Cenab-ı Hak karşısında tövbe edecekler

-CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÜNEŞ:

-''HEPSİNİ ÖZRE DAVET EDİYORUM, ÖZÜR DİLEYECEKLER BENDEN. HALKIMIZDAN DA ÖZÜR DİLEYECEKLER, KÜRT KÖKENLİ YURTTAŞLARIMDAN DA. YAPTIKLARINDAN DA CENABI HAK KARŞISINDA TÖVBE EDECEKLER''


ANKARA (A.A) - 04.02.2011 - CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, kendisi hakkında çıkan haberlerle ilgili olarak, ''Hepsini özre davet ediyorum, özür dileyecekler benden. Halkımızdan da özür dileyecekler, Kürt kökenli yurttaşlarımdan da. Yaptıklarından da Cenab'ı Hak karşısında tövbe edecekler'' dedi.

Güneş, parti genel merkezinde, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay, milletvekilleri Atilla Kart, Şevket Köse ve Hikmet Erenkaya'nın katılımı ile basın toplantısı düzenleyerek, kendisi hakkında çıkan haberleri değerlendirdi.

Güneş, iki soruyu sormak ve hatırlatmak için toplantı düzenlediğini belirterek, bunlardan ilkinin ''ayıp nedir?'', diğerinin ise ''günah nedir'' olduğunu söyledi.

''Ayıp, masumları suçlamaktır. Ayıp, iftiradan medet ummaktır. Ayıp, iftira atarken yanına yalancıları çağırmaktır'' diyen Güneş, ''Peki günah nedir? Günah, vekilliğini yaptığı insanları yüz üstü bırakmaktır. Günah, insanların dertlerini çözmek için geldiği makamı, kendi nefreti ve zehrini yaymak için kullanmaktır'' ifadelerini kullandı.

Hakkında söylenen yalanları ibretle izlediğini belirten Güneş, şöyle konuştu:

''Yalan haberden, iftira ve hakaretten defalarca sabıka yiyen bir adamı kılavuz tutan AKP'yi ibretle izledim. Kürt kardeşlerimle aramdaki sevgiyi kıskananların yaptıklarını ibretle izledim. Haberi anında yalanlamama rağmen bütün onurlarını hiçe sayarak iftiradan bir şeyler kazanmayı bekleyenleri ibretle izledim. Bu çırpınmalar insanı üzüyor. Bir ülkenin iktidarı bu hale nasıl gelir diye düşündürüyor. Saldırmaya hazır beklemek ancak korkuya delalettir. Korkmakta da haklılar, çünkü gerçek yüzlerini bir kere daha gösterdiler. Bunlar, içlerindeki nefreti, kardeşliğimizi zehirlemek için kullanan insanlar. AKP'nin düştüğü bu durum çok üzücü.

Kürt kardeşlerimizin onuru için konuştuklarını söyleyip, ağızlarından yalan ve iftiradan başka bir şey çıkmayanlara buradan açıkça sesleniyorum; O kadirşinas insanların, o güzel insanların sevgisini hak etmiyorsunuz, değil onları savunmak, onların adlarını bile ağzınıza almaya hakkınız yok. Çünkü kendi içinizden biri 'ikinci eşlerimiz Kürt olsun' dediğinde sustunuz. Asıl Kürtlerin onuru o zaman ayaklar altına alınmıştı. Biz avazımız çıktığı kadar bağırdık, 'bu bir densizlik' dedik. Ama siz tırsıp kaldınız. Sahibinizden icazet alamadığınız için tek bir söz edemediniz. Benim Kürt kardeşlerimin onurunu savunmak sizin gibilere kalmadı zaten, boşuna yorulmayın.''

Konuşmasına, ''Kürt kardeşlerime sesleniyorum'', diye devam eden Güneş, ''İşte oylarınızı verdiklerinizin hali bu. Size desteğini hiçbir zaman çekmeyen bu kardeşinize, sabıkalı bir yalancıyla bir olup iftira attılar'' ifadesini kullandı.

AKP milletvekilleri Fatma Salman Kotan, Abdurrahman Kurt, Mehmet Emin Ekmen'in yalancılarla işbirliği yaptığını, iftiradan medet umduğunu ileri süren Güneş, bu milletvekillerinin seçmenin yüzüne nasıl bakacağını da merak ettiğini kaydetti.

Nur Suresi'nin onbeşinci ayetinden alıntı yapan Güneş, ''Yüce Allah şöyle buyuruyor; 'O durumda siz iftirayı dillerinizde aktardınız ve hakkında bilginiz olmayan şeyi ağzınızla söylediniz ve bunu kolay sandınız, oysa Allah katında çok büyük bir suçtur.' Şimdi kalkın düştüğünüz o yerden, debelenmeyin, artık çamurda. Size orada ekmek yok. Yalandan, gıybetten kimseye hayır gelmez, bu da size ders olsun. İçinizde biraz yüzümüze bakacak onur kaldıysa hepimizden özür dileyin. Yüce Allah'a da tövbe edin'' diye konuştu.

