Hamzaçebi, TBMM'de Düzenlediği Basın Toplantısında Gündemi Değerlendirdi

Hamzaçebi, TBMM'de Düzenlediği Basın Toplantısında Gündemi Değerlendirdi 
27.11.2014
 
Hamzaçebi, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Meclis Soruşturma Komisyonu'nun yayın yasağı istediğini, cumhuriyet savcısının talebi üzerine de ilgili hâkimin yayın yasağını koyduğunu anımsattı. 
 
Akif Hamzaçebi, Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü'nün, dört eski Bakanla ilgili yürütülen komisyonun faaliyetleri ile ilgili olarak yayın yasağı talebinde bulunmasının, Anayasa ve İçtüzüğe aykırı olduğunu söyledi.
 
Komisyon Başkanı'nın Anayasa ve İçtüzüğü ayaklar altına aldığını ifade eden Hamzaçebi, "Komisyon Başkanı bu tutumuyla, komisyonun tarafsız bir soruşturma yapmayacağını ortaya koymuştur. Kendisi adeta bu soruşturmayı örtbas etmek için görevlendirilmiş bir kişi konumundadır" dedi. 
 
Hamzaçebi, şöyle devam etti:
 
"Komisyon Başkanı'nın hukuk tanımayan tutumu ilk değildir. Daha önce de savcılıktan gelmiş olan fezlekeleri, dizi pusulası yok diye savcılığa iade etmişti. Orada süre kaybı yaşanmıştı.
 
Şimdi, komisyon kararı olmaksızın, bir yetki gaspında bulunarak, tek başına bir imza ile savcılıktan yayın yasağı talebinde bulunmuştur. Bu yasak, hukuksuzdur. Yargının, yasamaya müdahale etmesini amaçlayan bir işlemdir. Komisyon Başkanı, yargıdan, yasamada yürütülen bir çalışmayla ilgili müdahalede bulunmasını istemiştir ve hâkim de müdahalede bulunmuştur.
 
Anayasaya göre, parlamentonun çalışmalarını sadece parlamento denetleyebilir. Parlamentonun yasama faaliyetini Anayasa Mahkemesi denetler. Meclis Soruşturma Komisyonu faaliyeti, Meclis'in denetim yollarından biridir. 
 
Komisyon Başkanı bu tutumuyla ihsası reyde bulunmuştur. Açıkça demek istiyor ki 'Ben bu soruşturmanın üstünü örtmek üzere yola çıktım.' Ben bu tutumdan bunu anlıyorum. Eğer siz çalışmaların sızdığını düşünüyorsanız, bu sızmaları engellersiniz.
 
Komisyonda karar almaksızın mahkemeye başvuramaz ayrıca. Komisyon Başkanı tek başına bir karar veremez, böyle bir yetkisi de yok. İhsası reyde bulunan Komisyon Başkanı görevinden istifa etmelidir. Bu soruşturmaya gölge düşmüştür. Komisyon Başkanı, milletin bu konularla ilgili bilgi edinme hakkını elinden almıştır."
 
'ERDOĞAN AZMETTİRİCİDİR'
 
Akif Hamzaçebi, Gezi olayları sırasında Eskişehir'de öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın davasının görüldüğü gün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın esnafa "polislik görevi" verdiğini söyledi. Erdoğan'ın, "Esnaf polistir, esnaf hâkimdir" dediğini belirten Hamzaçebi, "Ben esnafımızın sağduyusuna inanıyorum. Sayın Erdoğan'ın gazına gelmeyeceklerdir. Esnaf, kendi konumunu bilir. Esnaf polis değildir, hâkim değildir" dedi. 
 
Davanın sanığı olan polisin "Ben darbeyi önledim. Vicdanım rahat" dediğini kaydeden Hamzaçebi, "Polise Gezi olaylarında emri kim vermişti? Sayın Tayyip Erdoğan, bunu zamanında açıklamıştı: 'Polise emri ben verdim' demişti. Ali İsmail Korkmaz davasında yargılanan polisin açıklamasından, artık azmettiricinin kim olduğu ortaya çıkmıştır. Azmettirici, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bugün onun Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturması bu suçtan yargılanmasına engel teşkil etmektedir. Ancak yarın Cumhurbaşkanlığı sona erdiğinde, bu suçtan dolayı, herhalde bağımsız yargı kendisini yargılayacaktır" diye konuştu.
 
