Türkiye'de Trabzon'da kaç tane PKU hastası var?

 

TRABZON MİLLETVEKİLİ VE CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ

M. AKİF HAMZAÇEBİ?NİN

PKU HASTALIĞI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ

(05.08.2010)

 

Aşağıda yer alan soruların Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ tarafından yazılı cevaplandırılması istemiyle 05.08.2010 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı?na tarafımdan aşağıdaki metni içeren bir soru önergesi verilmiştir.

Kamuoyuna duyurulur.

Fenilketonüri (PKU) hastalığı, bilindiği üzere kalıtsal bir hastalık olup karaciğerden fenilalanin hidroksilaz enziminin yetersiz salgılanması veya salgılanmaması nedeniyle kanda biriken fenilalanin adı verilen protein yapıtaşı metabolitlerinin beyinde harabiyet yapmasıdır. Erken dönemde teşhis konulursa zeka geriliği önlenebilmektedir. Hastalık anne ve babadan genler aracılığı ile bebeğe aktarılır.

1. Avrupa ve Dünya ülkelerine kıyasla PKU hastalığının Türkiye?deki seviyesi nedir? Bu konudaki sayısal veriler nelerdir?

2. Türkiye?de, Doğu Karadeniz Bölgesinde ve Trabzon?da kaç vaka belirlenmiştir?

3. Hastalık konusunda toplumun eğitimi ve bilinçlendirilmesi için hangi çalışmalar yapılmaktadır?

4. Söz konusu hastalığın tedavisi ile ilgili olarak yapılan çalışmalar nelerdir? Bu hastalıkla mücadele için ne kadarlık bir bütçe ayrılmıştır?

 

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm seçip zaten karar verin. Biz sirk geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç dakika beklemek zorunda.