Gelin bu görüşmeyi açık ve net bir şekilde sahiplenin

Hamzaçebi'den AKP'ye çağrı: Metni açıkla
CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, AKP'ye seslenerek, "Başbakanlık ile PKK arasında gidip gelen bir mutabakat metni var, bir metin hazırlanıyor, Kandil'e sunuluyor, İmralı'ya sunuluyor, hükümete sunuluyor, gelin bu metni açıklayın" dedi.

TBMM - 19.09.2011 - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ''Hükümet, PKK ile görüşmez, devlet görüşür'' şeklinde bir polemik yaratmanın, gerçekçi ve doğru olmadığını savunarak, ''Hükümete düşen şudur; gelin bu görüşmeyi açık ve net şekilde sahiplenin'' dedi.
Hamzaçebi, Malatya Kürecik'ten gelen, erken uyarı radarının bölgelerinde kurulmasına tepki gösteren bir grup muhtarı kabul etti. Hamzaçebi, kabulde gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Çubukçu'nun sözünü hatırlattı
Yeni öğretim yılının başladığını da hatırlatan Hamzaçebi, "Bu yıl biraz buruk açılıyor. Okullarımızın öğretmen ihtiyacı var. İstanbul'da hala 50 kişilik sınıflar var" dedi. Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun 2011 yılı için 55 bin öğretmen ataması sözü verdiğini anımsatan Hamzaçebi, "Bu söz tutulmadı. Sözleşmelilerle birlikte yaklaşık 40 bin öğretmenin ataması yapılmıştır. Daha 15 bin öğretmen atama ihtiyacı vardır" dedi.
AKP'ye çağrı
İhtiyacın karşılanması için bu yıldan başlamak üzere önümüzdeki ayın Ağustos ayına kadar sonuçlandırılmak üzere 100 bin öğretmen kadrosunun ihdas edilmesi ve ihdas edilecek bu kadrolara öğretmen atamalarını gerçekleştirmek üzere kanun teklifini daha önce verdiklerini ifade eden Hamzaçebi, Milli Eğitim Bakanı ve hükümete bu kanun teklifine destek vermeye ya da öğretmen ihtiyacını kapsayan kanun tasarısını TBMM'ye getirmesi için çağrıda bulundu.
Akif Hamzaçebi, Türkiye'nin gündeminde, ''PKK ile Başbakanlık arasında yürütülen bir görüşme olduğu'' iddiasında bulunurak, görüşmenin kaydının ''yasadışı'' yapıldığı için içeriğine yönelik değerlendirmede bulunmayacağını söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bazı Hükümet ve AKP yetkililerinin, kasetin içeriğine sahip çıkarak yaptıkları değerlendirmelerin yanlış ve milletin gözünden bazı gerçekleri saklamaya yönelik olduğunu öne süren Hamzaçebi, Başbakan Erdoğan'ın daha önce ifade ettiği ''Hükümet görüşmez, devlet görüşür'' sözlerini hatırlattı.
 Bu çerçevede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, kamuoyuna ve Hükümete, yönelttiği sorulara cevap verilmediğini anlatan Hamzaçebi, ''(Hükümet, PKK ile görüşmez, devlet görüşür) şeklinde bir polemik yaratmak, gerçekçi, doğru değildir. Gerçekleri vatandaşın gözünden tekrar gizlemeye yöneliktir. Birisi Sayın Başbakan'a devlet ile Hükümet arasındaki ilişkiyi anlatmalıdır. Devlet görüşür demek; yürütme organı, yani Hükümet görüşür anlamındadır'' diye konuştu.

