Tasarı geri çekilmezse Anayasa Mahkemesine gideceğiz

HAMZAÇEBİ: "TASARI GERİ ÇEKİLMEZSE ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİDECEĞİZ"
 
31.01.2011 13:07

ANKARA (İHA) - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP'li üyelerin istifasının ardından Adalet Komisyonu'nda kabul edilen tasarının geri çekilmemesi halinde Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini açıkladı.
CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, Meclis'te basınla sohbet toplantısı düzenledi. Yargıtay ve Danıştay'ın daire sayılarının artırılmasına ilişkin tasarının görüşmeleri sırasında Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya'nın Anayasa ve içtüzüğe aykırı şekilde CHP'li üyelerin söz hakkını kısıtlamak istemesi üzerine CHP milletvekillerinin komisyon üyeliğinden çekildiklerini anlatan Hamzaçebi, istifaların bireysel olmadığını, CHP grubu olarak bu işlemi komisyon başkanlığına ve Meclis Başkanlığı'na ilettiklerini anlattı.
İstifa yazısında, bu istifaların CHP grubunun Adalet Komisyonu'nda temsil edilmemesi gibi bir sonuca yol açtığını söylediklerini belirten Hamzaçebi, CHP'nin cumartesi akşamı saat 22.00'den itibaren komisyonda temsil edilmez bir noktaya geldiğini dile getirdi. Bunun birinci sorumlusunun Komisyon Başkanı İyimaya olduğunu kaydeden Hamzaçebi, içtüzüğe göre komisyonlarda süre sınırlandırması bulunmadığını, bunun TBMM tarihinde ilk kez uygulandığını öne sürdü. Tasarının, CHP'nin temsil edilmediği bir komisyon
toplantısında kabul edildiğini ifade eden Hamzaçebi, Anayasa'nın 95. maddesine göre siyasi parti gruplarının Meclis'teki ağırlığına göre komisyonlarda temsil edilmesi gerektiğini söyledi. Hamzaçebi, tasarının Adalet Komisyonu'nda kabul edilmesinin Anayasa ve içtüzüğe aykırı olduğunu öne sürerek, tasarının süratle Adalet Komisyonu'na geri çekilmesini istedi.
Başbakan Erdoğan'ın CHP'yi eşkıyalıkla suçladığına işaret eden Hamzaçebi, "Eşkıya cumartesi günü Adalet Komisyonundaydı. Adalet Komisyonunda eşkıyalık yaşanmıştır" dedi. Başbakan Erdoğan'ın CHP Genel Başkanını, CHP milletvekillerinin direniş çağrısıyla ilgili açıklama yapmaya davet ettiğini hatırlatan Hamzaçebi, "Cumartesi günü Adalet Komisyonu'nda yaşanan eşkıyalığın hiç mi açıklaması olmayacaktır" şeklinde konuştu.
CHP milletvekillerinin yaptığı çağrının toplumun yasama sürecine ilgi göstermesi, bu konulara sahip çıkması ve görüşlerini ifade etmesi yönünde yapılan bir çağrı olduğunu dile getiren Hamzaçebi, Başbakanın bu açıklamaların dayanağı olan varsayımlarla ilgili açıklama yapması gerektiğini ifade etti. Erdoğan'ın 'İki partili sistem' sözlerine de göndermede bulunan Hamzaçebi, "Diyebilse 'ebedi AKP' diyecektir. Onu diyemediği için iki partili sistem demektedir" diye konuştu.
Açıklamalarının sonunda gazetecilerin sorularına cevap veren Hamzaçebi, tasarının geçerli olup olmadığına kimin karar vereceği sorusu üzerine, "Bize göre tasarı Anayasal açıdan problemlidir" diye konuştu. Tasarıya şekil eksikliği açısından değil esasa yönelik de itiraz ettiklerini söyleyen Hamzaçebi, tasarının ilgili kurumların görüşleri alınmadan Meclis'e gönderildiğini, bu nedenle Anayasal açıdan sorunlu olduğunu kaydetti. Hala önlerinde tasarının Anayasa Komisyonu'na geri çekilmesi imkanı bulunduğunu
dile getiren Hamzaçebi, "Bu yapılmadığı takdirde Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yolumuz açıktır. Onu kullanacağız" dedi.
Hamzaçebi, yeni üyeleri ne zaman seçeceklerinin sorulması üzerine ise Meclis Başkanlığı'ndan bu konuda yazdıkları yazıya cevap beklediklerini belirterek, bu cevabın sonucuna göre tavırlarını belirleyeceklerini ve yeni üyeleri seçeceklerini ifade etti.
(ZÇ-CC-Y)

 

Viagra çok lezzetli yemek değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm atanmış zaten karar verin. Biz sirk geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen tam olarak bir saat beklemek zorunda.