"MHP ile buluştuğumuz çok temel bir nokta var; Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı olmamalıdır

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi:
-"MHP ile buluştuğumuz çok temel bir nokta var; Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı olmamalıdır. Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olduğu bir Türkiye özgürlüklerden uzaklaşmış, insan hak ve özgürlüklerini kilitlemiş, bunların önüne engel koymuş, tutsak bir Türkiye demektir"
-"MHP ile temas bir şekilde gerçekleşir, önemli olan ilkelerde mutabık kalmak. CHP ve MHP müşterek adayı olarak değil, toplumun adayı olarak bunu görmek gerekir"
12 Mayıs 2014
TBMM  - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı aday konusunda, "MHP ile buluştuğumuz çok temel bir nokta var; Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı olmamalıdır. Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olduğu bir Türkiye özgürlüklerden uzaklaşmış, insan hak ve özgürlüklerini kilitlemiş, bunların önüne engel koymuş, tutsak bir Türkiye demektir" dedi.
Hamzaçebi, TBMM'de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde "çatı aday" tartışmasında son durumun ne olduğunun sorulduğu Hamzaçebi, çatı aday tabirinin cumhurbaşkanını tarif etmek anlamına geldiğini söyledi. Hamzaçebi; ?Cumhurbaşkanı bütün toplumun birliğini temsil eden kişidir, bir partinin adayı değildir. Şüphesiz bir partiye mensup olabilir ama seçildiği andan itibaren cumhurbaşkanı anayasamıza göre tarafsız olmalıdır. Biz tarafsız cumhurbaşkanını tarif etmeye çalışıyoruz. Seçildiği anda partisiyle bir bağı varsa bu kesilecek ve toplumu temsil edecek. Çatı direkler, sütunlar üzerine yükselir. Direklerden herhangi biri olmaz veya eksik olursa sadece bir partinin oyuyla seçilip de ve o partiyi temsil eden bir kişi olarak hareket ederse bunun adı cumhurbaşkanı olmaz, partili bir cumhurbaşkanı olur, bu çatı da ayakta kalmaz çöker. Dolayısıyla aday bu şekilde olmalıdır. CHP ile MHP adayı olarak bakmamak gerekir buna. Bu aday başka bir siyasi partiden de olabilir. Biz CHP'li veya MHP'li bir adayı tarif etmiyoruz. Ancak MHP ile buluştuğumuz çok temel bir nokta var; Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı olmamalıdır. Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olduğu bir Türkiye özgürlüklerden uzaklaşmış, insan hak ve özgürlüklerini kilitlemiş, bunların önüne engel koymuş, tutsak bir Türkiye demektir. Özgürlüklerin tehlikede olduğu bir Türkiye demektir. Birinci olumsuzluk nedenimiz budur. İkinci olumsuzluk nedenimiz de, önem sırası ile söylemiyorum, bu kadar yolsuzluğa, şaibeye bulaşmış bir kişi Türkiye'de cumhurbaşkanlığı makamına layık değildir." diye konuştu.
Çatı aday konusunda MHP ile henüz bir temaslarının olmadığını aktaran Hamzaçebi, "Bu temas bir şekilde olur. Meclis'te olabilir, Genel Kurul'da sürekli olarak MHP Grubu ile beraberiz. Bir şekilde gerçekleşir, önemli olan ilkelerde mutabık kalmak. CHP ve MHP müşterek adayı olarak değil, toplumun adayı olarak bunu görmek gerekir. Biz bu toplumun adayının belirleneceği sürece öncülük ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
 -"Edoğan ilk büyük yenilgisini bu cumhurbaşkanlığı seçiminde alacaktır"
 Hamzaçebi, "Sayın Başbakan Fethullah Gülen ismini ortaya attı, gülümseyerek biraz da. 'Ama üniversite mezunu değil' dedi. Değerlendirmeniz olur mu?" sorusuna, "Kendisi mi düşünüyordu acaba? Herhalde espri yapmıştır. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. O otursun kendisine baksın. Kendisi cumhurbaşkanı olamayacaktır. Olmanın hesaplarını yapıyor, müzakerelerini yapıyor, ittifaklar arıyor. Ama Recep Tayyip Edoğan ilk büyük yenilgisini bu cumhurbaşkanlığı seçiminde alacaktır" yanıtını verdi.
