Hamzaçebi: Başbakan hakkında Meclis soruşturması açılması için önerge verdik

CHP, BAŞBAKAN HAKKINDA MECLİS SORUŞTURMASI İSTEDİ

28.05.2014

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Başbakan hakkında Meclis soruşturması açılması için önerge verdiklerini, önergenin gerekçesinde 17 ve 25 Aralık operasyonları yer aldığını açıkladı.

Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.
Soma'da yaşanan maden faciasına üzerinden 16 gün geçtiğini hatırlatan Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda toplumu kutuplaştırıcı bir yaklaşım içinde olduğunu ileri sürdü.
Facianın maden işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının insafsızlığını da ortaya koyduğunu, bunun Türkiye'nin gelişmişlik düzeyinin ters düz olmasına yol açtığını belirten Hamzaçebi, bunda Başbakan Erdoğan'ın olayın ardından yaptığı açıklamaların da rolü olduğunu söyledi. Hamzaçebi, "Biz Türkiye'yi 21. yüzyılın geleceği parlak AB'ye tam üye adayı bir ülke olarak düşünüyorduk. Yanılmışız. Sayın Başbakan'ın açıklamalarına göre Türkiye 21. yüzyılın değil, 19. yüzyılın bir ülkesiymiş. Böylesi bir ülkenin artık AB'ye tam üye olmak gibi bir hedefi olamaz. Türkiye'nin geleceğini bu kadar kötümser hale sokan bir başbakana ülkemiz, milletimiz layık değildir" diye konuştu.

Soma'da yaşanan maden faciasına değinen Hamzaçebi, "Sayın Başbakan Soma'ya acı paylaşmaya gitti, yanında tekmeci müşavirle birlikte. Maden işçisine attığı tekmeler hükümetin gelmiş olduğu hoşgörüsüzlük ve nobranlık çizgisini göstermektedir" dedi.

- "ERDOĞAN TEKMELEME DÖNEMİNE GİRMİŞTİR"-

Başbakan'ın yönetimini çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemi diye üçe ayırdığını ifade eden Hamzaçebi, "Buna artık bir dördüncü dönemi eklemek gerekiyor; tekmeleme dönemi. Recep Tayyip Erdoğan tekmeleme dönemine girmiştir" diye konuştu.

-"KİM GİTTİ, MEZHEBİ NEDİR DİYE BİR ARAŞTIRMA MI YAPIYORSUNUZ?"-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Soma faciası üzerinden yeni bir kutuplaşmayı yaratmaya çalıştığını iddia eden Hamzaçebi, "Diyor ki "Soma'ya Alevi vatandaşlarımızı götürüyorlar'. Sayın Başbakan siz Soma'ya kimin gittiğini izliyor musunuz? Kim gitti, mezhebi nedir diye bir araştırma mı yapıyorsunuz? Başbakan'ın akıl hocaları var tabii. Onlardan birisi diyor ki, "biz düşen oylarımızı Alevi-Sünni kutuplaşmasıyla yüzde 45'lere getirdik, şimdi bunu aşacağız, 50'lere doğru gidiyoruz'. Başbakan'ın kılavuzu karga" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarında CHP milletvekillerini terör örgütleriyle yan yana göstermeye çalıştığını iddia eden Hamzaçebi, "Sayın Başbakan'ın temelinde yer alan kavramlardan birisi yalandır. Bu da yalan" dedi. Hamzaçebi, Okmeydanı'nda yaşanan olaylarda görüntülenen yüzleri maskeli, elleri silahlı kişilerin kimler olduğunun güvenlik güçlerince tespit edilememesini de eleştiren Hamzaçebi, "Bu inandırıcı değil. Ya bulmak istemiyor ya da farklı bir şey. Bu kişiler kimse bunları bulun" dedi.   
Başbakan'a çağrıda bulunan Hamzaçebi, "Bunlara son ver. Anlıyorum cumhurbaşkanı olmak istiyorsunuz. Cumhurbaşkanı olma hırsı gözünü bürümüş. Bu hırs doğruları, gerçekleri görmeyi engelliyor. Cumhurbaşkanı seçimine doğru toplumu inançları nedeniyle kutuplaştırmak suretiyle cumhurbaşkanı seçimi yatırımı yapma anlayışını kınıyorum" dedi.

