Hamzaçebi: Hukukun Üstünlüğü Herkesi Bağlar

CHP'Lİ HAMZAÇEBİ: HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ HERKESİ BAĞLAR
09.01.2014 

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Hükümetin, Cumhurbaşkanı'nın emriyle açılış törenine katılmadığını ifade ederek, "Hukukun üstünlüğü ilkesi herkesi bağlar. Yönetenlerin sadece kendilerini halktan aldıkları oyla meşru saymaları ve hukuk tanımayan şekilde yönetmeleri, demokrasiden uzaklaşma anlamına gelir. Meşruiyetin birinci kaynağı halktan alınan oy ise diğeri doğru ve adil işler yapmaktır. Bu da hukukun üstünlüğü ilkesine inanmakla olur" dedi.

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Hamzaçebi, ilk olarak Dünya Barış Günü nedeniyle silahların sustuğu, savaşların bittiği bir Ortadoğu istediklerini söyledi. Böyle bir ortamda Türkiye'nin izleyeceği dış politikanın önemli olduğuna ifade eden Hamzaçebi, ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Dışişleri Bakanlığı döneminde yanlış politikalar izlediğini belirterek, izlenen politikanın, Türkiye'yi bölgesinde barış aktörü olmaktan çıkardığını söyledi. Irak'ta IŞİD tarafından kaçırılan konsolosluk görevlilerinin hala rehin olduğunu belirten Hamzaçebi, Ahmet Davutoğlu'nun, Başbakan olurken arkasında bir enkaz bıraktığını ifade etti.
 
Adli yıl açılışına değinen Hamzaçebi, hükümet temsilcilerinin bu açılışa katılmayarak, yargıya bir savaş açtığını ileri sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açılış törenine katılmamasını eleştiren Hamzaçebi, şöyle devam etti:

"Hükümet, Cumhurbaşkanı'nın emriyle açılış törenine katılmadı. Hukukun üstünlüğü ilkesi herkesi bağlar. Yönetenlerin sadece kendilerini halktan aldıkları oyla meşru saymaları ve hukuk tanımayan şekilde yönetmeleri, demokrasiden uzaklaşma anlamına gelir. Meşruiyetin birinci kaynağı halktan alınan oy ise diğeri doğru ve adil işler yapmaktır. Bu da hukukun üstünlüğü ilkesine inanmakla olur. Adli yıl açılış töreninde, Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla Başbakan Davutoğlu yargıya savaş açmıştır. Nasıl bir otoriter rejime doğru gideceğimizin uygulamasını Cumhurbaşkanı ve Başbakan yapmıştır. Cumhurbaşkanı yurt dışındadır ama bu yurt dışı seyahati adli yıla katılmamak için planlanmıştır.
 
Davutoğlu, Cumhurbaşkanı'nı aratmıyor. Davutoğlu, saydam, tül gibi, gölge gibi. Ona baktığınızda kendisini değil, arkasındaki Recep Tayyip Erdoğan'ı görürsünüz. Elinde, 'stratejik derinlik' dediği kırık dökük bir oyuncağı var. Kendi iradesini Recep Tayyip Erdoğan'ın emrine vermiştir. Bugün, Davutoğlu için, kendisinin bağımsız duruşunu gösterme imkanı olabilirdi. Ancak Davutoğlu böyle bir yolu tercih etmedi. Kendi iradesini Recep Tayyip Erdoğan'ın emrine verdiğini gösterdi."

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, Türkiye'nin Almanya ve Amerika tarafından dinlenmesine ilişkin iddiaları değerlendirdi. Hamzaçebi, "Türkiye kevgire dönmüş durumda. Almanya'da Merkel'e efelenen Erdoğan, dinleme ortaya çıktıktan sonra sus pus oldu. Bu konuda kendilerinden açıklama bekliyoruz. Susarak geçiştirilemez" dedi.
Emniyette "paralel yapı" operasyonuna ilişkin bir soruyu yanıtlayan Hamzaçebi, 17 Aralık operasyonunu ortaya çıkaran, soruşturan kamu görevlilerinin susturulmak, korkutulmak istendiğini söyledi. Aslında 17 Aralıkta "hükümetin öldüğünü" iddia eden Hamzaçebi,  "Ama bunlar sonucu değiştirmeyecektir. Yapılanlar, Binbir Gece Masallarında olduğu gibi son günü uzatmaktır. Korkunun ecele faydası yoktur. Bu hesap mutlaka sorulacaktır" diye konuştu.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in çözüm sürecine ilişkin açıklamasını değerlendiren Hamzaçebi, hükümetin bu süreçle ilgili politikasını paylaşması gerektiğini söyledi. Hamzaçebi, sürecin TBMM'den gizli saklı bir şekilde yürütülemeyeceğini ifade etti. 

 

Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm bulmak zaten karar verin. Biz sirk geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen üç gün beklemek zorunda.