Bu hareket, Türkiye'de bir iç savaş başlatmak isteyenlerin hareketidir

-SİLVAN'DAKİ HAİN SALDIRI

-CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ HAMZAÇEBİ:

-''BU OLAYIN, DEMOKRATİK TOPLUM KONGRESİ'NİN İLAN ETTİĞİ ÖZERKLİKLE AYNI GÜN MEYDANA GELMESİ BİR TESADÜF DEĞİLDİR, BU ŞEKİLDE PLANLANMIŞTIR''

-''BU HAREKET, TÜRKİYE'DE BİR İÇ SAVAŞ BAŞLATMAK, TÜRKİYE'NİN ÜNİTER YAPISINI PARÇALAMAK İSTEYENLERİN HAREKETİDİR'' 


(GÖRÜNTÜLÜ/FOTOĞRAFLI)


TBMM (A.A) - 15.07.2011 - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Diyarbakır Silvan'da 13 askerin şehit edilmesiyle, terör örgütü destekli Demokratik Toplum Kongresi'nin özerklik ilan etmesinin aynı güne denk gelmesinin tesadüf olmadığını belirterek, ''Bu şekilde planlanmıştır. Bu hareket, Türkiye'de bir iç savaş başlatmak, Türkiye'nin üniter yapısını parçalamak isteyenlerin hareketidir'' dedi.

Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Diyarbakır Silvan'da şehit olan 13 askere Allah'tan rahmet, ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine, millete, sabır ve başsağlığı diledi.

Demokratik özerkliğin, kabul edilecek bir şey olmadığını dile getiren Hamzaçebi, Türkiye'nin, üniter ve ulus devlet yapısından hiçbir şekilde taviz vermediğini, vermeyeceğini, terör karşısında bütün kesimlerin, bütün partilerin dimdik ayakta durması gerektiğini belirtti.

Hamzaçebi, terör örgütünün 1980'li yıllardan bu yana yaptığı terör eylemlerinin tek amacının, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, özerk yönetim adı altında başlayıp, giderek federasyon ve bağımsızlığa dönüşecek bir bölgeyi ve devleti yaratmak olduğunu söyledi.

CHP'li Hamzaçebi, 1980'li yıllardan bu yana Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin, terörle mücadeleyi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) görev alanına bıraktığını, konunun ekonomik, sosyal, psikolojik ve siyasi boyutlarının ihmal edildiğini kaydetti. Hamzaçebi, ''Ancak bugün geldiğimiz noktada, AKP hükümetleri döneminde de TSK'nın terör örgütü karşısındaki hareket kabiliyeti sınırlandırılmıştır. Sınır ötesi operasyonlar yapılamamaktadır. Askerin moralinin iyi olduğunu söylemek biraz iyimserlik olacaktır. Bunu Türkiye'nin aşması gerekir'' dedi.

Hamzaçebi, 13 askerin şehit edilmesinin, terör örgütü destekli Demokratik Toplum Kongresi'nin ilan ettiği özerklikle aynı günde meydana gelmesinin son derece önemli olduğuna dikkati çekerek, ''Bu bir tesadüf değildir, bu şekilde planlanmıştır. Bu hareket, Türkiye'de bir iç savaş başlatmak, Türkiye'nin üniter yapısını parçalamak, Türkiye'yi bölgelere, çeşitli devletlere bölmek isteyenlerin hareketidir'' diye konuştu.


-''TÜRKİYE, TEHDİTLE BİR YERE TAŞINAMAZ''-


Terörle mücadelenin, sadece askeri boyutu olan bir sorun olmadığına, sadece askeri önlemlerle sorunun çözümünün mümkün olmadığına işaret eden Hamzaçebi, sözlerini, ''Ancak bu gerekçeden hareketle TSK'nın, terör örgütü ve eylemleri karşısında hareket kabiliyetinin sınırlandırılmasını savunmak mümkün değildir. TSK'nın bu konuda her türlü olanağa sahip olması gerekir'' diye sürdürdü.

