Hamzaçebi, bedelli askerlik ile ilgili kanun teklifi verdi

Hamzaçebi, bedelli askerlik ile ilgili kanun teklifi verdi.

 Kanun Teklifi metni için lütfen tıklayınız

CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, yıllık geliri 14 bin lira ve daha az olanların bedel ödemeden; yıllık geliri 14 bin 1 lira ile 25 bin lira arasında olanların 7 bin 500 lira; yıllık geliri 25 bin 1 lira ve daha üstü olanların 15 bin lira ödeyerek, zorunlu askerlik hizmetini yapmış sayılmasını öngören kanun teklifini, TBMM Başkanlığı'na sunduğunu bildirdi
-CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi:
-"Adalet ve Kalkınma Partisi, Barış ve Demokrasi Partisi ile tutuklu milletvekilleriyle ilgili bir görüşme yapacağız"
-"Adana Valisi'nin tutumu kabul edilebilir değil"

11.11.2013

TBMM - Hamzaçebi, TBMM Başkanlığı'na sunduğu ve bedelli askerliği öngören kanun teklifi hakkında, parlamentoda basın toplantısı düzenledi.
Hükümet'in 30 Kasım 2011'de kabul ettiği 6252 sayılı kanunla, bedelli askerlik düzenlemesi yaptığını anımsatan Hamzaçebi, ancak düzenlemenin beklentileri karşılamadığını, büyük bir hayal kırıklığı ile sonuçlandığını savundu. Hamzaçebi, düzenlemeyle, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle 30 yaşından gün aldığı halde askerlik hizmetine başlamamış olanların, kanunun öngördüğü bedeli ödemeleri halinde temel askerlik hizmetini yapmış sayıldığını anımsattı.
Milli Savunma Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle 30 yaşından gün aldığı halde askerlik hizmetine başlamamış 470 bin kişi bulunduğunu belirten Hamzaçebi, kanunun getirdiği olanaktan yararlanmak için sadece 70 bin kişi başvurduğunu kaydetti. Hamzaçebi, 470 bin kişinin yüzde 15'inin bedelli askerlikten yararlandığına işaret etti.
Hamzaçebi, Hükümet'in kısa bir süre önce zorunlu askerlik süresini 12 aya indirdiğini anımsatarak "Hem bedelli askerlik kapsamından yararlanan kişi sayısının son derece az olması hem de zorunlu askerlikteki sürenin azaltılmasına yönelik düzenleme,  yeni bir bedelli askerlik düzenlemesi ihtiyacını ortaya çıkardı" dedi.
-"Askerlik Kanunu'nu yeniden düzenlemek gerekir"
Türkiye'de 1987-2011 yılları arasında 4 kez bedelli askerlik düzenlemesi yapıldığına dikkati çeken Hamzaçebi, bunun temel nedeninin zorunlu askerlik süresinin uzunluğu olduğunu kaydetti.  Hamzaçebi, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Zorunlu askerlik süresinin uzunluğu, askerlik çağına gelen gençlerin askerliklerini ertelemelerine ve bedelli beklentilerine yok açmaktır. Türkiye'nin asıl yapması gereken, zorunlu askerlik süresinde kalıcı şekilde, topluma, askerlik çağındaki gençlere veya askerlik çağına gelecek gençlere güven verecek şekilde zorunlu askerlik süresini kısaltmaktır. 1927'de kabul edilen Askerlik Kanunu'nu, devletin ihtiyacı ile bireyin ihtiyaçları arasında yeni denge kuracak şekilde yeniden düzenlemek gerekir. Zorunlu askerlik süresinin uzunluğunun yanında bugüne kadar 4 kez bedelli uygulaması da askerlik çağına gelen gençlerimizin, bedelli askerlik yönünde bir beklentiye girmelerine yol açmıştır. Bedelli askerlik düzenlemeleri, bir yandan birikimi eritmek gibi bir amacı taşırken, öte yandan gelecekte yeniden bir bedelli askerlik düzenlemesi olabilir beklentisine yol açmıştır. Her iki nedeni bir arada değerlendirdiğimizde, 31 Aralık 2011 tarihi itirabiyle bedelli askerlik düzenlemesinin amaca neden ulaşmadığı ortaya çıkmaktır. CHP olarak bu durumu dikkate alarak yeni bir bedelli askerlik kanun teklifini, TBMM Başkanlığı'na bugün veriyoruz."
-Teklif ne getiriyor-

