CHP "Kadın Bütçesi Projesi"ni uygulamaya koyacak

-CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ HAMZAÇEBİ:

-''ŞİMDİ BU HÜKÜMET ÇIKMIŞ 2023 YILI İÇİN İŞSİZLİĞİ YÜZDE 5'E İNDİRECEĞİNİ SÖYLEMEKTEDİR. BUNUN GERÇEKLERLE HİÇ BİR İLGİSİ YOKTUR''

-''BİZ KADIN BÜTÇESİ PROJESİYLE KADINIMIZIN SADECE TÜRKİYE'NİN SİYASİ HAYATINDAKİ YERİNİ DEĞİL, SOSYAL HAYATTAKİ, EKONOMİK HAYATTAKİ YERİNİ, ÇALIŞMA HAYATINDAKİ YERİNİ DE İYİLEŞTİRECEĞİZ, YÜKSELTECEĞİZ''


İSTANBUL (A.A) - 24.05.2011 - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, hükümetin 2023 yılı hedefleri arasında işsizliğin yüzde 5'e indirilmesinin yer aldığına işaret ederek, ''Bunun gerçeklerle hiç bir ilgisi yoktur. Halkımızın buna inanması mümkün değildir'' dedi.

Hamzaçebi, Beykoz Çubuklu'da yerel basınla bir araya geldiği toplantıda, yaklaşan seçim nedeniyle siyasi partiler arasındaki rekabetin arttığını söyledi.

Siyasi partilerin birbirleriyle rekabetinde, kendilerinin daha iyi olduğunu ifade etmelerinden daha doğal bir şey olmadığını kaydeden Hamzaçebi, şunları söyledi:

''Bu bir yarıştır. Bu yarış içerisinde zaman zaman heyecanla söylenmiş cümleler olabilir. Zaman zaman heyecanla söylenmiş cümlelerin yarattığı gerginlikler olabilir. Bunların hepsini doğal karşılamak gerekir. Ancak hiç bir zaman cümleler, heyecanla söylenmiş olsa da gerginliğe yol açmış olsa da hiç bir zaman hakarete varan cümleler olmamalıdır. Maalesef son günlerde yaşanan bir olayda, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bir eski Sayın Bakanı, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na ağza alınmayacak derecede seviyesiz bir cümle kullanmıştır. Bunu siyaset adına ayıplıyorum, doğru bulmuyorum, son derece yanlış buluyorum.''

Hamzaçebi, ancak işin daha üzücü olan boyutunun, bu cümleye karşı iktidar partisinden herhangi bir tepkinin gelmemesi veya cümleyi sarfeden kişinin kamuoyu önünde özür dilememesi olduğunu dile getirdi.

Siyasette üslubun çok önemli olduğunu vurgulayan Hamzaçebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Söz konusu cümleyi bir talihsizlik, bir üslupsuzluk olarak görüyorum. Bütün siyasetçiler, bütün insanlar aksi ispatlanana kadar masumdur. Hiç kimse kimsenin suçluluğunu peşinen ifade edemez. Sayın Başbakan kendi eski hükümet arkadaşlarına yönelik olarak onların bir kısmı için 'yolsuzluk yaptılar, bu nedenle onları hükümete almadım' anlamında bir değerlendirme yapmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetlerinde görev yapmış saygıdeğer insanlar vardır bugün bakan olmayan. Ancak bu kişilerin Sayın Başbakan'ın bu açık ithamı karşısında, Sayın Başbakan'a yönelerek 'kimse bunlar açıklayın' demek yerine, Sayın Kılıçdaroğlu'nu hedef seçmeleri doğru değildir. Benim onlara tavsiyem, onlara önerim, doğrudan Sayın Başbakana bu konuyu sormalarıdır. Bunun yerine Sayın Kılıçdaroğlu'na yönelmek hedef şaşırtmaktan başka bir şey değildir.''


-2B PROJESİ-


Hamzaçebi, seçim çalışmaları kapsamında Beykoz'da daha çok mülkiyet ve 2B sorunlarının öne çıktığını kaydetti. Bu çerçevede 2B sorunu başta olmak üzere mülkiyetten kaynaklanan bütün sorunları çözeceklerini ifade eden Hamzaçebi, partisinin 2B projesinin bu konuda bugüne kadar hazırlanmış en ciddi, en tutarlı proje olduğunu savundu.