Hamzaçebi, terör örgütünü ve eylemlerini kınayarak, Türkiye'yi bu konuda ulusal birliğe çağırdı. Hamzaçebi, Türkiye'nin üniter yapısından, ulus devlet yapısından hiçbir şekilde taviz vermeyeceğini, tehditle Türkiye Cumhuriyeti'nin bir yere taşınamayacağını vurguladı.

Bundan sonra ne yapılması gerektiğine ilişkin bir soru üzerine Hamzaçebi, bundan sonrası için parlamento ve hükümetin görevli olduğunu ifade etti.

Hamzaçebi, parlamentoda konuşulup, tartışılmasının ardından bu konuda gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Bugün tatile girecek olan Meclisin, olağanüstü toplanmasının talep edilip edilmeyeceğinin sorulması üzerine Hamzaçebi, bunun tartışma zamanının, ayrıca, planlanıp, konuşulabileceğini, sağduyuyla hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Hamzaçebi, ''Olağanüstü toplantı talebinde bulunmadım. Önemli olan, bu konuda gerekli hazırlıkları, çalışmaları yapmaktır. Gerektiği zaman tabii ki TBMM toplanabilir'' dedi.


-''TÜRKİYE'NİN ÜNİTER YAPISINDAN TAVİZ VERİLMEMELİ''-


Demokratik Toplum Kongresi'nin ilan ettiği özerkliğin, alternatif devlet yapılanması, alternatif devlet oluşumunun bir adımı olduğunu belirten Hamzaçebi, bunun kabul edilemeyeceğini, hoşgörülemeyeceğini vurguladı. Hamzaçebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Olan Kürt kökenli vatandaşlarımıza olmaktadır. Terör örgütünün Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın, Kürt kardeşlerimizin sorunlarına, işsizlik, geri kalmışlık, gelir adaletsizliği sorunlarına hiçbir önerisi, çözüm projesi yoktur. Kimlik politikaları, bugün kanlı eylemlerin odağı olmuştur. Kimlik politikaları, özgürlükçü değildir; insanı baskı altına alan, özgürlük alanını kısıtlayan, demokratik haklarını kullanmasını engelleyen politikalardır. Türkiye bunları aşmalı, Doğu ve Güneydoğu'da, ülkenin her bölgesinde yaşayan bütün vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini kullanabilmesinin, insanımızın kimliklerini özgürce yaşamasının önünü açmalı. Ama hiçbir zaman bu tip açılımlar, Türkiye'nin üniter yapısından taviz verilerek yapılmamalıdır. Türkiye'nin üniter yapısı, ulus devlet yapısı içinde bütün kimlikler kendisini özgürce ifade edebilmeli ve yaşayabilmelidir.

1980'li yıllardan bu yana çok uzun yıllar, TSK'nın elinde önemli olanaklar vardı. Bunlara rağmen terör yine önlenmiş değildir. Ama terör eylemleri karşısında eli kolu bağlı TSK, vatandaşlarımızın, toplumun, milletimizin kabul edeceği bir olay değildir. Bu konuda yüksek motivasyona sahip, hareket alanı geniş bir TSK, bütün toplumun arzusudur. Ancak terörle mücadele içinde askeri önlemleri de olan çok geniş bir pakettir. Böyle bir paketi, Türkiye Cumhuriyeti, TBMM, hükümet üzerinde tartışarak, değerlendirerek, hazırlamalıdır. Ama bu hiçbir zaman üniter yapıdan, ulus devlet yapısından, ulusal bütünlüğümüzden taviz vererek olmalıdır. Ulusal bütünlük, her şeyin üzerindedir.''

(MLT-ÇAL)

15.07.2011 12:41:32

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm seçip zaten karar verin. Biz mağazasında geldi ve sevdim aldım. hemen kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç dakika beklemek zorunda.