Hükümet elini şeker hastalarının cebinden çeksin

-CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ HAMZAÇEBİ:

-''HÜKÜMET ELİNİ, ŞEKER HASTALARININ CEBİNDEN LÜTFEN ÇEKSİN''

-''ŞEKER ÖLÇÜM ÇUBUKLARIYLA İLGİLİ YAYIMLANAN TEBLİĞ KALDIRILSIN''

-''10 MİLYON ŞEKER HASTASINI MAĞDUR ETMEYE HİÇ KİMSENİN HAKKI YOKTUR''


TBMM (A.A) - 02.03.2011 - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Hükümet'in elini, şeker hastalarının cebinden çekmesini istedi.

Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, şeker hastalarının kullandığı şeker ölçüm çubuklarının fiyatının, dün yayımlanan SGK tebliğiyle 32 kuruş olarak belirlendiğini anımsattı.

Danıştayın, açılan bir davayla 5 Kasım 2010'da, SGK'nın şeker ölçüm çubuklarına getirdiği fiyat belirlemesine ilişkin düzenlemeyi iptal ettiğini, bu kararın aralık başında SGK'ya tebliğ edildiğini anlatan Hamzaçebi, SGK'nın 10 Ocaka kadar bu konuda herhangi bir hazırlık yapmadığını söyledi.

Hamzaçebi, SGK'nın 10 Ocakta yayımladığı tebliğle şeker hastalarını büyük bir bürokrasinin içine attığını ifade ederek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile SGK Başkanı'nın konuyu çözme vaadinde bulunduğunu ancak dün yayımlanan tebliğin, bunun çözülmediğini gösterdiğini ileri sürdü.

 Şeker hastalarının, kasım ayındaki düzenlemenin de gerisine götürüldüğünü belirten Hamzaçebi, SGK'nın düzenlemesinin, şeker ölçüm çubuğunun fiyatını 55'ten 32 kuruşa indirilmesi yönünde olduğunu vurguladı. Hamzaçebi, ancak Danıştayın iptal kararındaki gerekçelerin karşılanmadığını ifade ederek, ''Şeker ölçüm çubukları arasında kalite araştırması yapılması, buna göre standartlar belirlenmesi gerekirken, SGK, yine sadece en ucuz olanın satın alınması yönünde bir tercihte bulundu. Bunun anlamı, sağlık harcamaları nedeniyle oluşacak bütçe açığının bir bölümünün şeker hastaları üzerinden finanse edilmek istenmesidir'' diye konuştu.

Hamzaçebi, Hükümet'i göreve çağırarak, derhal tebliğin yürürlükten kaldırılmasını, Danıştayın kararı doğrultusunda bir tebliğ yayımlanmasını istedi.


-''ECZANELER İLE ŞEKER HASTALARINI KARŞI KARŞIYA GETİRECEK''-


Tebliğe, ''Eczaneler, şeker hastalarından şeker ölçüm cihazları nedeniyle herhangi bir fark tahsil etmeyecektir'' yönünde bir cümlenin yazılmasının, sorunu çözmekten uzak olduğunu belirten Hamzaçebi, şöyle devam etti:

''Hükümet, şeker hastalarının cebinden elini lütfen çeksin. 55 kuruşluk fiyat yürürlükteyken, hastanın daha pahalı şeker ölçüm cihazını alması halinde aradaki farkı hasta ödüyordu. Açılan dava buna yönelikti. Eczaneler ile SGK arasında yapılan protokollere göre, şeker ölçüm çubuklarına ilişkin olarak SGK'nın belirlediği fiyat ile hastanın aldığı çubuğun arasında fark olması halinde, bu fark hasta tarafından ödenecektir. Bu protokol dururken, tek taraflı tebliğle 'fark tahsil edilmeyecektir' demek, sorunu çözmeyecektir, tam tersine şeker hastaları ile eczaneleri karşı karşı getirecektir. Hükümet, bu defa bu yolu tercih etmiştir. Bu yoldan çözüm değil, problemler çıkar. Problemi, çok daha büyümeden çözmeye davet ediyorum. Anlaşılıyor ki Sayın Bakan'ın bunu çözmeye niyeti yoktur. Sayın Başbakan'ı konuya el koymaya davet ediyorum. 10 milyon şeker hastasını mağdur etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Hiç kimsenin şeker hastalarını, hukuksuz bir işleme tabi tutmaya hakkı yoktur.''

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl de 2000 yılında 5 milyon olan şeker hastası sayısının, 2022'de 10 milyon olacağı öngörülürken, bu sayıya 2011'de ulaşıldığını söyledi. Bingöl, 40 yaş üzeri her 5, 50 yaş üzeri ise her 4 kişiden 1'inin diyabetli olduğunu ifade etti.

Bingöl, dünkü tebliğle Hükümet'in, Danıştayın kararını bir fırsata dönüştürme hevesi içinde olduğunu öne sürdü.

Daha önce 55 kuruştan alınan şeker ölçüm çubuklarının hastalara yük getirmediğini belirten Bingöl, 33 kuruşa indirilmesiyle arada oluşan farkın, hastaların cebinden ödenmesinin söz konusu olduğunu söyledi.

(MLT-KAK)


02.03.2011

Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm almak zaten karar verin. Biz kulüp geldi ve sevdim aldım. hemen kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç dakika beklemek zorunda.