ÖSYM, öğrencilere ve velilere güven veren bir kurum olmaktan çıkmıştır

-CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ HAMZAÇEBİ

-''ÖSYM, MAALESEF ÖĞRENCİLERE, VELİLERE GÜVEN VEREN BİR KURUM OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR''

-''ŞU ANA KADARKİ AÇIKLAMALAR KAMUOYUNU YETERİ KADAR TATMİN ETMİŞ DEĞİLDİR''

TBMM (A.A) - 07.04.2011 - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ÖSYM'nin öğrencilere ve velilere güven veren bir kurum olmaktan çıktığını öne sürerek, ''YGS'de şifre'' iddiaları ile ilgili şimdiye değin yapılan açıklamaların kamuoyunu yeteri kadar tatmin etmediğini söyledi.

Hamzaçebi, beraberindeki milletvekilleri ile Türk Polis Teşkilatının 166. Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla TBMM Koruma Daire Başkanı Mustafa Şentürk'ü ziyaret etti.

Basına kapalı ziyaretin ardından açıklama yapan Hamzaçebi, yıl dönümü nedeniyle nezaket ziyaretinde bulunduklarını, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Grubunun iyi niyet ve başarı dileklerini ilettiklerini kaydetti.

Soruları da yanıtlayan Hamzaçebi, ''Hayata dönüş operasyonunun daha önceden 'Tufan' olarak planlandığı ortaya çıktı. Nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusuna, ''Ayrıntılar biraz daha ortaya çıksın ondan sonra değerlendirelim. Henüz bilgeler daha taze. Belki zaman içinde yeni bilgiler ortaya çıkacaktır. Ondan sonra bir değerlendirme yapmayı doğru görüyorum'' dedi.

Bir gazetecinin, Anayasa değişikliğini anımsatarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 12 Eylül müdahalesi ile ilgili soruşturma başlattığını belirtilmesi üzerine Hamzaçebi, ''Anayasa değişikliği yürürlüğe gireli çok oldu. 12 Eylül 2010'da yürürlüğe girdi. O tarihten bu yana o hükümler yürürlükte. Burada savcılık kendi sürecini işletiyor ama bu sürecin geciktiğini düşünüyorum. Bu zamanlama, özel bir plana mı dayanıyor bilemiyorum ama aylardır başlayabilecek olan bir süreç daha yeni başlamaktadır. Bunu belki sayın savcıya sormak gerekir, neden bu kadar beklenmiştir, neden bir gecikme meydana gelmiştir? Cevabını ondan almak gerekir'' diye konuştu.

''Cumhurbaşkanı, hükümet ve bugün de Meclis Başkanı YGS süreci ile ilgili 'tatmin olduklarını' söylediler. Süreci nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusuna ise Hamzaçebi, şu yanıtı verdi:

''Konu yargıya intikal etmiştir. Hükümet yetkilileri çok kere yargıya intikal eden bir konu nedeniyle değerlendirme yapmayı doğru bulmazlar, yargıyı etkilemekten kaçınırlar. Ama burada nedense yargıya intikal etmiş bir konuda hükümet yetkilileri birbiri ardına açıklama yapma gayretine giriyorlar. Bunları doğru bulmuyorum. Sonuçta ÖSYM Türkiye'nin önemli bir kurumuydu, çok güven veren bir kurumdu. Bu hükümet döneminde ÖSYM, Türkiye'ye güven veren bir kurum olmaktan çıkmıştır. Velilerin ve öğrencilerin endişe ile yaklaştığı bir kuruma dönüşmüştür. Bir milyon 700 bini aşkın öğrencinin  girdiği bir sınavda, ÖSYM Başkanı, ortaya çıkan durumu acemilik, eksiklik, işgüzarlık olarak değerlendiriyor. Üçü de ÖSYM'nin kapısına yaklaşamayacak kavramlardı, ÖSYM ile beraber anılamayacak kavramlardı. Biliyorsunuz ÖSYM yasasında değişiklik yapıldı, AKP hükümeti orayı ele geçirilecek bir kurum olarak gördü. Onun sonuçları bugün ortadadır. Maalesef öğrencilere, velilere güven bir kurum olmaktan çıkmıştır ÖSYM. Şu ana kadarki açıklamalar kamuoyunu yeteri kadar tatmin etmiş değildir. Ancak bir öğrencinin açtığı bir dava vardır. O davanın sonucunu bekleyerek değerlendirme yapmak ve ona göre hareket etmek doğru olur. Siyasilerin, siyasi partilerin bu konuda açıklama yaparken dikkatli olmaları gerektiğini düşünüyorum.''

(VG-SEB)

07.04.2011 14:29:41

Viagra çok lezzetli yemek değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm bulmak zaten karar verin. Biz kulüp geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen bir hafta beklemek zorunda.