Hükümetın asgari ücret zammı bir simit ve bir çay parasına yetmiyor

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ve İSTANBUL MİLLETVEKİLİ
M.AKİF HAMZAÇEBİ?NİN
YAZILI BASIN AÇIKLAMASI
(01.01.2014)

HÜKÜMETIN ASGARİ ÜCRET ZAMMI
BİR SİMİT VE BİR ÇAY PARASINA YETMİYOR

Yeni yıl zamlarla başladı. Bir yandan asgari ücrette sınırlı bir artışla  yetinilirken, diğer yandan yapılan zamlarla bu artış geri alınmaktadır. Hükümet uyguladığı ekonomi politikasıyla iç tasarrufları son otuz yılın en düşük seviyesine indirirken, bunun faturasını düşük asgari ücret ile sigara ve içki zamları üzerinden geniş halk kesimlerine çıkarmaktadır.
Asgari ücretin artış oranı yüzde 4.85 tir. Net asgari ücrette aylık 43 lira düzeyinde bir artış vardır. Bu günde bir simit parasıdır. Eskiden hiç değilse simitin yanında bir çay parası da verilirdi. Şimdi çay esirgenmiştir.
Öte yandan düşük iç tasarrufların sonucu ortaya çıkan cari açığın faturası da içki ve sigara zamları yanında, kredi kartı ile yapılan harcamalara taksit sınırlaması getirilerek dar ve orta gelirli vatandaşlarımıza çıkarılmıştır. Yayımlanan yönetmeliğe göre kredi kartı ile yapılan harcamalarda en çok dokuz aylık taksitlendirme olacaktır. Ancak hükümet dar gelirli vatandaşımızın altın, bilezik, mücevher ihtiyacını düşünerek bu malların alımında taksit sınırlandırması getirmemiş. Hükümeti bu kararından dolayı tebrik etmek(!) lazım.
Sigarada paket başına 50 kuruş civarında bir zam vardır. Her aklına geldiğinde sigara ve alkollü içkilerde vergi artışına giden hükümetin bu tutumunu sadece bütçe geliri ihtiyacı ile açıklamak da mümkün değildir.
Bunlar yeni yılın başlangıç zamlarıdır. Devamını beklemek gerekir. 2014 dar ve orta gelirli vatandaşlarımızın kemerlerini sıktığı bir yıl olacaktır. Artık belli olmuştur ki 2014 yılı büyümenin düştüğü, işsizliğin arttığı ve bunun faturasının dar ve orta gelirli vatandaşlarımıza çıktığı bir yıl olacaktır.
Bütün vatandaşlarımızın huzur içinde bir yıl geçirmelerini dilerim.

Viagra çok lezzetli yemek değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm almak zaten karar verin. Biz alışveriş merkezi geldi ve sevdim aldım. hemen kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen üç gün beklemek zorunda.