Hamzaçebi, Basın Toplantısında YAŞ Çalışmalarını ve Koalisyon Görüşmelerini Değerlendirdi

Hamzaçebi, Basın Toplantısında YAŞ Çalışmalarını ve Koalisyon Görüşmelerini Değerlendirdi

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, koalisyon görüşmelerinde bugün heyetler arasındaki son görüşmenin yapılacağını belirterek, "Bu görüşmeden sonra muhtemelen iki genel başkan bir araya gelecek, bir görüşme gerçekleştirecektir. 'Koalisyon hükümeti kurulacak mı, kurulmayacak mı' konusu tahmin ediyorum ki o görüşmede kararlaştırılır" dedi.

Hamzaçebi, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, bugün başlayan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) çalışmalarında Türkiye ve toplum için hayırlı sonuçlar çıkmasını diledi.

Hamzaçebi, YAŞ'ta, kumpas olarak isimlendirilen ve adil yargılanma hakkının çiğnendiği, sahte delillerle hüküm verilen davalarla ilgili konuların mutlaka gündeme alınması gerektiğini ifade etti.

Balyoz Davası ile TSK'nın teslim alınmak istendiğini ve açıkça TSK'ye pusu kurulduğunu ifade eden Hamzaçebi, hukuksuzluğu tescil edilen bu davada yargılandıkları ve mahkum edildikleri için terfi edilmeyen komutanların, terfi haklarının iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Geçen yasama döneminde kumpas davalarının mağdurlarının haklarının iade edilmesi hakkında verdiği kanun teklifini geçen hafta yinelediğini anlatan Hamzaçebi, bu teklifle TSK mensuplarına ve bu davalarda yargılanan diğer kamu görevlilerine iadeiitibar istendiğini kaydetti. Hamzaçebi, "Bu kişilerin özgür kalmalarıyla, mahkemelerin 'bu kişiler suçsuzdur' kararı ya da  yönetim erkinin başında olanların 'biz aldatıldık' demesi, iadeiitibar için yeterli değildir. İadeiitibar yasayla olur" diye konuştu.

YAŞ'ın yasal düzenlemeleri gerekçe göstererek bu terfileri yapmaktan kaçınabileceğini dile getiren Hamzaçebi, TBMM'ye düşen görevin, bu davalardan yargılanan, mahkum edilen, hayatları karartılan, gelecekleri çalınan, umutları söndürülen insanlara iadeiitibarda bulunmak için bu yasayı kabul etmek olduğunu söyledi.

TBMM'nin önünde böylesi bir tarihi sorumluluğun olduğunu vurgulayan Hamzaçebi, "Gelin TBMM açıldığında bu yasal düzenlemeyi gerçekleştirelim ve bu insanlara, Türkiye'nin düzgün, namuslu, şerefli insanlarına itibarlarını iade edelim" dedi.

- "İyi niyetle masadayız"

Hamzaçebi, gazetecilerin, koalisyon görüşmelerinin takvimine ilişkin sorusu üzerine, bugün AKP heyetiyle son görüşmeyi gerçekleştireceklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Son görüşmemiz Türkiye'nin dış politikası, AB politikası ve eğitim politikası konularında olacak. Bu konularda her iki taraf da görüşlerini birbirlerine anlatacak. Bugünkü görüşme heyetler arasındaki son görüşmedir. Bu son görüşmeden sonra muhtemelen iki genel başkan bir araya gelecek, bir görüşme gerçekleştirecektir. 'Koalisyon hükümeti kurulacak mı, kurulmayacak mı' konusu tahmin ediyorum ki o görüşmede kararlaştırılır.

Türkiye'nin 4 yıllık güçlü bir reform hükümetine ihtiyacı var, seçim hükümetleriyle kaybedecek zamanı yok. 45 gün sonra seçim ya da azınlık hükümetiyle 1 yıl ya da 2 yıl sonra seçim gibi düşünceler ve senaryolar Türkiye'ye zaman kaybettirmekten, Türkiye'nin sorunlarını ağırlaştırmaktan ve derinleştirmekten başka bir işe yaramaz. Parlamentoda koalisyon kurma seçeneği varken 'biz yetkiyi kimseyle paylaşmayız. Olmazsa dışarıdan destekli azınlık hükümeti kurarız' demek, milli iradeye saygısızlıktır." 

Hamzaçebi, iyi niyetle masada olduklarını ifade ederek, CHP'nin her zaman seçime hazır olduğunu da kaydetti.

Yapılacak bir seçimin kimin lehine sonuç yaratacağının güvencesinin bulunmadığına dikkati çeken Hamzaçebi, "Seçmenin tercihini değiştirmesi için hangi neden vardır? Şu anda belki bir tek nedenle seçmen tercihini değiştirebilir. O da şudur, Türkiye 7 Haziran'dan sonra rahatlamıştır. Bu rahatlığı kaybedecek bir tercihte bulunmasını ben mümkün görmüyorum" dedi.

Koalisyonun bir uzlaşma olduğunun altını çizen Hamzaçebi, bu uzlaşmanın herkesin adım atmasıyla olacağını söyledi. Hamzaçebi, "Sayın Genel Başkanımız ifade etti, CHP bu adımı atmaya hazırdır" diye konuştu.

Hamzaçebi, "Heyetin içinde yer alıyorsunuz, izleniminiz nedir?" sorusuna, "Koalisyon görüşmeleriyle ilgili bir izlenim aktarmam yanlış olur. Görüşmeler gizli bir şekilde yürümektedir. Ben kişisel olarak hep umutlu bir insanımdır, hiçbir zaman hiçbir olaya olumsuz bakmam, pozitif bakarım. İnşallah pozitif sonuçlanır" karşılığını verdi.

- "Hükümeti siyasi partiler kurar ve muhatabımız AKP'dir" 

"Sayın Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları heyetler arası görüşmeleri nasıl etkiliyor?" sorusuna Hamzaçebi, şu yanıtı verdi:

"Biz Sayın Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarıyla hareket etmiyoruz. Hükümeti siyasi partiler kurar ve muhatabımız AK Parti'dir. Hükümet kurma görevini almış olan Sayın Davutoğlu'dur. Biz kendisini muhatap alırız, onunla yürütürüz. Cumhurbaşkanı'nın 'hükümet şöyle olsun, böyle olsun' şeklinde bir kanaat ifade etmesi dahi söz konusu olmamalı. Ona düşen görev sona ermiştir. Hükümet kurmak için Sayın Davutoğlu'nu görevlendirmiştir. Sayın Davutoğlu hükümeti kurarsa Bakanlar Kurulu listesini kendisine götürür. Onu da onaylamak zorundadır. Hükümet kuramazsa Sayın Davutoğlu görevi iade eder. O iadeden sonra tekrar yetki sahibi olur. Şu an Sayın Cumhurbaşkanı'nın sürece ilişkin herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır."

Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm seçip zaten karar verin. Biz mağazasında geldi ve sevdim aldım. hemen kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen üç gün beklemek zorunda.