İçişleri Bakanlığının 2008 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı Üzerinde Plan ve Bütçe Komisyonunda Yaptığı Konuşmanın Özeti

? Vatandaşımız özellikle kentlerde daha güvensiz bir ortamda yaşamaktadır
Şahsa karşı işlenen suçlarla ilgili olarak, 2005 ve 2006 yıllarını kıyaslayan bazı rakamları vermek istiyorum. Sadece iki yıl. Şahsa karşı işlenen toplam suç sayısı 2005 yılında 196.380 iken, bu rakam 2006 yılında 319.675?e çıkmış durumda. Alt kalem olarak darptan örnek verecek olursak, 2005 yılında darp suçu sayısı 46.612 iken 2006 yılında 71.564?e çıkmış. Bu rakamları alt kalemler itibarıyla çoğaltmak mümkün. Bu tablo şunu gösteriyor: Kentlerimizde güvenlik ihtiyacı vardır. Güvenliği sağlanması sorunu vardır. Vatandaşımız giderek özellikle kentlerde daha güvensiz bir ortamda yaşamaktadır. Güvenlik azalırken, vatandaşın güvenlik ihtiyacı artarken, bu çerçevede artan tek şey çelik kapı satışlarıdır.
? Emniyet teşkilatımız güçlü bir teşkilattır. Ancak, bu güç yeterli değildir
Vatandaşın güvenlik ihtiyacı artarken, emniyet teşkilatımızın güçlendirilmesi ihtiyacı vardır. Emniyet teşkilatımızın bir zaaf içinde olduğu görüşünde değilim. Emniyet teşkilatımız güçlü bir teşkilattır. Ancak, bu güç yeterli değildir. Artan güvenlik ihtiyacı karşısında, emniyet teşkilatımızın güçlendirilmesi ihtiyacı vardır.
? Hükümet objektif olmayan atamalarıyla polisimizin motivasyonunu yok etmiştir
59?uncu Hükûmet döneminde İçişleri teşkilatımız veya emniyet teşkilatımız atamalarla daha çok meşgul olmuştur. Atamalarla ilgili olarak geçen yasama döneminde verdiğimiz bir örneği burada tekrar sizin dikkatinize sunmak istiyorum. Emniyet teşkilatı güçlü teşkilattır. Bu gücü oluşturan unsurları eğer yok ederseniz, polisin moralini yok ederseniz, polisin motivasyonunu yok ederseniz, polisin yükselmede, terfideki objektif sistemini yok ederseniz, polis teşkilatı iyi çalışamaz. Atamalardan örnek veriyorum; Poliste birim amirliğinin 2003 ve 2005 yılı terfilerinde objektif davranılmamış, kıdem sıralamasında ilk yüzde yer alan polislerden ancak 7?si terfi ettirilirken, diğer terfiler ağırlıklı olarak kıdem sırası 250 ve sonrasında olanlardan seçilmiştir.
? Polisimizin ihtiyaçlarını karşılamalıyız
Polisin motivasyonu nasıl kırılıyor? Bir örnek de ondan vermek istiyorum. Geçen Hükûmet döneminde Van?da bir uyuşturucu operasyonu sırasında eski bir milletvekili silahlı adamlarıyla bir polis merkezini basmış, bazı polisleri darp etmiş ve uyuşturucu işine karışan oğlunu, polisleri etkisiz hâline getirdikten sonra alıp kaçmıştır. Bu olağanüstü bir zaaftır. Bir eski milletvekili hangi güce dayanarak bunu gerçekleştirebiliyor? Ve bunun karşısında biz hâlâ emniyet teşkilatının kadro ihtiyacını karşılamıyoruz, emniyet teşkilatının donanım ihtiyacını karşılamıyoruz, emniyet teşkilatının araç ihtiyacını karşılamıyoruz, emniyet teşkilatının vatandaşın ihtiyaç duyduğu güvenlik hizmetini karşılayacak şekilde gücünü artırmıyoruz.
? Terör eyleminden zarar gören vatandaşlarımıza, bu zararlarının tazmin edilmesiyle ilgili olarak geçen yasama döneminde bir yasa çıkarılmıştı. Uygulama sonucu nedir? Ne kadar vatandaşımıza, ne kadarlık bir ödeme yapılmıştır? Toplam zarar miktarı nedir?


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm atanmış zaten karar verin. Biz alışveriş merkezi geldi ve sevdim aldım. hemen kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç dakika beklemek zorunda.

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry