Sayın Başbakan hakkında bir Meclis Soruşturma önergesi vereceğiz

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi:
-"Başbakan Erdoğan hakkındaki soruşturma önergesini önümüzdeki hafta vereceğiz"
-"Sayın Cemil Çiçek'in kamuoyuna yeni bir şeymiş gibi açıkladığı bu teklifi CHP'li milletvekilleri 6 Şubat 2014 tarihinde TBMM'ye verdi. Bu yeni bir şey değil"
-"Recep Tayyip Erdoğan'a açık çağrı yapıyorum; gelin önümüzdeki hafta Salı günü CHP'nin yeniden yargılamayla ilgili teklifini TBMM Genel Kurulu'nda görüşelim"

8 Mayıs 2014

TBMM  - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki soruşturma önergesini gelecek hafta TBMM Başkanlığı'na vereceklerini söyledi.
Hamzaçebi, partisinin Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
"Balyoz davası" avukatlarının, Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları bireysel başvurudan sonuç çıkmaması sonrası başlattığı "Adalet Nöbeti"ni hatırlatan Hamzaçebi, Türkiye'de yargı, insan hakları ve masumiyet karinesinin ayaklar altına alındığını ve siyasi davalarla bir çok kişinin mahkum edildiğini söyledi. Bu insanlar dertlerine çare ararken, 17 Aralık soruşturmasının başladığını dile getiren Hamzaçebi, bu soruşturmanın ardından Başbakan Erdoğan'ın yeniden yargılamaya ilişkin sözlerine değindi.
Hamzaçebi, bu sözlerin toplumda bir umut yarattığını vurgulayarak, aradan geçen sürede iktidarın yargıyı kontrol altına almak üzere çeşitli düzenlemeler yaptığını, ancak yeniden yargılama konusunun gündeme gelmediğini belirtti. Hamzaçebi, "Kamuoyuna yeniden yargılama umudunu verip daha sonra buradan çark etmiş olan bir Recep Tayyip Erdoğan söz konusudur" dedi.
 
-"Onların nöbetlerinin yanındayız"
 
CHP olarak yeniden yargılama konusunda 9 Ocak 2012 ve 6 Şubat 2014 tarihinde verdikleri kanun teklifleri bulunduğunu anlatan Hamzaçebi, her iki teklifin de komisyonlarda bekletildiğini söyledi. Hamzaçebi, şöyle devam etti:
"Balyoz davasının mağdurları, mahkum edilen kişilerin yakınları Anayasa Mahkemesi önünde adalet nöbeti tutuyorlar. Biz onların bu nöbetinde yanlarındayız. Biz de burada nöbet tutuyoruz. Onlar Anayasa Mahkemesi önünde biz de TBMM'de bu nöbeti tutuyoruz. Tutmaya devam edeceğiz. Buradan çok açık bir çağrı yapıyorum, Recep Tayyip Erdoğan'a açık çağrı yapıyorum; gelin önümüzdeki hafta Salı günü bu teklifi TBMM Genel Kurulu'na getireceğiz. 5 Ocak'ta vermiş olduğun sözü tut, bu teklifi Salı günü görüşelim. CHP'nin teklifini Salı günü Genel Kurul'a getireceğiz. Gerçekten samimi mi değil mi? Samimi olmadığını biliyoruz ama test etme ihtiyacı var. Salı günü Başbakan'ın yeniden yargılama sözünü TBMM'de test edeceğiz. Kendisine ben konjonktürel demokrat demek isterdim, onu bile diyemiyorum. Konjonktürel fırsatçı. Onun tek derdi kendisini, yakınlarını, ailesini, bakanlarını yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasından kurtarmaktır. Bunu da başaramayacaktır"
 
-"Umut verip daha sonra çark ediyorlar"
 
Hamzaçebi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in tutuklu milletvekili Engin Alan'ın durumuna ilişkin yasa önerisine de değinerek, Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ile 6 Şubat'ta TBMM Başkanlığı'na sundukları teklifte aynı önerinin bulunduğunu söyledi. Hamzaçebi, "Sayın Cemil Çiçek'in kamuoyuna yeni bir şeymiş gibi açıkladığı bu teklifi CHP'li milletvekilleri 6 Şubat 2014 tarihinde TBMM'ye  verdi. Bu yeni bir şey değil. Anayasa değişikliği de değil, yasa değişikliği. Gelin hemen bunu yasalaştıralım. Bu teklifi yenileyeceğiz şimdi" diye konuştu.  
Daha önce üç siyasi partinin tutuklu ve hükümlü milletvekili sorununu çözmek amacıyla üzerinde mutabık kaldığı bir anayasa değişikliği taslağı olduğunu da hatırlatan Hamzaçebi, "Bu da Recep Tayyip Erdoğan'da bekliyor. Beyefendi uygun görmedikleri için bugüne kadar yasalaşmadı. Şimdi de tereddüt ifade ediyorlar. Aynen Balyoz da olduğu gibi umut verip daha sonra bu umuttan çark ediyorlar" ifadelerini kullandı.
 
