CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Bloomberg HT'nin Araştırma Müdürü Cüneyt Başaran'ın sorularını yanıtladı

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Bloomberg HT'nin Seçim ve Ekonomi programında Araştırma Müdürü Cüneyt Başaran'ın sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Sıfır reel faiz istiyorum' açıklamasını değerlendiren Hamzaçebi, bunun mümkün olmadığını söyledi. Hamzaçebi, "Türkiye'nin sıfır reel faiz vermesini imkansız görüyorum, bu bir fantezidir. Faizi piyasa belirler. Bu, ayakları yere oturmayan bir açıklama. Bugünkü konjonktürde bu olumsuz etki yaratıyor çünkü piyasalar beklentiye göre hareket eder. Başbakan'ın açıklaması bu beklentileri olumsuz etkilemiştir" diye konuştu.

"İŞSİZLİĞİN ÇÖZÜMÜ İÇ TASARRUFLARI ARTIRMAKTAN GEÇİYOR"

Türkiye'de 2000 yılı öncesinde işsizliğin yüzde 8'lerin altında olduğunu, ancak son yıllarda yükseldiğini dile getiren Hamzaçebi, o tarihten bu yana uygulanan politikaların istihdam yaratmak gibi önceliği olmadığını söyledi. AKP'nin 2023 için işsizlik hedefini yüzde 5 olarak belirlediğini ancak bunun zor olduğunu belirten Hamzaçebi, "İşsizliğin ana çözümü Türkiye'nin iç tasarruflarını artırmasıdır. Bu bağlamda biz, istihdama öncelik veren bir ekonomi politikası uygulayacağız, bununla da işsizliği yeneceğiz" dedi.

"MART AYI CARİ AÇIK RAKAMI SÜRPRİZ DEĞİL"

Hamzaçebi, Mart ayı cari açığının beklentilerin üzerinde çıkmasının sürpriz olmadığını söyleyerek, "2011 yılı beklentisi tahminim 70-75 milyar dolar cari açıktır ve önlem alınmadığı takdirde yüzde 7'nin üzerine çıkması muhtemeldir" dedi.

Türkiye ekonomisinin cari açık vermesinin 2000'den itibaren uygulanan politikaların doğal sonucu olduğunu ifade eden Hamzaçebi, cari açığa neden olan en önemli sorunun tasarruf eksikliği olduğunu vurguladı. CHP Başkanvekili Hamzaçebi, "Türkiye ekonomisi büyümek için cari açık vermek zorundadır gibi bir yanılgı var. Burada özel sektör tasarrufunun radikal şekilde düştüğünü görüyoruz. Kamu tasarrufunda 2000 sonrası bir miktar iyileşme olmakla birlikte 2007'den itibaren burada da bozulma olduğunu görüyoruz. Sonuçta Türkiye ekonomisi tasarruf etmiyor bunun sonucu olarak da borçlanma artıyor" şeklinde konuştu.

"SADECE PARA POLİTİKASI ÖNLEMLERİYLE CARİ AÇIĞI ÖNLEMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Cari açığı yalnız para politikasıyla önlemenin mümkün olmadığını vurgulayan Hamzaçebi, tasarufların artırılması gerektiğinin altını çizerek, "Ana çözüm, maliye politikasıdır. Tasarrufları artırmak açısından maliye politikalarına başvurmak gerekir. İkinci olarak da özel tasarrufları artırmamız gerekiyor. Özellikle emeklilik sistemine yönelik tasarrufların artırılması önemli. Biz yüzde 13'lük tasarrufu uzun dönemde yüzde 22'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Bu zor bir iştir ama başaracağız. Cari açığı sadece para politikasıyla önlemek mümkün değildir" ifadesini kullandı.

Hamzaçebi, CHP'nin Tarım ve Hayvancılık politikasına dair ise, "Hükümet çiftçiye bütçeden iyi destek verdiğini söylese de rakamlar öyle söylemiyor. Azalan bir destek olduğunu görüyoruz. Böyle bir destek paketiyle de bizim tarımı ayağa kaldırmamız mümkün değil. Biz bu desteği artırmak zorundayız. CHP'nin Tarım ve hayvancılık programı da bu desteği artırma yönünde" diye konuştu.

 

Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm bulmak zaten karar verin. Biz sirk geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen bir hafta beklemek zorunda.