4 eski bakan ile ilgili Meclis soruşturma komisyonunun hala kurulmadığını ifade eden Hamzaçebi, "Neredeyse 1 ayı dolacak. Hala bu komisyon kurulabilmiş değil. Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu komisyon üyelerini daha düne kadar bildirmiş değildi. Meclis Başkanlığı bu konuda son derece yavaş hareket ediyor. Anlaşılan Meclis kapanana kadar bu soruşturma komisyonunun kurulması bir şekilde engellenmek istenmektedir" diye kaydetti.
Hamzaçebi, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Sayın Başbakan ile ilgili olarak milletvekili arkadaşlarımız, bir Meclis soruşturma komisyonu kurulması yönündeki önergeyi bugün TBMM Başkanlığı'na verdiler. CHP'li milletvekilleri Başbakan hakkında Meclis soruşturması açılmasını talep etmektedir. 17 ve 25 Aralık operasyonlarıyla ilgili olarak Sayın Başbakan'ın da sorumluluğu bulunmaktadır. 4 bakan ile ilgili TBMM soruşturma komisyonu kurulmasına karar vermiştir. 4 bakan ile ilgili komisyon kurulduğuna göre o komisyonunun çalışmalarına konu olacak suçların bir bölümü Sayın Başbakan'ın iştiraki ile işlenmiş olan suçlardır. Ya da bu suçların işlenmesine Sayın Başbakan göz yummuştur, fırsat vermiştir. Aynı suçlar nedeniyle 4 bakan hakkında Meclis soruşturma komisyonu kurulurken, Sayın Başbakan'ın bunun dışında tutulması doğru değildir. Doğru olan Sayın Başbakan hakkında da TBMM Genel Kurulu'nun aynı iradeyi gösterip, soruşturma komisyonu kurulmasıdır."


-"DEMEK Kİ SAYIN BAŞBAKAN KOYUNLARDAN SORUMLU AMA KAÇIRILAN ÇOCUKLARDAN, İNSANLARDAN SORUMLU DEĞİL "-

"Diyarbakır'da dün bir fotoğraf ortaya çıktı kaçırılan çocuklarla ilgili, ne diyorsunuz" şeklindeki soruya Hamzaçebi, "Bu fotoğraf hükümetin aczini gösterir. Başbakan bu aczini dün de grup toplantısında ifade etti. Başbakan bir hafta önceki grup konuşmasında da şöyle bir şey söylemişti, "Fırat kenarında kaybolan koyunun sorumlusu benim'. Fırat kenarında kaybolan koyunun sorumlusu benim diyen Başbakan orada Hazreti Ömer'e öykünüyor. Hazreti Ömer'e öykünen Sayın Başbakan bir hafta sonra çocuklarla ilgili HDP'den yardım istiyor. Öyle anlaşılıyor ki Sayın Başbakan koyunlardan sorumlu ama kaçırılan çocuklardan, insanlardan sorumlu değil. Biz de kendisini koyunlardan sorumlu başbakan olarak anacağız bundan sonra" yanıtını verdi.

"Başbakan dünkü açıklamasında PKK'lıların yol kesmesiyle ilişkin bir değerlendirme yapmadı, bu sessizliği nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Hamzaçebi, "Bu sessizliği cumhurbaşkanlığı seçimine doğru bir ittifakı gösteriyor. Bu çocukların PKK'nın elinden alın gelin yoksa B planımız var C planımız var lafları da palavradan ibarettir. B planı herhalde teslimiyettir. C planı da kaçmaktır, öyle tahmin ediyorum. Nasrettin Hoca'nın kaybolan "semerimi bulun' hikayesine benziyor" dedi.

-"ÇATI ADAYI GÜL OLAMAZ"-

"Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e cumhurbaşkanı adaylığı teklif ettiği yönünde bir haber var, Bahçeli yalanladı ama çatı aday Abdullah Gül olabilir mi?" sorusuna Hamzaçebi, "Asla, asla, hayır" yanıtını verdi.

Faiz tartışmasına ilişkin soruya Hamzaçebi, "Faize bağımsız Merkez Bankası karar verir. Faiz, Başbakan'ın dediği gibi neden değildir, faiz ekonomide enflasyonun sonucudur. Sayın Başbakan önce bu algısını değiştirmeli. Faizi indirelim, düşürelim tartışmaları suni bir tartışmadır. Faiz bir süre için indirildiği zaman talep tekrar canlanınca faiz tekrar yükseltilmek zorunda kalınacaktır" dedi.
Hamzaçebi, Başbakan Erdoğan'a madencilerle birlikte görüntülendiği bir resminin hediye edilmesiyle ilgili soruyu yanıtlarken de "Başbakan'a sunulması gereken fotoğraf, tekmeci müşavirin yerdeki maden işçisini tekmeleyen fotoğrafıdır. Öbürü ısmarlama fotoğraftır, gerçekleri yansıtmıyor" dedi.