Yeni bir bedelli askerlik kanunu teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını ifade eden Hamzaçebi, "Yıllık geliri 14 bin lira ve daha az olan gençlerimiz hiçbir bedel ödemeden zorunlu askerlik hizmetini yapmış sayılacaktır.
Yıllık geliri 14 bin 1 lira ile 25 bin lira arasında olanlar 7 bin 500 lira bedel ödemeleri halinde zorunlu askerlik hizmetini yapmış sayılacaktır.
Yıllık geliri 25 bin 1 Türk lirası ve daha fazla olanların 15 bin Türk Lirası bedel ödemeleri halinde zorunlu askerlik hizmetini yapmış sayılacakları teklifte düzenlenmektedir.
Bütün bunlardan yararlanabilmek için 31 Aralık 2013 tarihi itibarıyla askerlik çağına gelmiş olduğu halde 28 yaşından gün almış olduğu halde askerlik hizmetini henüz yapmamış olanlar bu kapsamdan yararlanacaktır" diyerek teklifteki düzenlemeleri anlattı.
Hükümet'in çıkardığı kanunda yaş ve bedelin yüksekliği nedeniyle kanundan yararlanma oranının düşük olduğunu kaydeden Hamzaçebi, teklifleri ile yaşın daha makul seviyeye çekildiğini söyledi. Hamzaçebi, "Bunun, hem bedelli beklentisinde olan gençlerin beklentisini karşılayacak hem de TSK'nın asker kaynaklarının kurumamasına yol açacak bir yaş seviyesidir" diye konuştu.
 -Tutuklu milletvekilleriyle ilgili düzenleme
Bir basın mensubunun, "MHP ile tutuklu milletvekilleri konusunda bir temas olmuştu, AKP ve BDP ile görüşülecek mi?" sorusuna Hamzaçebi, "Adalet ve Kalkınma Partisiyle bu konuda görüşeceğiz. MHP ile bir temas sağladık. Hem Adalet ve Kalkınma Partisiyle hem de BDP ile tutuklu milletvekilleriyle ilgili bir görüşme yapacağız" yanıtını verdi.
MHP'nin tavrına ilişkin soruya Hamzaçebi, "MHP bu konuda bir geçici düzenlemenin, geçici madde düzenlemesinin olabileceği görüşünde" dedi.
Anayasa Uzlaşma Komisyonunda uzlaşma sağlanan 60 maddeye ilişkin bir soruya Hamzaçebi, ""Ancak 60 maddelik paketin yasalaştırılmasında mutabakat sağlanamayınca, o ikinci planda kaldı. Şu anda sadece tutuklu milletvekillerine yönelik geçici madde düzenlemesi, siyasi partiler arasında görüşme konusu olabilecek düzenlemedir. Anayasada geçiçi madde düzenlemesi. 24. Dönem'de milletvekili seçilip de tutuklu olan, tutukluluğunun ilerlediği süreçte tutukluluğu hükümlüye dönüşen tüm milletvekillerini kapsayan bir düzenleme olacaktır. Bizim önerimiz budur" diye konuştu.
Hamzaçebi, görüşmelerin tarihinin belli olmadığını ifade etti.
-"Valinin tutumu kabul edilebilir değil"
Hamzaçebi, bir soruyu yanıtlarken Adana Valisi'nin tutumunun, kabul edilebilir tutum olmadığını ifade etti.  Demokratik bir  devlette, bir mülki amirin, bu şekilde konuşma, başbakanın her cümlesinden görev çıkarma, buna göre hareket etme hakkına sahip olmadığını vurgulayan Hamzaçebi, "Öyle anlaşılıyor ki Sayın Vali, Başbakan'ın özel koruması altındadır. Bu korumanın kapsamının çok geniş olup olmadığı, kamuoyuna, millete yapılan saygısızlıkların, hakaretlerin  Sayın Başbakan'ın koruması altında olup olmadığını ilerleyen süreçte göreceğiz" dedi.
 

Viagra çok lezzetli yemek değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm atanmış zaten karar verin. Biz mağazasında geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen üç gün beklemek zorunda.