 -"YAYIN YASAĞI HUKUKSUZ VE YOK HÜKMÜNDEDİR"
 
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, Meclis Soruşturma Komisyonu'nun yayın yasağına ilişkin açıklamasını değerlendirdi. Hamzaçebi, "Sayın Adalet Bakanı'nın açıklamasını doğru bulmuyorum. Elbette herkes mahkeme tarafından hakkında hüküm verilinceye kadar masumdur. Kimsenin suçluluğu peşinen ilan edilemez. Ancak yayın yasağının konulmuş olmasını savunmak mümkün değildir. Bu hem kuvvetler ayrılığına aykırıdır, yargının yasamaya müdahalesidir, hem vatandaşın bilgi edinme hakkının elinden alınmasıdır. Sayın Bozdağ TBMM'nin bir üyesi olarak şu Meclis'in de şöhretini savunacak bir açıklama yapsaydı iyi olurdu. Belki bu saygınlığı ve şöhreti korumak Sayın TBMM Başkanı'nın görev alanına girecektir, girmektedir" diye konuştu. 
 
Bazı basın yayın organlarının yasağa uymayacaklarını açıklamasıyla ilgili Hamzaçebi, "Yasak hukuksuzdur. Böyle bir yasak olamaz, yok hükmündedir. Yargı yasamaya müdahale edemez. Gazeteleri kutluyorum, vatandaşların bilgi edinme hakkına saygı gösteriyorlar. Kimse bunu hukuk diye savunamaz. Toplumun vicdanına uymuyorsa burada bir hukuksuzluk vardır." dedi. 

'ÇİÇEK'İN ELEŞTİRMESİ GEREKEN ANADOLU AJANSI'DIR'

Bir başka soru üzerine ise Hamzaçebi, yanıltılanın Kılıçdaroğlu olmadığını ifade etti. Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in Kılıçdaroğlu'nu eleştirmek yerine Anadolu Ajansı'nın geçtiği habere bakmasını isteyen Hamzaçebi, Anadolu Ajansı'nın haberi 'TBMM Başkanlığı?nın başvurusu üzerine aldığı karar' diye geçtiğini ve haberin ortada olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu'nun da bu açıklamaya, ajansın haberine dayanarak yaptığını anlatan Hamzaçebi, "Çiçek'in eleştirmesi gereken Anadolu Ajansı'dır. Ancak oraya girmiyor, Kılıçdaroğlu'na eleştiri yapıyor. Anadolu Ajansı o haberini daha sonra düzelterek 'Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanlığının müracaatı üzerine karar verilmiştir' demiştir. Sayın Cemil Çiçek'ten Anadolu Ajansı'na yönelik bir işlem bekliyorum." diye konuştu. 

-"TUNCELİ?YE GİTMİŞ Mİ OLDU?" 
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Tunceli'ye yapacağı ziyareti değerlendiren Hamzaçebi, Bahçeli'nin bir siyasi partinin lideri olduğunu, Tunceli'ye de gitmesinin gayet doğal ve doğru olduğunu belirterek, "Hayırlı olsun, inşallah yararlı bir ziyaret olur" şeklinde konuştu.
 
Burada Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarının yadırganması gerektiğini söyleyen Hamzaçebi, "Şimdi Sayın Davutoğlu, Tunceli'ye gitti de gitmiş mi oldu? Binlerce polisle, biber gazlarıyla bir kente gittiğinizde oraya gitmiş mi oluyorsunuz? Asıl yadırganacak olan budur. 'Ben gittim, hadi erkeksen sen de git' çağrısı, bir Başbakan'a yakışan çağrı değildir" diye konuştu.
 
'DAVUTOĞLU, ERDOĞAN'A BİR ŞEY DEMELİ'

Erdoğan'ın Danıştay'a yönelik vatan hainliği suçlamasıyla ilgili ise Hamzaçebi, Danıştay Başkanı'nın sessiz kalmasını eleştirerek görünürde bağımsız yargı olduğunu ama bağımsız olmadığını ifade etti. Hamzaçebi, "Davutoğlu ne zaman konuşacak merak ediyoruz. Kendi görev alanıyla ilgili konularda Recep Tayyip Erdoğan görüş beyan etmesiyle ilgili bir şey demesi lazım. Sayın Davutoğlu başbakan olduğunu zannediyor ama değil. Keşke başbakanlık yapabilse." ifadelerini kullandı. 

'ERDOĞAN, DAVUTOĞLU'NUN NABZINI YOKLUYOR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu'na başkanlık edecek olmasıyla ilgili bir soruya Hamzaçebi, bugüne kadar hiçbir cumhurbaşkanın Bakanlar Kurulu'nu toplamadığını, Anayasa'da buna ilişkin yetki olmasına karşın bunun çok olağanüstü hallerde kullanılacak bir yetki olduğunu ifade etti. Hamzaçebi, "Sayın Kenan Evren dahi bu yetkiyi kullanmadı. Parlamenter sistemde cumhurbaşkanı Bakanlar Kuruluna başkanlık etmez. Davutoğlu'nun nabzını yokluyor. Baktı, düşük profilli, şimdi ona tebliğ etti. Buna asıl tepki gösterecek Davutoğlu'dur." şeklinde konuştu. 

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm seçip zaten karar verin. Biz pazar geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen tam olarak bir saat beklemek zorunda.