Kılıçdaroğlu ve Hamzaçebi '2B Barış Projesi'ni açıkladı

Kılıçdaroğlu ve Hamzaçebi '2B Barış Projesi'ni açıkladı

Basin toplantısı sunumu için tıklayınız


CHP'nin 2B Barış Projesi'ne göre bu araziler üzerinde tarım ve hayvancılık yapan köylüye bedelsiz verilecek. Diğer işgalciler ise emlak vergisi üzerinden ödeyecekleri bedelle arazinin sahibi olacak.

İSTANBUL - Sultanbeyli'de bir düğün salonunda basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluve Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, partisinin 2B Barış Projesi'ni açıkladı.

2B sorununun, milyonlarca yurttaşın sorunu olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şu ana kadar devam eden bu sorunun çözümü için CHP'nin bir proje geliştirdiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, 2B arazisi denilen orman niteliğini kaybetmiş yerlerdeki yerleşimler, tarım köylüsünün durumu, orman köylüsünün durumunun bütün ayrıntılarıyla projede değerlendirildiğine dikkati çekerek, mülkiyeti tartışmalı bu arazilerin sadece konut arazisi değil, üzerinde tarla, bağ, bahçe, zeytinliği olan arazilerin de bulunduğunu anlattı.


Sadece orman köylerinde 7 milyon yurttaşın bu sorunla karşı karşıya olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, 9 yıldır çözülmeyen bu sorunun çözümü için hazırladıkları projeyi, 2B sorununu en yoğun yaşayan Sultanbeyli'de açıklamayı uygun gördüklerini bildirdi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Buna biz, 2B Barış Projesi diyoruz. Yani devletle yurttaş barışacak, orman köylüsüyle barışacak. Köylü yurttaşımızın yıllardan beri kullandığı 2B arazisiyle ilgili devletle arasındaki uyuşmazlık çözülecek ve biz barışı sağlayacağız. Hem mülkiyet sorununu çözeceğiz, orman köylüsünü destekleyeceğiz, çevre duyarlılığımızı da koruyacağız. 2B arazisinde binası olanlara, tarımsal faaliyetlerde bulunanlara ve orman köylülerine kullandıkları arazinin tapusunu vereceğiz. Bedelli mi, bedelsiz mi bu da tartışma konusu? Konut yapılarında emlak vergisi değeri üzerinden, aynı büyükşehir veya belediye sınırları içinde başka bir konutu varsa rayiç bedel üzerinden devredilecek. Esnafın işyeri olarak kullandığı binalar da emlak vergisi değeri üzerinden, diğerleri de rayiç bedel üzerinden devredilecektir. Tarım hayvancılık amaçlı olarak kullanılan arazilerde tarım hayvancılık faaliyetinde bulunanlara emlak vergisi değeri üzerinden, orman köylülerinin yerleşim veya tarım hayvancılık amaçlı kullandıkları araziler aynı amaçlı kullanmaları koşuluyla kullanıcılarına bedelsiz olarak teslim edilecektir. Üzerinde yapı bulunmayan tarımsal amaçlı kullanılmayan araziler de ağaçlandırılarak ormanlaştırılacaktır.''

Kemal Kılıçdaroğlu, bu satıştan elde edilecek gelirin yüzde 40'ının, orman alanlarının ıslahı ve ihyası, yani orman alanlarının oluşturulmasıyla ilgili, yüzde 30'unun orman köylülerinin kalkınması ve Türkiye'de hayvancılığın ve yeni kurulacak olan hayvancılık ve et ürünleri kurumunun desteklenmesi için kullanılacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, geri kalan yüzde 30'luk kısmının devlet üniversitelerinin geliştirilmesi ve desteklenmesinde kullanılacağını vurguladı.

Böylece yıllardır kapanmayan bir sorunun CHP'nin bu projesiyle kapanmış olacağını belirten Kılıçdaroğlu, Barış Projesi'nin, yoksul orman köylüsüne, bu alanların kullanıcılarına hem barış ve huzur getireceğini hem de üretimi artırarak istihdamı sağlayacağını, aynı zamanda yeni orman alanlarıyla çevreye ve doğaya hizmet vereceğini belirtti.

'AMACIMIZ ÇILGIN PROJELER PEŞİNDE KOŞMAK DEĞİL'
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ''CHP olarak 2B alanlarında çevre ve orman kaygısını gözeten, devlet ile vatandaşlar arasındaki sorunları tümüyle sona erdirecek, bu çerçevede yapılaşmış alanlar ile tarımsal alanlardaki mülkiyet sorununu çözecek, orman köylülerini destekleyecek bir proje uygulayacağız. Projemiz, devlet ile vatandaşlar arasındaki temel uyuşmazlık alanlarında barışı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle projemize 2B Barış Projesi adını verdik'' diye konuştu.