-''BÜYÜK LOKMA YUT, BÜYÜK KONUŞMA''-

Hamzaçebi, Başbakan'ın, gerçekleri hiçbir şekilde çarpıtamayacağını, gerçeğin de ''Başbakanlığın PKK ile görüştüğü'' şeklinde olduğunu iddia etti.
''Hükümete düşen şudur; gelin bu görüşmeyi açık ve net şekilde sahiplenin'' diyen Hamzaçebi, şunları söyledi:
 ''(MİT Müsteşarı hata yaptı, onun için onu harcatmam) cümleleri gerçekçi değil. Hükümet, MİT Müsteşarını görevlendiriyor. Sayın Başkan gelsin, sahiplensin; 'daha önce de 4 kez görüşme yaptık, bunu da yaptık...' Sayın Kılıçdaroğlu'nun sorusunun cevabını vermek gerekir. Sayın Bülent Arınç, Başbakan'ı kurtarmaya yönelik açıklama yapmış, 'Görüşme için Kılıçdaroğlu'na mı bilgi verecektik' diyor. Kimse böyle bir şey söylemiyor. Kılıçdaroğlu'nun söylediği açık, ben olsam bunun cevabını veririm. Ama Hükümette Sayın Kılıçdaroğlu'nun sorusunun cevabını verecek bir yüreklilik bulunmamaktadır. Atalarımız, güzel bir söz söylemişler; büyük lokma yut, büyük konuşma. Sayın Başbakan, kendi ithamının altında kalmıştır. Benim Hükümete tavsiyem, gelin bu kasette olduğu gibi, Hükümet ile PKK arasında hangi mutabakata varılmışsa, -bu mutabakatın daha sonra işlemediği anlaşılıyor, bir mutabakat metni var ortada, Başbakanlık ile PKK arasında gidip gelen bir mutabakat metni var- gelin bu metni açıklayın, başka taraflara konuyu götürmeye gerek yok. Biz, terörü önlemek için bu yola gittik diyebilirsiniz. Kabullenin, neden geri adım atıyorsunuz.''

-''PARLAMENTODA KONUŞULMALIYDI''-
BM'nin Mavi Marmara Raporunun günlerce tartıştıklarını anımsatan Hamzaçebi, raporun Türkiye'nin dış politikasının, bugüne kadar uğradığı en büyük başarısızlıklardan biri olduğunu, bu raporu hiçbir şekilde haklı bulmadıklarını söyledi.
Kamuoyu günlerce bu raporu konuşurken, önemli bir kararın uygulamaya konulduğunu anlatan Hamzaçebi, ''Hükümetin, Mavi Marmara Raporu tartışmalarının gölgesinde İsrail'i, İran tehdidinden koruma kalkanı projesini uygulamaya geçirdiğini'', bunun hiç tartışılmadığını söyledi.
Malatya'yı, Kürecik'i çok yakından ilgilendiren böyle bir kararın, kamuoyundan neden saklandığını soran Hamzaçebi, ''Mavi Marmara Raporunun basına sızdırılmasında özel bir zamanlama olduğu kanaatindeyiz. Bu zamanlama nedeniyle füze kalkanı projesi, Türkiye kamuoyunda yeterince tartışılmış değildir. Hükümetin bu projeyle ilgili olarak başta TBMM olmak üzere, bilgi vermemiş olmasıdır. Bu çok önemli bir konu. Bu önemli konunun, parlamentoda konuşulması ya da Hükümet tarafından parlamentoya getirilerek, partilere bilgi verilerek gündemdeki yerini alması gerekiyordu. Demokrasiden söz ediyorsak, bu konuda Malatyalıların, Küreciklilerin görüşleri alınmalıydı'' diye konuştu.
Kepez Köyü Muhtarı Kemal Köroğlu da süreci bilmediklerini, yetkililerin açıklama yapmadığını ve çok tedirgin olduklarını söyledi. Köroğlu, sadece Kürecik'te değil, Türkiye'nin hiçbir yerinde bu sistemin kurulmasını istemediklerini ifade etti.

Viagra çok lezzetli yemek değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm bulmak zaten karar verin. Biz alışveriş merkezi geldi ve sevdim aldım. hemen kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen biraz zaman beklemek zorunda.