AKP'ye oy veren vatandaşların azımsanmayacak bir bölümünün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmamasından yana olduğunu söyleyen Hamzaçebi, yerel seçimde AKP'nin aldığı oy oranının Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına verilen destek olarak yansıtılmasının da yanlış olduğunu savundu. Cumhurbaşkanlığı seçiminin farklı bir alan olduğunu vurgulayan Hamzaçebi, "Toplumumuz, insanımız cumhurbaşkanı ile başbakanı gayet iyi ayırabiliyor" dedi.
 -"Feyzioğlu doğruları söylemiştir"
Hamzaçebi'ye, partisinin Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'nun, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Danıştay'ın kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmaya ilişkin yorumu da soruldu. Loğoğlu'nun sözlerinde Feyzioğlu'nun konuşmasına yönelik keskin bir karşı çıkış görmediğini, daha çok konuşmanın süresinin uzunluğundan kaynaklanan bir eleştiri içerdiğini belirten Hamzaçebi, şunları söyledi:
"Sayın Feyzioğlu, Barolar Birliği'nin genel başkanıdır. Elbette konuşacaktır. Bu konuşmasından rahatsız olmak yanlıştır. Başbakan bir tarif yapıyor Metin Feyzioğlu için, diyor ki, 'Sen devlet protokolünde ne konuşulacağını, ne kadar konuşulacağını ve nasıl konuşulacağını bilmiyorsun'. Buna karışan, bunları tarif etmeye çalışan bir başbakan. Demokrasiyle uzaktan yakından bir ilgisi yok. Feyzioğlu'nun konuşma süresi uzundu diyebilirsiniz belki ama Feyzioğlu orada konuşmayacaktır da nerede konuşacaktır. Ben Sayın Feyzioğlu'nun konuşmasında demokrasi açısından hiçbir sorun görmüyorum. Feyzioğlu doğruları söylemiştir."
 -"Keşke bunu Danıştay Başkanı da konuşabilseydi. Asıl onlara da düşerdi"
 Başbakan Erdoğan'ın bir süre önce yeniden yargılamalar gündeme geldiğinde Feyzioğlu'nu çağırarak görüştüğünü ifade eden Hamzaçebi, "O zaman Feyzioğlu iyi çocuktu, şimdi Başbakan'ı eleştirdi. Kötü çocuk oldu. Bunu kabul etmiyorum" değerlendirmesinde bulundu.
Feyzioğlu'nun Türkiye Barolar Birliği başkanı olması nedeniyle farklı konularda görüş ifade etmesinin, konuşmasında bu konulara yer vermesinin doğal olduğunu belirten Hamzaçebi, "Metin Feyzioğlu'nun bunları konuşmaması eksiklik olurdu. Keşke bunu Danıştay Başkanı da konuşabilseydi. Asıl onlara da düşerdi" dedi.
Hamzaçebi, Loğoğlu'nun sözlerinin kişisel görüşü olduğunu vurgulayarak, CHP'nin görüşünün Feyzioğlu'nun konuşmasının doğru olduğu şeklinde gerçekleştiğini kaydetti. Hamzaçebi, "Feyzioğlu'nu kişi olarak beğenebilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz ama kişi olarak beğenmemeniz, orada onun böyle konuşmaması gerektiği sonucunu yaratmaz" görüşünü ifade etti.
Bir gazetecinin Başbakan Erdoğan'ın kullandığı "cadı avı olacak" ifadesini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine ise Hamzaçebi, şunları kaydetti:
"Amerika'da 50'li yıllarda McCarthy dönemi vardı, o döneme benziyor. Yapsın bakalım. Türkiye hukuk devletidir. Bugün hukuku, egemenliği gücü altına almaya çalışan bir Tayyip Erdoğan vardır. Ama Türkiye'de hukuku, milleti teslim alamayacaktır. Bu o kadar kolay değildir. Hukuk vardır, kanunlarla kamu görevlilerinin görevlerine son verebilir. Bunları yapıyor. HSYK'da yaptı, başka kurumlar da yaptı. Bunların döneceği yerler vardır. En son milletten dönecektir. Sanmasın ki bu yüzde 43 oy, onun bu antidemokratik, otoriter uygulamalarına destektir. Hayır. Hala yüzde 43 oyu yanlış yorumlayan bir başbakan vardır."
 

Viagra çok lezzetli yemek değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm atanmış zaten karar verin. Biz sirk geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen tam olarak bir saat beklemek zorunda.