-"CUMHURİYET HALK PARTİSİ ADAYI DEĞİL"-

CHP'nin cumhurbaşkanı adayına ilişkin bir soruya da Hamzaçebi, "Çalışıyoruz. Genel Başkanımız çalışmalarına devam ediyor. Sivil toplumun bu konudaki görüşlerini almaya devam ediyor. Bunu CHP'nin adayı olarak isimlendirmemek lazım. Her kesimin adayı olacaktır bu. Adalet ve Kalkınma Partisinden de o seçmenden de oy alacak olan bir aday olacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi adayı değil" açıklamasını yaptı.

-CHP, BAŞBAKAN HAKKINDA MECLİS SORUŞTURMASI AÇILMASINI İSTEDİ-

Başbakan hakkında Meclis soruşturması açılması için önerge verdiklerini açıklayan Hamzaçebi, "Sayın Başbakan ile ilgili olarak milletvekili arkadaşlarımız Meclis soruşturma komisyonu kurulması yönündeki önergesini bugün TBMM Başkanlığına verdiler" dedi.
Bir soru üzerine Hamzaçebi, "17 ve 25 Aralık operasyonlarla ilgili olarak Sayın Başbakan'ın da sorumluluğu bulunmaktadır. 4 bakan ile ilgili soruşturma komisyonu kurulduğuna göre o soruşturma komisyonunun çalışmalarına konu olacak suçların bir bölümü Sayın Başbakan'ın iştirakiyle işlenmiş olan suçlardır ya da bu suçların işlenmesine Sayın Başbakan göz yummuştur, fırsat vermiştir. Aynı suçlar nedeniyle 4 bakan hakkında Meclis soruşturma komisyonu kurulurken Sayın Başbakan'ın bunun dışında tutulması doğru değildir. Doğru olan Sayın Başbakan hakkında da TBMM Genel Kurulunun aynı iradeyi gösterip soruşturma komisyonu kurmasıdır" değerlendirmesini yaptı.

-"BEN DİNLENDİĞİMİ TAHMİN EDİYORUM"-

Dinleme iddialarına ilişkin soruya Hamzaçebi, "Ben dinlendiğimi tahmin ediyorum. Bu dinlemeleri paralel yaptı iddiası "ben iyiyim paralel yapı kötü ben iyiyim iyi çocuktum, cemaat kötü, beni kötü yola o sevk etti' gibi itirafı bünyesinde barındırıyor. Paralel yapı denilen yapı nerededir, devlette. Başbakan öyle iddia ediyor. Başbakan onların kim olduğunu biliyor. Bunların hepsini Başbakan yaptırdı. Kimseye sorumluluk atarak bundan kaçamaz. O paralel yapı dediğiniz kişide kimler var ise eğer onlar oradaysa onlara talimatı Başbakan verdi" yanıtını verdi.

-GİZLİ OYLAMA YAPILACAK-

Görevde bulunan veya görevinden ayrılmış olan Başbakan ve bakanlar hakkında Meclis soruşturması açılması, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az onda birinin vereceği bir önerge ile istenebilir.

Bu önergede; Bakanlar Kurulunun genel siyasetinden veya bakanlıkların görevleriyle ilgili işlerden dolayı hakkında soruşturma açılması istenen Başbakan veya bakanın cezai sorumluluğu gerektiren fiillerinin görevleri sırasında işlendiğinden bahsedilmesi, hangi fiillerinin hangi kanun ve nizama aykırı olduğunun gerekçe gösterilmek ve maddesi de yazılmak suretiyle belirtilmesi zorunludur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verilen Meclis soruşturması önergesi gelen kâğıtlar listesine alınır ve Genel Kurulda okunur. Okunan önergenin bir örneği, Başkanlıkça hakkında soruşturma açılması istenen Başbakan veya bakana gönderilir.

Meclis soruşturması açılıp açılmaması hakkında yapılacak görüşmelerin günü, önergenin verilişinden itibaren bir ay içinde görüşülüp karara bağlanacak şekilde, bir özel gündem halinde Danışma Kurulunun teklifi üzerine Genel Kurulca tespit edilir. Bu görüşme günü de ayrıca hakkında soruşturma açılması istenen Başbakan veya bakana bildirilir.

Sırasıyla, önergeyi verenlerden ilk imza sahibinin veya onun göstereceği bir diğer imza sahibinin, şahısları adına üç milletvekilinin ve o sırada görevde bulunsun veya bulunmasın, hakkında soruşturma açılması istenen Başbakan veya bakanın konuşacağı bir görüşmeden sonra, Meclis soruşturması açılıp açılmaması hakkında Genel Kurulca gizli oyla karar verilir.

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm seçip zaten karar verin. Biz sirk geldi ve sevdim aldım. hemen kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç saat beklemek zorunda.