2/B sorunu tarihe gömülecek

'2/B sorunu tarihe gömülecek'

07.06.2011

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, partisinin 2/B Barış Projesi ile 2/B arazileri sorununu tarihe gömmeyi, 2/B arazilerini kullanan vatandaşlarla devletin kucaklaşmasını, yani barışı öngördüklerini söyledi.

Çubuklu Mahallesi'nde ''2/B Barış Projesi Danışma Merkezi'' açılışında konuşan Hamzaçebi, Türkiye'de 2002 yılından bugüne, AKP'nin iktidara gelişinden itibaren 12 Haziran'da üçüncü genel seçimin yapılacağını, bu sürede iki yerel seçim yapıldığını hatırlattı.

Hamzaçebi, toplam beş seçimdir AKP'nin vatandaşlara bir temel konuda söz verdiği halde bu sözünü yerine getirmediğini, bu temel konunun da 2/B arazilerindeki mülkiyet sorununun çözülmesi olduğunu söyledi.

2/B arazileri sorununun Türkiye'nin 30 yıldır gündeminde olan bir sorun olduğunu dile getiren Hamzaçebi, ''Gerek orman köylülerimiz açısından gerekse ketlerdeki kentsel yapılar ve onların sahipleri açısından mülkiyet sorunu, bugüne kadar çözülebilmiş değildir. CHP, 2/B Barış Projesi ile bu sorunu tarihe gömmeyi ve 2/B arazilerini kullanan vatandaşlarımızla devletin kucaklaşmasını, yani bir barışı öngörmektedir'' dedi.

2/B arazilerinin sadece İstanbul'da değil, Türkiye'nin 68 ilinde var olduğunu ve 7 milyon 100 bin orman köylüsünü ilgilendirdiğini belirten Hamzaçebi, şunları söyledi:

''7 milyon 100 bin orman köylüsü, bu arazileri bir şekilde kullanmakta ancak herhangi bir şekilde mülkiyetine sahip olamamaktadır. Orman köylüleri, Türkiye'nin en fakir köylüleridir. Bu arazileri satın alacak güçleri yoktur. Bu arazileri orman köylüleri, atalarından dedelerinden beri kullanmaktadır. Bu arazileri kendi mülkü gibi gören vatandaşlarımıza, ekonomik gücü olmayan vatandaşlarımıza, CHP, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde kullanmak kaydıyla arazilerin bedelsiz devrini öngörmektedir.''

Hamzaçebi, ''Orman köylülerimiz açısından 2/B Barış Projesi'nin anlamı, seçim sonrasında kurulacak CHP hükümetinde, tapularını bedelsiz olarak almalarıdır'' dedi.

Kentsel yapıların söz konusu olduğu, özellikle İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerde 2/B Barış Projesi'nin anlamına da değinen Hamzaçebi, büyük kentlere göçün sürdüğünü, 1960'lı yıllarda 2 milyonun altında olan İstanbul'un nüfusunun bugün 13.5 milyona ulaştığını anlattı.

Kente göçün, konut talebini, konut talebinin imarlı arsa talebini doğurduğunu ifade eden Hamzaçebi, ''2/B arazileri bu nedenle yapılaşmaya konulmuştur. Buralarda mahalleler kurulmuştur, ilçeler kurulmuştur, caddeler, bulvarlar açılmıştır, kamu hizmet binaları meydana gelmiştir. Elektrik, su gelmiştir, vatandaşlarımız yapmış oldukları binalar nedeniyle emlak vergisi ödemektedir. Belediyeler bu emlak vergilerini tahsil etmektedirler. Bu yerlere doğalgaz gitmiştir. Şimdi buralarda, bu vatandaşlarımızı yok saymak, bu mülkiyet sorununun, tapu sorunun devamına izin vermek, bu sorunu görmemek demektir'' diye konuştu.

-2/B BARIŞ PROJESİNİN ESASI-

''CHP, bu yerlerde vatandaşlarımıza, emlak vergisi asgari değeri üzerinden tapusunun verilmesini öngörmektedir. 2/B Barış Projemizin esası budur'' diyen Hamzaçebi, bu yerlerle ilgili olarak vatandaşlara tahakkuk ettirilen ecri misillerin tamamının kaldırılacağını bildirdi.

Devlette barışmak isteyen vatandaşa, devletin kucağını, kollarını açmadığını öne süren Hamzaçebi, ''Bugün bu kucak, bu kollar barış projesiyle açılacaktır. 2/B Barış Projesi ile devlet vatandaşıyla barışacaktır, bu arazilerde mülkiyet sorunu çözülecektir'' dedi.

''Biz bu sorunu çözecektik, CHP buna engel oldu'' yaklaşımının gerçeklerle ilgisi olmadığını söyleyen Hamzaçebi, şöyle devam etti:

''Adalet ve Kalkınma Partisi, gerçekten 2/B sorununu çözmekte kararlı olsaydı, böyle bir niyetleri olsaydı 12 Eylül 2010 tarihinde halk oyuna sunulan ve kabul edilen Anayasa Değişikliği Paketi'ne, 2/B arazilerinin çözümüne yönelik olarak da bir madde koyabilirdi. 2/B sorununda çözüm niyeti olan bir hükümet, bu çözüm niyetini Anayasa paketine yansıtabilirdi. Bu durum AKP'nin bu konuda samimi olmadığını göstermektedir.

Onların aklında bir çözüm vardır, açıklamıyorlar. Bu çözüm şudur; bu arazilerin piyasa fiyatından, rayiç bedeli üzerinden vatandaşlara satılmasıdır. Alamayan vatandaşların yerlerine de bir başkalarının gelip bunları almasıdır. TOKİ veya belediyenin kentsel dönüşüm adı altında, buralara girip, Karagümrük'te Roman vatandaşların yerlerinden olduğu gibi, bu vatandaşlarımızın da yerlerinden olmasıdır.''

Hamzaçebi, 2/B Barış Projesi Danışma Merkezi'ne, ''0216 425 71 91'' numaralı telefon ve ''2bdanismanlık@chpbeykoz.org'' adresinden ulaşılabileceğini, vatandaşların bu konuyla ilgili sorunları hakkında bilgi verileceğini, merkezde altı görevlinin bulunduğunu, talep halinde de bu sayının artacağını sözlerine ekledi.

AA

 

Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm bulmak zaten karar verin. Biz sirk geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç saat beklemek zorunda.