CHP, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

CHP'den Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusu
26 Ağustos 2011 - 14:38
CHP, Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamelerinin bazı maddelerinin iptalini talep etti.
ANKARA (İHA) - CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, söz konusu maddelerin iptaline ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvurusunun ardından, çıkışta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Hamzaçebi, 4 Temmuz'da yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerden 2 tanesine ilişkin iptal başvurusunu bugün Anayasa Mahkemesi'ne yaptıklarını belirterek, "Bu maddelerin iptalindeki temel gerekçemiz şu; özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Anayasa'da yerel yönetimlere ait olan imar planı yetkisini çok büyük ölçüde kendisine almıştır. Bunun amacı, gayrimenkul üzerindeki rantın merkezi yönetimin bir bakanlığı eliyle AK Parti tarafından istenilen kişilere aktarılmasıdır. Objektif hiçbir gerekçesi yoktur" dedi.

"İMAR KONUSUNDA GENİŞ YETKİLERİ VAR"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na verilen imar yetkilerinin çok geniş olduğunu ve bu yetki kapsamına girmeyecek hemen hemen hiçbir projenin bulunmadığını savunan Hamzaçebi, şunları kaydetti:

"Örneğin 'özel yapım' gerektiren bütün projelere ilişkin imar planı yapma yetkisi doğrudan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yetkisidir. Özel yapım kavramı içine girmeyecek hemen hemen hiçbir proje de yoktur. Başta bu olmak üzere birçok maddeyi iptal talebine konu ettik.

Bir diğer önemli madde ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın görev alanında faaliyet gösteren ve Anayasal güvenceye sahip bazı sivil toplum kuruluşlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kendi denetimi altına almaktadır. Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın denetimine tabi olacaktır. Bu başlı başına Anayasaya aykırılık, demokrasiye inançsızlıktır. Böyle bir uygulama, onların seslerini kesmeye yöneliktir."

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, çevre ve şehirciliği bir bakanlık çatısı altında biraraya gelmesini de eleştirdi. Hamzaçebi, "Çevreyi, orman kavramı içerisinden kopararak, onu şehirciliğin içerisine, daha doğrusu yapılaşmanın içerisine almak, çevreyi yapılaşma uğruna feda etmek demektir. Bu anlayışa karşıyız" diye konuştu.

 

Viagra çok lezzetli yemek değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm bulmak zaten karar verin. Biz kulüp geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen bir hafta beklemek zorunda.