Hamzaçebi'den gazilik teklifi

Hamzaçebi'den gazilik teklifi

- Hamzaçebi'nin hazırladığı teklif, terör eylemlerinde yaralanan tüm sivil ve kamu görevlilerine gazilik unvanı verilmesini öngörüyor

 

TBMM Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, yaralanma derecesine bakılmaksızın, terör eylemlerinde yaralanan tüm sivil ve kamu görevlilerine gazilik unvanı verilmesini öngören kanun teklifi verdi.

Hamzaçebi'nin, TBMM Başkanlığına sunduğu teklif, Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik yapıyor.

Buna göre, terör suçunu oluşturan eylemler dolayısıyla yaralanan kamu görevlileri ve siviller, yaralanma derecesine bakılmaksızın gazi sayılacak ve gazilere sağlanan bütün haklardan yararlanacak. Söz konusu imkândan, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce bu eylemlerde yaralananlar da faydalanabilecek. 

Teklifin gerekçesinde, mevcut yasal düzenlemelere göre gazi sayılabilmek için en az yüzde 40 oranında uzuv kaybı yaşanması gerektiği, bu oranın altında kalanların, hayatlarını küçük miktardaki nakdi tazminat dışında, herhangi bir devlet desteği olmaksızın sürdürmek zorunda kaldığı ifade edildi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaralanan kamu görevlileri ve sivillere, yaralanma derecesine bakılmaksızın gazilik unvanı verildiği anımsatılan gerekçede, teklifin yasalaşması halinde bir eşitsizliğin giderilmiş olacağı kaydedildi.

Teklifin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

?Bu Kanun Teklifi ile 675 sayılı KHK ile yapılan düzenlemenin, terör olayları sırasında yaralanan kamu görevlileri ile sivil vatandaşlarımız arasında yarattığı ayrımcı ve Anayasaya aykırı düzenlemenin düzeltilmesi için 3713 sayılı Kanun kapsamındaki eylemler nedeniyle yaralananların da 15 Temmuz darbe girişiminde yaralananlarda olduğu gibi yaralanma derecesine bakılmaksızın gazi sayılarak yaratılan eşitsizliğin giderilmesi amaçlanmıştır.?

 

Kanun Teklifine ulaşmak için