Terörü sonlandırmak Türkiye'nin birinci hedefidir

CHP'DEN "SINIR ÖTESİ OPERASYON" YETKİSİNİ UZATAN TEZKEREYE DESTEK
22 Ağustos 2011 Pazartesi Saat: 14:48 ANKA

CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, "sınır ötesi operasyon" yetkisi veren tezkerenin süresinin uzatılması konusunda, "17 Ekim'de tezkerenin görev süresi dolduğunda hükümet yeni bir yetkiyle parlamentoya gelirse oturup, konuşuruz, bakarız, terörle mücadele etmek terörü sonlandırmak Türkiye Cumhuriyeti'nin birinci hedefidir. Bu konuda hükümet belirli yetkilere ihtiyaç duyuyorsa bu yetkileri vermemek doğru olmaz ama hükümetin kamuoyunu ikna etmesi gerekir" dedi. -Anayasa yapım sürecine önyargısız yaklaştıklarını, ancak tek bir şartları olduğunu vurgulayan Hamzaçebi, "Temel hak ve özgürlükleri güçlendirmek. Bireyin özgürlük alanını genişletmek, devletin özellikle yürütme organının gücünü sınırlandırmak. Ana çerçevemiz budur. Oralara hazır metinle gelmek yanlıştır. Böyle yapılırsa süreç baştan tıkanmış olur" dedi.

ANKARA (ANKA) - CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, "sınır ötesi operasyon" yetkisi veren tezkerenin süresinin uzatılması konusunda, "17 Ekim'de tezkerenin görev süresi dolduğunda hükümet yeni bir yetkiyle parlamentoya gelirse oturup, konuşuruz, bakarız, terörle mücadele etmek terörü sonlandırmak Türkiye Cumhuriyeti'nin birinci hedefidir. Bu konuda hükümet belirli yetkilere ihtiyaç duyuyorsa bu yetkileri vermemek doğru olmaz ama hükümetin kamuoyunu ikna etmesi gerekir" dedi.
CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

-CHP, ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİDİYOR-

İki kanun hükmünde kararnameyi Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini açıklayan Hamzaçebi, şöyle dedi:
"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na verilen imar yetkileridir. Buna göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bütün kamu ve kuruluşlarının sahip olduğu taşınmaz üzerinde imar yapma yetkisine sahiptir. Anayasamız çok açık bir şekilde imar yapma yetkisinin belediyelere ait olduğunu ifade etmiştir. Artık bu yetki belediyelerden alınmış bulunmaktadır. Türkiye'nin yüzölçümünün yüzde 14'lük bir kısmına ilişkin olarak imar planı yapma yetkisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı almaktadır.
Yetki Kanunu çerçevesinde Avrupa Birliği Bakanlığı ile ilgili KHK'de yapılan bir düzenleme ile düzenleyici ve denetleyici kurumlar doğrudan ilgili bakanların yönetimine verilmiş durumdadır. Bu düzenleme ile RTÜK bağımsızlığını kaybetmiş ve hükümetin kontrolüne çok açık bir şekilde girmiştir. Bu düzenlemeleri demokrasiye aykırı buluyoruz. Bu düzenlemeleri CHP olarak Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz."

-ANAYASA MAHKEMESİ'NE ÇAĞRI-

Yayınlanan 14 tane Kanun Hükmünde Kararname olduğunu, 9 tanesinin CHP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürüldüğünü ifade eden Hamzaçebi, "Anayasa Mahkemesi'nin adli tatile girene kadar özellikle Yetki Kanunu ile ilgili davaları görüşme imkanı varken bunu görüşmemiştir. Bu son derece dikkat çekicidir. Anayasa Mahkemesi tatile girmeden Yetki Kanunu ile ilgili yaptığımız başvuruyu görüşebilirdi. Anayasa Mahkemesine düşen görev derhal bu yasayı görüşmektir" dedi.