Açıklamalarının ardından soruları yanıtlayan Güneş, haberin kaynağının sorulması üzerine, ''Haberin kaynağı 31 Ocak tarihinde yerel bir gazetede dedikodu sütununda yer almış. Haberin başlığı ise 'CHP Genel Merkezi Hurşit Güneş'in ses kaydını istedi' şeklinde. Başlık da yanlış, haber de yanlış, bir dedikodu haberi. Hemen ardından çıktığı gün tekzip göndermişiz, Hurşit hoca çok kızdı diye yazmışlar'' dedi.

Güneş, haber hakkında dava açacağının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

''Hepsine dava açtım. Zaten o kişi hakkında gazetenin sahibi hakkında yeni bir dava açılmış oldu. 500'e yakın davaya bir yenisi daha eklendi. Hem suç duyurusu var çünkü TCK ile ilgili bir suç da var orada, 'halkı birbirine düşürme' gibi bir suç da var. Türkiye'de kardeşliğimizi bozmaya yönelik bir iftira da var. Onu da avukatlar gündeme getirecek, aynı zamanda tazminat davası da söz konusu olacak. Milletvekilleri hakkında, bu haberi, bu dedikodu haberi külliyen yanlış olan hiçbir gerçekçiliği olmayan haberi tekrar haber yapan Yeni Şafak Gazetesi hakkında da dava açacağız. Bu haberi bir daha gündeme getirene yine dava açacağım.''

Güneş, ''Bazı CHP'liler de size ait olduğu iddia edilen açıklamaları kınadılar'' şeklindeki soru üzerine ise şunları kaydetti:

''Onu ben bilemem, fakat şunu söyleyeyim, Yeni Şafak Gazetesi'nde ismi geçen bu olayı kınadığı söylenen kişilerin bazıları 'ben o toplantıda yoktum' dedi. Biri Yalova'daymış mesela. Biri 'ben yoktum sadece gazetede okudum, hoş bir şey değildi, Kürt kökenli biri olarak kınadım üzüldüm' diyor. Öyle bir söz söylenmediği gibi, böyle bir şey gündemde olmadı, külliyen yalan. AKP'liler hiç gerçek olmayan bir şey üzerine siyaset yapıyorlar ve bundan medet umuyorlar. Rize Belediye Başkanı kalktı çok ayıp bir şey söyledi, gerçek yazıldı ve kayıtlıydı. O zaman Kürtlükleri akıllarına gelmedi mi? Sayın Kotan'ın Kürt kadını olduğu, bir kadın olduğu, onurlu olduğu aklına gelmedi mi? O zaman nasıl oturdu, o zaman talimat 'sakın konuşmayın demeç vermeyin' yönündeydi. Demek ki bu sefer de 'aman bir şey bulduk belki çıkın toplu olarak demeç verin' dediler her halde. Hepsini özre davet ediyorum, özür dileyecekler benden. Halkımızdan da özür dileyecekler, Kürt kökenli yurttaşlarımdan da özür dileyecekler. Yaptıklarından da Cenabı Hak karşısında tövbe edecekler.''

''O toplantıda hiç Kürt meselesi konuşulmadı mı?'' yönündeki soru üzerine ise Güneş, ''Hiç alakası yok, zaten öyle bir haber olsa ertesi gün yayınlanırdı. Gazete, 'basın çıktıktan sonra patlattı' diyor haberde. Bu gazetecinin nasıl bir gazeteci olduğunu söyledim. Siz hiç 500'e yakın hakkında dava açılan bir insan gördünüz mü? En son aldığı mahkumiyet davası iki gazeteci hakkında, iki gazeteci dava açmış 'bize iftira ve hakaret ettin' demiş. Oradan mahkum ettirmişler. 5 ay hapis cezası alıyor. Benim en son yaptığım basın toplantısı 20'li tarihlerde, hakkımda dedikodu yazıyor defalarca, ben ilk kez dava açıyorum, ben de gazeteci olduğum için çok fazla dava açmam ama bu kez açıyorum. AKP'li milletvekilleri hakkında da dava açılacak, gereğini yapacağız'' dedi.

''Kılıçdaroğlu ile değerlendirme şansınız oldu mu?'' yönündeki bir soru üzerine de Güneş, ''O daha sakin karşılıyor. Siyasette böyle iftiralar olur diyor, 'AKP'nin huyudur hocam üzülme' diyor'' şeklinde konuştu.

Güneş, ''Orada bulunanları aradığınız söyleniyor?'' şeklindeki soru üzerine de ''Ben mi aramışım, kimleri aramışım. O iddia doğru değil, sadece Yeni Şafak'ta ismi geçenleri arayıp 'sen orada mıydın, böyle bir şey duydun mu?' diye yazılı beyanlarını aldım'' dedi.

(BAR-ERD)


04.02.2011 12:29:46