Bu kapsamda, bu boyutta, bu açıklıkta, hiç bir siyasi partinin, özellikle de iktidar partisinin bir proje açıklamadığını dile getiren Hamzaçebi, ''2B Projesi konusunda bizi eleştiren, zamanında 'siz değil miydiniz, bizi engelleyen' diyen Adalet ve Kalkınma Partisi, bizim bu projemiz karşısında somut hiç bir açıklama yapamamıştır'' dedi.

Beykoz'un ve Türkiye'nin diğer önemli bir sorununun özelleştirme ve işsizlik olduğunu dile getiren Hamzaçebi, Beykoz'daki fabrikaların özelleştirildiğini veya kapatıldığını, bu nedenle 30 bin insanın Beykoz'da işsiz kaldığını kaydetti.

Türkiye'de işsizliğin AKP döneminde azalmadığını, aksine arttığını kaydeden Hamzaçebi, ''Şimdi bu hükümet çıkmış 2023 yılı için işsizliği yüzde 5'e indireceğini söylemektedir. Bunun gerçeklerle hiç bir ilgisi yoktur. Halkımızın buna inanması mümkün değildir. İşsizlik sorununu çözecek olan parti, uygulayacağı ekonomik programıyla Cumhuriyet Halk Partisi'dir'' şeklinde konuştu.

Hamzaçebi, hükümetin işsizliği bir istatistik olarak algıladığını vurgulayarak, işsizliğin istatistik olmadığını, o istatistiğin arkasında 5 milyon insanın akşam evine ekmek götürememek olduğunu dile getirdi.

AKP'nin özelleştirme politikalarını da eleştiren Hamzaçebi, ''AKP'nin özelleştirme politikası, halkın vatandaşın menfaatine bir politika değildir'' dedi.


-KADIN BÜTÇESİ PROJESİ-


Türkiye'de yasalarda kadın erkek eşitliğinin olduğunu, son Anayasa değişikliği ile de bir pozitif ayrımcılığın Anayasa'ya girdiğini dile getiren Hamzaçebi, ''Yani güçsüz olan kesimlere yönelik olarak bir pozitif ayrımcılık yapmak eşitliğe aykırı değildir. Tam tersine eşitliği gerçekleştirmek için bu bir araçtır'' diye konuştu.

Hamzaçebi, ancak Türkiye'de yasalarda, Anayasa'da bu düzenleme olmakla birlikte politikalarda kadın erkek arasında bir eşitlikten söz etmemenin mümkün olmadığını kaydederek, CHP'nin bu konuda bir ilki başlattığını söyledi.

Seçilebilecek sırada 38 kadın adayın CHP listelerinde yer aldığını belirten Hamzaçebi, ''Bu sayıda, bu oranda başka hiç bir kadın hiç bir siyasi partinin listelerinde yoktur. Bu bizim için çok önemli bir adımdır'' dedi.

Hamzaçebi, bu yeni adımla birlikte CHP'nin Kadın Bütçesi Projesi'ni uygulamaya koyacağını dile getirerek, şunları söyledi:

 ''Kız çocukları okula eğer erkek çocukları kadar gitmiyorsa, eğitim seviyesi Türkiye'de yükselmiyorsa ve eğitimden kızlarımız erkek çocukları kadar yararlanamıyorsa uyguladığınız politika yanlış demektir. Kadınlarımız çalışmak istiyor ama erkekler kadar iş bulamıyor. Türkiye'de işsizlerin üçte ikilik kısmı kadınlardır. İşte bunları çözecek olan, kadının sosyal hayattaki, çalışma hayatındaki ekonomik hayattaki yerini iyileştirecek olan uygulama Kadın Bütçesi Projesi'dir. Biz bu projeyle kadınımızın Türkiye'nin sadece siyasi hayatındaki yerini değil, sosyal hayattaki, ekonomik hayattaki yerini, çalışma hayatındaki yerini de iyileştireceğiz, yükselteceğiz.''

Hamzaçebi, konuşmasının ardından Beykoz'daki yerel gazetecilerin sorularını cevapladı.

Akif Hamzaçebi, buradaki programının ardından Pendik'teki, Akcam Cam Plastik Fabrikası'nı ziyaret ederek işçilerle yemek yedi.

(FLZ-NER-SEB)

24.05.2011 13:28:46

Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm almak zaten karar verin. Biz alışveriş merkezi geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç saat beklemek zorunda.