-CHP, BDP İLE BAYRAMLAŞACAK MI?-

Bir basın mensubunun, "BDP temsilcileri Adalet Bakanlığı'na Öcalan ile görüşme talebini ilettiler. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz. AKP, BDP ile bayramlaşmayacak. CHP, bayramlaşacak mı?" sorularına Hamzaçebi, "Bizim bayramlaşma programımızı Genel Merkez planlıyor. Genel Merkezimiz buna ilişkin açıklamayı zamanı geldiğinde yapacaktır" dedi. Hamzaçebi, şöyle devam etti:
"BDP'li milletvekillerinin veya mensup olanların İmralı ile görüşme talebi Adalet Bakanlığı'nın değerlendireceği, kararlaştıracağı bir şeydir. Mahkumlarla, onları ziyaret etmek isteyenler arasında görüşme trafiği öteden beri yaşanmaktadır. Adalet Bakanlığı konuyu nasıl değerlendirecektir, bilemiyorum."

-"GEREKİRSE GİZLİ OTURUM YAPILMALI" -

"PKK'nın son dönemde yaptığı saldırılarının bir nedeninin Öcalan ile görüştürülmediklerinden kaynaklı olduğu ifade ediliyordu, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna Hamzaçebi, şöyle dedi:
"Bu iddiaları değerlendirmek gerekir. Farklı iddialar da var. İmralı'nın terör örgütü üzerinde kontrolünü kaybettiği yönünde iddialar da var. Bu eylemlerin bu nedenle gerçekleştiği yönünde kamuoyuna yansıyan görüşler ve iddialar var. Bunların hepsi birer iddiadır. Gerçek durumu hükümet bilmektedir. Ama hükümet bu konuda bugüne kadar kamuoyuyla bir bilgi paylaşımı içerisine girmiş değil. Hükümete düşen bunları kamuoyuyla paylaşmaktır.
Başlangıç noktasından bugün hükümet 180 derece farklı bir noktaya gelmiştir. Bu değişikliğin gerekçesini Sayın Başbakan, hükümet kamuoyuyla muhalefet partilerle paylaşmalıdır. Gerekirse parlamentoda gizli oturum yapılmak suretiyle parlamentoda konuşulabilir. Bütün bunlar konuşulmadan gerçekçi bir çözümün hükümet tarafından getirileceğinden emin değilim."

-"AKP'NİN KAFASI NET DEĞİL"-

1983 yılından beri terörün var olduğuna işaret eden Hamzaçebi, 80'li yıllardan beri en büyük hatanın bu meseleyi sadece Türk Silahlı Kuvvetleri'nin meselesi olarak görmek olduğunu söyledi.
Kürt vatandaşların önemli bir bölümünün terör örgütüne destek vermediğine dikkat çeken Hamzaçebi, "Kürt kökenli vatandaşlarımızı tek homojen bir grup olarak almak yanlıştır.
Hükümetin bu konuda neyi düşündüğünü bilmiyoruz. Bugün hangi nedenle bu politikalar değiştirilmiştir, bilmiyoruz. AKP'nin kafası net değildir" dedi.

-"SAMİMİ BİR ORTAM YARATILIRSA SORUNUN ÜSTESİNDEN ELBİRLİĞİ İLE GELİRİZ"-

"Sayın Başbakan ve hükümete bu konuda gerçekler neyse muhalefet partileriyle paylaşmasını öneriyoruz" çağrısı yapan Hamzaçebi, "Böyle bir samimi ortam yaratılırsa sorunun üstesinden elbirliği ile gelebiliriz. Böyle bir samimi ortam içerisinde CHP, terör örgütüyle yapılacak mücadeleye ve Kürt sorununun çözümüne yönelik olarak atılacak adımlara her türlü desteği verecektir" dedi.

-UZLAŞMA METNİ'Nİ HATIRLATTI-

Başbakan'ın BDP'ye çağrısına yönelik soruya da Hamzaçebi, "BDP'ye mensup milletvekilleri milli iradenin gereği olarak TBMM'ye seçilmişlerdir. Arkalarında halk desteği vardır. Halkın oylarıyla parlamentoya seçilmiş milletvekillerinin parlamentoda olmaları en büyük arzumuzdur" dedi.
AKP ile CHP arasında yürütülen müzakereyi ve varılan uzlaşmayı hatırlatan Hamzaçebi, "AKP'ye düşen en önemli görev Uzlaşma Metninin gereğini samimiyetle yerine getirmektir. Yol haritası özellikle çizilmemiştir. AKP bu metin çerçevesinde Meclis açıldığında harekete geçtiği anda birçok sorun kendiliğinden çözülecektir" dedi.

