar neden görevden alınmıştır.
İkinci önemli düzenleme Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün görevlerini devralmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı neredeyse kamu kurum ve kuruluşlarına ait tüm taşınmazların yönetimini üstlenmiş, bunlar üzerinde her türlü ihaleyi ihale kanunlarına tabi olmaksızın yapmaya yetkili kılınmıştır.
Ortada ihale kanunundan korkan, ihalelerin AKP yandaşları dışındaki kişiler tarafından kazanılmasından endişe duyan bir AKP vardır. AKP Hükümeti adeta bir ihale paylaştırma hükümetidir."

-AKP'YE YENİ ANAYASA ÇAĞRISI-

Hükümete çağrıda bulunduğunu belirten Hamzaçebi, "Eğer özgürlükleri esas alan yeni bir anayasa için yola çıkacaksak bu yola mayın döşemekten vazgeç. Kanun Hükmünde Kararname çıkarma sevdasını bırak. Hangi konuda hangi düzenlemeyi yapmak istiyorsan bunları Meclis'e getir" dedi.(ANKA)
(MG/ÖMR)

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm seçip zaten karar verin. Biz sirk geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen tam olarak bir saat beklemek zorunda.