Biz CHP olarak Türkiye'nin menfaatlerini gözetiriz

-TBMM'DE ''İSRAİL DOSTLUK GRUBU'' KURULMAYACAK

-23. DÖNEMDE 105 ÜLKEYLE DOSTLUK GRUBUNUN KURULDUĞU TBMM'DE, İSRAİL İLE YAŞANAN SORUN NEDENİYLE YENİ DÖNEMDE DOSTLUK GRUBU KURULMAYACAK

-AKP GRUP BAŞKANVEKİLİ ELİTAŞ:

-''ARKADAŞLARIMIZDAN BAŞVURAN OLMADI, BİZ DE KURULMASINA TARAFTAR DEĞİLİZ''

-CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ HAMZAÇEBİ:

-''İKTİDAR PARTİSİ KURULACAK DOSTLUK GRUBUNA ÜYE VERMİYORSA, O DOSTLUK GRUBU BAŞTAN SAKAT DOĞMUŞ OLUR''

-MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ŞANDIR:

-''AKP'NİN KATILMAYACAĞI İSRAİL DOSTLUK GRUBU OLMAZ''


TBMM (A.A) - 16.09.2011 -Melda Çetiner-  Mecliste yeni dönemde İsrail Dostluk Grubu kurulmayacak.

23. Dönemde 105 ülke ile dostluk grubunun kurulduğu TBMM'de, yeni yasama yılının başlamasından sonra dostluk grupları yeniden oluşturulacak. Ancak, Türkiye-İsrail ilişkilerinde gelinen durum, Mecliste de etkisini gösterdi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, TBMM'de ilk kez 20. Dönemde DYP İstanbul Milletvekili Cefi Kamhi başkanlığında İsrail Dostluk Grubu kuruldu. 21. Dönemde DSP Samsun Milletvekili Tarık Cengiz, 22. Dönemde AKP Adana Milletvekili Vahit Kirişçi başkanlığında kurulan İsrail Dostluk Grubu, 23. Dönemde AKP İstanbul Milletvekili Nursuna Memecan başkanlığında faaliyet gösterdi. Ancak 2008 yılında Gazze olaylarından sonra tüm dostluk grubu, yönetim kurulu ve başkanı istifa etti.

Parlamenterler arasındaki işbirliğini artırmak amacıyla oluşturulan dostluk gruplarının yasal dayanağını, TBMM'nin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunundan alıyor. Dostluk grupları kurulmadan önce Hükümetin görüşü alınıyor. Buna göre, dostluk grupları TBMM Genel Kurulunda alınacak karar üzerine kuruluyor. Dostluk grupları, tüm milletvekillerine açık ve bir milletvekili birden çok gruba üye olabiliyor.


-PARTİ GRUPLARININ GÖRÜŞLERİ-


AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, İsrail dostluk grubu konusunda, ''Milletvekili arkadaşlarımızdan İsrail dostluk grubu için başvuran olmadı, biz de kurulmasına taraftar değiliz'' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de dostluk gruplarının Parlamentonun geleneğinde olduğunu belirterek, İçtüzükte herhangi bir dayanağının olmamasına rağmen bugüne kadar iyiniyet ifadesinin göstergesi olarak kurulduğunu anlattı.

Dostluk gruplarının kurulmasıyla ilgili prosedürü hatırlatan Hamzaçebi, konunun Meclis açıldığında gündeme geleceğini vurguladı. CHP'li milletvekillerinin henüz hiçbir ülkeyle ilgili dostluk grubu başvurusu ya da talebinin olmadığını hatırlatan Hamzaçebi, ''Biz CHP olarak Türkiye'nin menfaatlerini gözetiriz. Türkiye'nin ulusal menfaatleri dış politikada neyi gerektiriyorsa onu yaparız'' diye konuştu.