-"Hadi göster iyi çocuk olduğunu, getir Engin Alanı"
 
İktidarın son dönemde hukuksuz yargılamalardan söz eder hale geldiğini belirten Hamzaçebi, şunları söyledi:
"Demek istiyor ki Recep Tayyip Erdoğan, 'Biz iyi çocuktuk, cemaat kötü. Bizi kötü yola cemaat sevk etti. Hadi göster bakalım iyi çocuk olduğunu, getir yeniden yargılamayı, getir Engin Alanı. Konjonktürel fırsatçı. Engin Alan milletvekilimizin sorunu, parlamentonun sorunudur. Bu bir onur sorunudur. Bunun daha fazla ötelenmesi geciktirilmesi mümkün değildir. Önümüzdeki hafta bunu süratle yasalaştırabiliriz. Teklifimiz TBMM'de bekliyor."
Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Hamzaçebi, bir gazetecinin "Genel Başkan, Başbakan Erdoğan hakkında da bir soruşturma önergesi verileceğini açıkladı. Bu önerge ne zaman verilecek? Bu güne kadar neden verilmedi?" sorusuna "Bu önergeyi önümüzdeki hafta vereceğiz" karşılığını verdi. Hamzaçebi, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili ortaya çıkan iddialar nedeniyle savcıların harekete geçmesini bekledik. Ancak gördük ki yargı üzerinde, savcılar üzerinde hükümet tarafından oluşturulmuş büyük bir baskı vardır, savcılardan herhangi bir şekilde başbakan hakkında bir fezlekenin gelmesi mümkün gözükmüyor bu süreçte. O nedenle biz medyada yer almış olan ve kendisinin de doğruladığı inkar etmediği bilgilere dayanarak Sayın Başbakan hakkında bir Meclis Soruşturma önergesini veriyoruz."
Başbakan Erdoğan hakkındaki iddialar nedeniyle Meclis Soruşturma Komisyonu kurulmasının zorunluluk haline geldiğini savunan Hamzaçebi, AKP grubunun da tutarlılık örneği göstererek komisyonun kurulması yönünde oy kullanmalarını dilediğini söyledi.
 
-"MHP ile bir ortak noktamız..."
 
Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin soruyu da cevaplandıran Hamzaçebi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun muhtelif isimler gündeme getirildiğinde bu kişilerin aday olabileceklerini, şartlara sahip olduklarını söylediğini, ancak bunun "CHP bu isimleri gösterecek" şekilde yorumlanmaması gerektiğini, sürecin devam ettiğini vurguladı. Hamzaçebi, "Geniş kesimler tarafından kabul edilebilecek, uzlaşmayı sağlayabilecek bir aday profilini tarif ediyoruz biz parti olarak. Çatı aday budur" dedi.
Hamzaçebi, muhalefetin ortak aday çıkarması konusundaki sorular üzerine de "Sayın Bahçeli ile MHP ile şöyle bir ortak noktamız var; Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olmamalıdır. Olmayacaktır da. Böyle bir ortak noktada buluşmak çok önemlidir. Gerisi bir şekilde şekillenir" değerlendirmesinde bulundu.
AKP'nin yerel seçimde aldığı oyları Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına verilen destek gibi göstermeye çalıştığını, bunun yanlış bir yaklaşım olduğunu belirten Hamzaçebi, cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme kriterlerinin farklı olduğunu kaydetti. Hamzaçebi, "Kamuoyu bundan sonra Tayyip Erdoğan karşısındaki diğer adayı konuşacaktır. Bugüne kadar kendisi konuşuldu, bundan sonra da diğer aday konuşulacaktır. Bu da kısa bir süre içinde belirlenecektir" dedi.

-?Çatı aday budur, Türkiye?nin çok geniş kesimlerini kucaklayabilecek olan adaydır?-

?CHP Genel Başkanı dün Mansur Yavaş aday olabilir dedi, ne diyorsunuz?? sorusuna Hamzaçebi, ?Sayın Kılıçdaroğlu şöyle diyor, muhtelif isimler gündeme gelince hepsi için onlar aday olabilir diyor. Elbette aday olma şartlarına sahip kendileri, Sayın Baykal, Sayın Yavaş bunlar kamuoyunda çok güçlü isimlerdir. Ama bu partimiz bu isimleri gösterecektir şeklinde yorumlanmamalı. Daha bu süreci yaşıyoruz. Daha tartışmalar olacak. Kadın aday konusunda da şunu söyleyeyim, Sayın Kılıçdaroğlu kadın aday göstereceğiz yönünde bir açıklama yapmadı. Kadın aday da olabilir, çok geniş bir çerçeve çizdi. Sonuçta Türkiye?nin layık olduğu, çok geniş kesimler tarafından kabul edilebilecek geniş bir uzlaşmayı sağlayabilecek bir aday profilini tarif ediyoruz biz parti olarak. Çatı aday budur. Türkiye?nin çok geniş kesimlerini kucaklayabilecek olan adaydır? dedi.
Bir soru üzerine Hamzaçebi, ?Bir randevu talebi bir gelsin, Sayın Bahçeli görüşlerini ifade eder ama Sayın Bahçeli ile MHP ile şöyle bir ortak noktamız var. Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olmamalıdır? diye konuştu.
 
 

Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm seçip zaten karar verin. Biz alışveriş merkezi geldi ve sevdim aldım. hemen kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç saat beklemek zorunda.