'Sürçülisan'' değerlendirmesi mevcut süreci olumluya çevirecek bir değerlendirme

-AKP GRUP BAŞKANVEKİLİ ELİTAŞ'IN ''15 TEMMUZ'' AÇIKLAMASI

-CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ HAMZAÇEBİ:

-''SAYIN BAŞBAKAN'IN 'SÜRÇÜLİSAN' DEĞERLENDİRMESİ MEVCUT SÜRECİ OLUMLUYA ÇEVİRECEK, ÇÖZÜM YOLUNDA ADIM ATILMASINI KOLAYLAŞTIRACAK BİR DEĞERLENDİRME''


TBMM (A.A) - 06.07.2011 - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın, ''15 Temmuz'' açıklamasına ilişkin, ''sürçülisan'' değerlendirmesinin, mevcut süreci olumluya çevirecek bir değerlendirme olduğunu söyledi.

Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, Elitaş'ın, ''yemin etmeyen CHP'li milletvekilleri için 15 Temmuz tarih son tarih olur'' şeklindeki cümlelerini, Erdoğan'ın düzelttiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın, Elitaş'ın söz konusu açıklamasına ilişkin ''sürçülisanı olmuş'' şeklindeki değerlendirmesini olumlu bulduğunu belirten Hamzaçebi, değerlendirmenin, mevcut süreci olumlu hale çevireceğini, çözüm yolunda adım atılmasını kolaylaştıracağını ifade etti.

15 Temmuz'a kadar Mecliste yemin edip etmeme konusunda görev sahibinin TBMM Başkanı Cemil Çiçek olduğunu, bu konuda hükümetin herhangi bir görevi bulunmadığını belirten Hamzaçebi, ''Ancak Sayın Başbakan, açıklamasında bir çözüm bulma arzusunda olduğunu ifade ediyor. Cümleler belki böyle değil ama Sayın Başbakan'ın genel yaklaşımından ben böyle değerlendiriyorum. CHP'nin yemin etmesinden mutlu olacağını ifade ediyor. Biz de tabii ki TBMM'ye gelip yemin etmeyi ve Meclisin normal yasama faaliyetine katılmasını arzu ediyoruz. Arzumuz Meclisten çekilmek değildir'' dedi.

Konuşmak için henüz erken olduğunu, ancak sürecin olumluya dönmüş gibi göründüğünü ifade eden diyen Hamzaçebi, şöyle devam etti:

''TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in dün Genel Kurulda yaptığı konuşma, sürece katkı veren olumlu bir konuşmaydı. Partiler arasında uzlaşmayı sağlayacak bir zemini oluşturma yönünde en büyük gayreti göstereceğini ifade ediyordu. Bu çok önemli. Ardından Sayın Başbakan'ın 'sürçülisan' şeklindeki değerlendirmesi önemli. Şimdi yapılması gereken bu sorunu çözmek için siyasi partilerin bir araya gelip bir değerlendirme yapmasıdır. Sayın Meclis Başkanı böyle bir çağrıyı yapmıştır, ben öyle anlıyorum. Bir çözüm bulunursa bundan herkes kazanacaktır. Türkiye kazanacaktır. Türkiye'nin normalleşmesi gerekiyor. Hukuk çerçevesinde bütün çözümler bulunabilir ve bulunabileceği kanaatindeyim.''


-YENİ BAKANLAR KURULU-


Yeni Bakanlar Kurulunu da değerlendiren Hamzaçebi, hükümetin başarılı olmasını arzu ettiklerini, ancak hükümet programını gördükten sonra daha iyi bir değerlendirme yapabileceklerini söyledi.

Yeni bakanlıklar kurulurken ''Bakan Yardımcısı'' müessesesi getirildiğine dikkati çeken Hamzaçebi, bunun, ayakları yere basan bir müessese olarak görünmediğini ifade etti. Hamzaçebi, ''siyasi memuriyet'' ihdas edilmesinin doğru olmayacağını, sisteme uygunluğunun tartışmalı hale geleceğini belirtti.

Yeni kurulan bakanlıklardan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına da değinen Hamzaçebi, Türkiye uygulamasında şehircilik anlayışının çevre faktörünün aleyhine işleyen bir anlayış olduğunu kaydederek, ''Çevreyi ormandan koparıp şehirciliğin içine koyarsanız, çevre sanki şehirleşme uğruna feda edilecek gibi bir anlam kazanmaktadır. Umarım öyle bir yola gitmez'' dedi.

(KUB-SEB)

06.07.2011 17:18:21

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm atanmış zaten karar verin. Biz mağazasında geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen biraz zaman beklemek zorunda.