Konuşmasından sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kılıçdaroğlu, ''CHP böyle bir önemli bir projeyi açıklarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Çılgın Projeyi' açıklaması bekleniyor. İki projeyi kıyaslar mısınız'' şeklindeki soru üzerine şöyle konuştu:

''Bizim görevimiz, hedefimiz, amacımız, çılgın projeler peşinde koşmak değil. Biz vatandaşın yıllardır çözülmeyen sorunlarını çözmek istiyoruz. 2B çözülmedi. 1980'lerden bu yana çözülmedi. Biz çözüyoruz Barış Projesi ile... Yoksulluk çözülmedi, biz çözüyoruz Aile Sigortası projesi ile... Taşeron işçilerin durumu çözülmedi, biz çözüyoruz taşeron işçi projesi ile... Gençlerin askerlik sorunu çözülmedi, biz çözüyoruz Askerlik Projesi ile... Bizim projelerimiz, yıllardır sürüncemede kalan sorunları çözmeye yöneliktir.''

'KUL HAKKI YİYENLERİ AFFETMEYECEĞİZ'
Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, ''Ordu'daki görüntülerde AKP milletvekilinin rüşvet aldığı iddia ediliyor. Milletvekili de hayır için aldığını söylüyor. Bu konuyu da değerlendirir misiniz'' sorusu üzerine de ''Daha önce AKP, yolsuzluklarla mücadele için iktidar olacağını söylemişti ama artık kendisi yolsuzlukların bir parçasıdır. Bu konuda Sayın Başbakan'ın hiç konuşmaması... Efendim bu paralar hayır için paralarmış. Hayır için alınan paralar ne zamandan beri kapalı kapılar ardında alınmaya başladı. Bizim bir kararlılığımız var; kul hakkı yiyenleri affetmeyeceğiz. Sultanbeyli'de yaşayan vatandaşlar, kardeşlerim bunu unutmasınlar'' dedi.

2B sorununun defalarca gündeme getirildiğini, ancak CHP'nin ürettiği tarz ve anlayışta proje üreten başka bir siyasi parti olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, vatandaşın dertlerini çözmekte kararlı olduklarını, bunun halka verdikleri temel söz olduğunu vurguladı.


CHP lideri Kılıçdaroğlu, ''2B Projesi, AKP projesi. Bu projeye en baştan beri karşı çıkan parti de CHP'ydi. Üstelik komisyonlardan geçip Meclis'e geldiğinde 'Ormanlar talan edilecek şeklinde karşı çıkıyordunuz. Hatta bunu seçim rüşveti olarak değerlendiriyordunuz. Bu proje de bire bir AKP projesi.. Ne değişti de 2B, seçim rüşveti ve orman talanı olmaktan çıktı'' sorusu üzerine, ''Çok güzel bir soru? Böyle bir soruyu bekliyorduk. Bizim proje ile AKP projesi arasında ne fark var? Bunları sizin bilginize, özellikle de Kanal 7'nin bilgisine sunmak için Akif Hamzaçebi anlatacak'' dedi. Kılıçdaroğlu, kendi projelerinin diğer projelerden neden farklı olduğunu herkesin çok iyi dinlemesini istediğini vurguladı.

Burada sözü alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de AKP'nin bugüne kadar TBMM'ye bu konuda bir tasarı getirmediğini ifade ederek, ancak bu konuda basına yansıyan bilgilere dayanarak iki proje arasında değerlendirme yapabildiğini söyledi.

Birincisinin; 2B üzerindeki yapıyı konut olarak kullananlarla işyeri olarak kullananlara emlak vergisi değeri üzerinden, diğerlerinin ise rayiç bedel üzerinden satışını öngördüklerini belirten Hamzaçebi, birinci farkın burada olduğunu, sosyal devlet anlayışının gereği olarak kişilerin satın alma gücünü dikkate almadan ortaya konulan projenin proje olamayacağını ifade etti.

Akif Hamzaçebi, ikincisinin; 2B arazisi üzerinde tarım ve hayvancılık faaliyetinde bulunanlara rayiç bedel değil, emlak vergisi değeri üzerinden satış öngördüklerini ifade ederek, bu şekilde amaçlarının tarım ve hayvancılığı teşvik etmek olduğunu söyledi.

Üçüncüsünün; orman köylülerinden hiçbir şekilde bedel alınmasını öngörmediklerini, bunun Türkiye'de bir ilk olduğunu anlatan Hamzaçebi, dördüncüsünün de devletin daha önce 2B arazisini 2B olduğunu bilmeden sattığı daha sonra da geri aldığı vatandaşa o arazinin bedelsiz olarak iadesini öngördüklerini bildirdi. Hamzaçebi, dededen kalan ve 2B olduğu anlaşılan arazilerin de küçük bir bedel, emlak vergi değerinin yarısı üzerinden bir bedeli öngördüklerini dile getirerek, satıştan elde gelirin, yüzde 40'ının, yeni ormanların oluşturulması ve ormanların ıslahı, yüzde 30'unun, orman köylüleri için, yüzde 30'unun devlet üniversitelerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi için harcanacağını anımsattı.

Akif Hamzaçebi, ''CHP'nin projesi ile diğer 2B söylemleri arasında tam 6 temel fark var'' dedi.

 

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm almak zaten karar verin. Biz pazar geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen üç gün beklemek zorunda.