-CHP'NİN YENİ ANAYASA ŞARTI-

"Yeni anayasa konusunda TBMM Başkanı'nın hukukçuları bir araya getirme niyetinde olduğu ifade ediliyor, buna nasıl bakarsınız" sorusuna Hamzaçebi, şöyle dedi:
"Sayın Meclis Başkanı hukukçuları göreve çağırır mı bilemiyorum, ancak çağrı varsa hukukçular tartışırlar. Ancak anayasaları daima millet yapar, halk yapar, anayasayı hukukçular yapmaz. Hiçbir siyasi parti başta iktidar partisi herhangi bir önyargı olmaksızın anayasaya yapımı etrafında buluşmalıdır. Burada ilkeler ortaya konulur. Oralara hazır metinle gelmek yanlıştır. Böyle yapılırsa süreç baştan tıkanmış olur."
Bu anayasa yapım sürecine önyargısız yaklaştıklarını, ancak tek bir şartları olduğunu vurgulayan Hamzaçebi, "Temel hak ve özgürlükleri güçlendirmek. Bireyin özgürlük alanını genişletmek, devletin özellikle yürütme organının gücünü sınırlandırmak. Ana çerçevemiz budur. Başkanlık sistemine geçelim şeklinde bir yaklaşımla yeni anayasa yapma şansımız yoktur" dedi.

-SINIR ÖTESİ OPERASYON-

"17 Ekim'de sınır ötesine yapılması konusunda hükümete yetki verilmesi konusunda tezkerenin süresi doluyor, sürenin uzatılması konusunda destek verecek misiniz, bir kara harekatını CHP gerekli görüyor mu" sorusuna da Hamzaçebi, şöyle dedi:
"Terör örgütünün gücünün kırılması ve Türkiye'deki etkisinin azaltılması amacıyla alınması gereken bütün önlemler alınmalıdır. Ancak bu konuda hükümetin kafası net değildir. Mart ayında sözleşmeli erbaş ve er kanuna ilişkin bir düzenlemeyi kabul ettik. Bu yasa uyarınca terörle mücadelede görev yapacak 50 bin kişilik bir profesyonel bir ordu oluşturulması gerekiyordu. Bu ordu hangi aşamadadır, hiçbir bilgimiz yoktur. Böyle bir yapılanma gerçekleştirmeyi beklerken hükümet polise bu çerçevede görev vermeyi düşünen açıklamalar yapıyor. Ancak TSK ile polis teşkilatı arasında terörle mücadele arasında nasıl bir görev bölüşümü düşündüğünü hükümet açıklamış değildir.
17 Ekim'de tezkerenin görev süresi dolduğunda hükümet yeni bir yetkiyle parlamentoya gelirse oturup, konuşuruz, bakarız, terörle mücadele etmek terörü sonlandırmak Türkiye Cumhuriyet'nin birinci hedefidir. Bu konuda hükümet belirli yetkilere ihtiyaç duyuyorsa bu yetkileri vermemek doğru olmaz ama hükümetin kamuoyunu ikna etmesi gerekir. Nedir terörle mücadeledeki yol haritası. Bütün bunları hükümetin kamuoyuyla paylaşması gerekir."
CHP'nin Kürt Raporu'na yönelik soruya da Hamzaçebi, "Rapor güncelleniyor. Kürt sorunu konusunda en hazırlık parti CHP'dir. Zamanı geldiğinde o rapor ayrıntıları kamuoyuyla paylaşılacaktır" dedi.

-"DEMOKRASİYE YAKIŞMIYOR"-

Aydınlık gazetesi ve İşçi Partisi'nin aranmasına yönelik soruya da Hamzaçebi, "Bir siyasi partiye yapılan bu muameleyi bir baskı olarak anlıyorum. Bu uygulama yanlıştır, siyasi partileri ve onların sözcülerini bu yöntemle sindirmeye çalışmak demokrasiye yakışmamaktadır" dedi.(ANKA)
(MG/ÖMR)

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm bulmak zaten karar verin. Biz kulüp geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç dakika beklemek zorunda.