Muhtarlar dinlendi, çözüm önerileri anlatıldı

İSTANBUL (CİHAN)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, iktidar olmaları halinde muhtarların maaş ve konumlarını yeniden ele alacaklarını açıkladı. Oran, muhtarların 150 senelik sorunlarını nihayete erdirecekleriniı savundu.
İstanbul Akatlar?da muhtarlara hitap eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran ?Bugün muhtarlar postacıdan tebligat almak, kolluk güçlerine bilgi vermek, vergi memurlarına yardımcı olmak, Yeşil Kart formu doldurmak ve onaylamak, Fakir İl Muhaberi ile Form 5 vermek gibi devlete, vatandaşa ücretsiz hizmet veren memur konumuna getirilmiştir. 150 senedir hep sorunlarla karşı karşıya olan muhtarlar için devrim yapacağız.? dedi.
?PRİMLERİNİ BİLE ÖDEYEMİYORLAR?
Genel başkan yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Erdoğan Toprak ile grup başkan vekillerinden Akif Hamzaçebi'nin de hazır bulunduğu toplantıda Umut Oran, aylık 300 TL maaş alan muhtarların yüzde 70'nin primini ödeyemez hale geldiğini iddia etti.
Oran ?Muhtarlar, milletvekilleri, il genel meclisi üyeleri, belediye başkan ve meclis üyeleri gibi seçimle göreve gelmelerine rağmen, hem konum hem de özlük hakları bakımından yok sayılmaktadır. Öyle ki işçi statüsünde bile görülmemektedirler. Seçilirken ve hizmet istenirken var, hakları ve statüleri bakımından yok sayılmaktadırlar.? ifadelerini kullandı.
Oran, muhtarların küçümsendiğinden, baskı ve hakarete uğradığından da yakındı.
MAAŞ, ÜCRETLİ İZİN VE PRİM ÖDEMESİ VAADİ
CHP'nin iktidar olması halinde; muhtarlar için proje geliştirdiklerini anlatan Genel Başkan Yardımcısı Oran, şunları kaydetti:
?Muhtarlara asgari ücretin üstünde maaşa bağlanacak. Muhtar maaşları vergisiz olarak verilecek. Sosyal Güvenlik primleri ise bizzat devlet tarafından ödenecek. Muhtarlarımızın görevi başında hayatını kaybedip şehit olması halinde ise 1. derece yakınına maaş bağlanacak. Ayrıca her ne sebepten olursa olsun görevinden uzaklaştırılan muhtarın idari dava açma hakkı tanınacak. Köy ve mahalle muhtarına, köyün veya mahallenin işlerini gördükleri zaman karşı gelen, kötü söz sarf edenler devlet memuruna karşı koyanlar gibi yargılanacak. Muhtarın senelik 30 gün izin hakkı bulunacak. İzinli olduğu sürede aldığı ödeneğin kesilmeyecek.?
CİDDİ KÖY BÜTÇESİ SÖZÜ
Muhtarlara iyi ekonomik ve sosyal şartlar getireceklerini ifade eden Başkan Yardımcısı Oran, il ve belediyelerde temsil hakkı da tanınacağını bildirdi. Oran, ?Tüm mahalle ve köy muhtarları bilgisayar sistemi ile donatılacak. Şehir içi ulaşımda ve görev gereği yolculuklarda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ve Türk Hava Yolları?ndan indirim uygulanacak. Köy muhtarlıklarına hudutları içerisinde faaliyet yürüten kum, taş, yeraltı, yerüstü kaynak ile maden işletmelerinden; köyde üretilip satılan her türlü canlı cansız mallardan; orman kesim, ıslah, koruma ve orman istihsalinden elde edilen gelirlerden belli bir oranda köyün kalkınması için pay verilecek.? vaatlerinde bulundu.
Tıpkı Belediyeler Birliği gibi, Türkiye Muhtarlar Birliği?nin kurulacağının da müjdesini veren Oran, ?Hizmet binaları, bina donanım eksiklikleri, tefrişatı, internet, telefon, elektrik, su gibi eksiklikleri süratle giderilecek. Köy bütçesi ve bütçenin oluşması için gelir kaynakları tespit edilip, yasal hükümlere bağlanacak.? dedi.
Muhtarlık sisteminin 1864?ten bu yana uygulandığını, muhtarların hem ekonomik hem yetki hem de özlük hakları konusunda sorunlarla karşılaştıklarından dert yanan Umut Oran, şöyle devam etti:
?9 senelik AKP iktidarı döneminde de değişen bir şey olmadı. İktidar muhtarlar için proje üretmedi, onlara bir hizmet vermedi. Açık ve net olarak ilan ediyoruz. ?150 senelik süreci tamamen muhtarlar lehine çevireceğiz. Muhtarlık sistemini tamamen değiştireceğiz. Muhtarlarımız için yeni bir dönüm noktası olacak.?

 

Viagra çok lezzetli yemek değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm almak zaten karar verin. Biz sirk geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen üç gün beklemek zorunda.