Mavi Marmara ile ilgili raporda, gerek İsrail'in gerekse BM'nin tutumunu kınadıklarını, BM Raporunun kabul edilemez olduğunu belirten Hamzaçebi, İsrail'in Mavi Marmara konusundaki kabul edilemez tutumunu dünya kamuoyuna teşhir etmek ve dünya kamuoyunu konuyla ilgili olarak İsrail'e karşı örgütleyebilmek için bütün adımların atılması gerektiğini, dostluk gruplarının bu adımların içinde son derece sembolik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin gündeminde Malatya Kürecik'te İsrail'i de koruyacak füze kalkanının konuşlandırılması meselesinin bulunduğunu da ifade eden Hamzaçebi, şöyle konuştu:

''Füze kalkanına ilişkin karar alınırken, dünya ve Türkiye kamuoyunun gündemine BM'nin Mavi Marmara ile ilgili raporu geldi. Füze kalkanına ilişkin karar, Mavi Marmara raporunun gölgesinde kaldı, kamuoyunda hiç tartışılmadı. Füze kalkanının Malatya'nın Kürecik beldesinde kurulacağı bilgisi bugün kamuoyuna ulaştı. Hemen şimdi İsrail dostluk grubu kurulursa AKP üye vermeyeceğini ifade ediyor. AKP'nin bu açılımı da Malatya'da oluşabilecek tepkiyi örtmeye, yumuşatmaya yöneliktir. Bunu, gidip Malatyalılara sormak lazım, demokrasi bunu gerektirir.''

Hamzaçebi, dostluk grubunun tüm siyasi partilerin katılımı halinde anlam ifade edeceğine işaret ederek,  ''İktidar partisi kurulacak dostluk grubuna üye vermiyorsa, o dostluk grubu baştan sakat doğmuş olur. O dostluk grubunun TBMM'yi temsil edeceğini söylemek doğru olmaz. İktidar partisi, peşinen üye vermeyeceğini ifade ettiği halde, kurulması muhtemel bir dostluk grubu anlamlı olmayacak'' dedi.


-''TBMM'NİN DOSTLUK GÖSTERME MECBURİYETİ YOK''-

 MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise konuyla ilgili, ''Dostluk gruplarının her ne kadar parlamentolararası bir görevi var ise de iktidar partisi grubunun olmadığı bir dostluk grubu olmaz. Çünkü, devletlerarası ilişkilerde iktidarın yeri ve önemi vardır. AKP'nin katılmayacağı İsrail dostluk grubu olmaz'' dedi.

MHP olarak konuyu henüz değerlendirmediklerini bildiren Şandır, yeni yasama yılının başlamasından sonra TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Müdürlüğünün konuyu değerlendireceğini ve grupların da daha sonra kurulabileceğini söyledi.

''İsrail, Türkiye'ye düşmanlık yapmıştır ve yapmaktadır. İsrail hukuk tanımaz, insan haklarına saygısı olmayan adeta 'terörist devlet' tavırları içindedir'' diyen Şandır, dostluk grubunun parlamento ve halkla ilgili olmasına rağmen o halkın yönetiminin de önemli olduğunu söyledi.

Şandır, ''Özellikle İsrail'in Türk milletine karşı gösterdiği tavrı tasvip etmemiz mümkün değildir. 9 vatandaşımızı katletmişlerdir ve bundan dolayı özür bile dilememişlerdir. Böyle olunca İsrail'in bu düşmanlığına karşı Türkiye'nin veya TBMM'nin dostluk göstermek gibi bir mecburiyeti yok.

Yeni dönemde İsrail dostluk grubunun kurulacağın sanmadığını ifade eden Şandır, ''Bu gerginlik içinde Hükümet böyle davranırken Parlamentonun farklı davranması söz konusu olmaz'' görüşünü savundu. 

(MEL-MAH)


16.09.2011 11:09:56

Viagra çok lezzetli yemek değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm almak zaten karar verin. Biz sirk geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç saat beklemek zorunda.