Hükümete, sessiz müzik eşliğinde, ?düşünen adam ol? çağrısı

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, sessiz müzik eşliğinde yaptığı basın toplantısında, "Sayın Başbakan duran adama karşı düşünen adam rolünü üstlense her şey çözülecektir" dedi.
Hamzaçebi, düzenlediği basın toplantısında, müzik eşliğinde konuşmasını yapacağını söyleyerek, Ipad'den "sessiz müziği" açtı.

Taksim Gezi meydan hareketi ve daha sonrasında ülke genelinde meydana gelen protestolar, bu protestoların arkasındaki nedenlerin, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkes tarafından iyi analiz edilmesi, değerlendirilmesi ve bundan gerekli derslerin çıkarılması gerektiğini belirten Hamzaçebi, Türkiye'nin bu sorunu demokratik bir bakış açısıyla değerlendirmeden mesafe alamayacağını bildirdi. Hamzaçebi, herkesi sağduyulu olmaya davet etti.

Hamzaçebi, Erdoğan ve ona yakın çevreler hareketi birkaç çapulcunun ya da marijinal grupların hareketi olarak değerlendirirken, daha önce Hükümete destek vermiş kişilerin de içinde olduğu geniş bir kitlenin "sorunun daha derinlerde olduğunu ve bu soruna demokratik bir bakış açısıyla yaklaşmadan, çözüm yolları üretmeden yaklaşılmasının son derece yanlış olacağını, ülke demokrasisini kötüye götüreceğini" söylediklerini kaydetti.

"Bu bakış açısına ihtiyacımız var" diyen Hamzaçebi, şöyle konuştu:

"Toplum olarak yeni bir eşikteyiz. Bu eşikte gönüller alınmalı, hatalar telafi edilmeli, Sayın Başbakan kutuplaştırma siyasetine son vermeli, kutuplaştırma politikasını güttüğü mitinglerine sona erdirmeli, öfkeler dinmeli, gönüller alınmalı ve Türkiye daha çoğulcu, yaratıcı bir iklime gitmelidir, çözüm buradadır, çözüm Türkiye'nin daha fazla özgürlük ve demokrasi demesindedir. Sayın Başbakan'ın kutuplaştırma gibi bir stratejiye dayalı siyaseti, toplumu bölmeye götürecektir, bundan hiç kimse yarar sağlamayacaktır.

Sayın Başbakan'ın Kazlıçeşme mitinginde yaptığı konuşma, Türkiye adına endişe vericidir. Orada İslam dünyası içerisinde Asya'da konumlanmış bir Türkiye tarifini yaptı. Asya ülkesi olarak Türkiye'yi batıya, modern dünyaya meydan okuyan bir ülke konumunda değerlendirdi. Bu son derece yanlıştır. AB hedefi bir kenara atıldı. Sayın Başbakan'ın 'gerekirse Şangay Beşlisi'ne üye oluruz' değerlendirmesinin Sayın Başbakan'ın espri yapmadığı, bunu inanarak söylediği gerçeğini ortaya çıkardı. Şangay Beşlisi demokrasi ile sorunlu ülkelerdir. Türkiye'nin yeri Şangay Beşlisi, Asya değil, AB'dir."

Hamzaçebi, Başbakan Erdoğan'a, "Bu mitinglere son verin, kutuplaştırma siyasetine son verin" çağrısında bulundu.

Sürek avı şeklinde bir uygulama başlatıldığını, kamu görevlileri ve doktorlar hakkında soruşturma yürütüldüğünü iddia eden Hamzaçebi, protesto hareketlerine katılan vatandaşlar hakkında fişleme uygulaması başlatıldığını da savundu. Hamzaçebi, bu uygulamaların demokrasiye zarar verdiğini dile getirerek, Başbakan Erdoğan'dan bunlara son vermesini istedi.

"Dans eden, koşan gençler çıkabilir"

Akif Hamzaçebi, bu protestolarda son derece yaratıcı eylemler ve polisin şiddetine karşı duran adam eylemi yapıldığını ifade ederek, dans eden, koşan gençler çıkabileceğini kaydetti. Hamzaçebi, "Ben bütün bunlara karşı hükümete, düşünen adam konumunda olmayı tavsiye ediyorum. Sayın Başbakan duran adama karşı düşünen adam rolünü üstlense her şey çözülecektir" dedi.

Toplantının başında başlayan "sessiz müziğin" bittiğini ifade eden Hamzaçebi, adı "4 dakika 33 saniye" olan ve 3 bölümden oluşan şarkının John Cage isimli müzik adamının yapıtı olduğunu söyledi. Hamzaçebi, piyanistin her 3 bölümde de sahnede piyanonun başına oturduğunu ve hiç bir şey çalmadığını, sadece sessizlik olduğunu bildirdi. Hamzaçebi, bestecinin bu sessizlikle mesaj vermek istediğini ve protesto yaptığını belirterek, "Protestonun konusu şudur: 'Hiç bir müzisyen, besteci bana ne hissedeceğimi söyleyemez, benim ne hissetmem gerektiğine ben kendim karar veririm' der" diye konuştu.

Hamzaçebi, Taksim meydanında piyano çalan piyanistler olduğunu ifade ederek, yarın belki müzisyenlerin müzik yapmayarak, şarkı söylemeyerek Hükümeti protesto edeceklerini söyledi. Hamzaçebi, "Ben de sessizliği söyleyen bu şarkıyla, Sayın Başbakan'ın sertlik uygulamalarını protesto ediyorum" dedi.

Kamu görevlilerinin mesai saatleri dışında özgür olarak her türlü gösteriye katılabileceğini ve bunun da Anayasal hakları olduğunu belirten Hamzaçebi, bu hakkını kullanıyor diye kamu görevlileri hakkında soruşturma açılmasını anti demokratik bir tutum olarak değerlendirdiğini bildirdi. Akif Hamzaçebi, kamu malına zarar veren vatandaşlarla ilgili elbette soruşturma yapılabileceğini ancak Taksim'de "bulundu, konuştu, oturdu, durdu" diye hiç kimse hakkında soruşturma yapılamayacağını söyledi.

"Gülemseyen yüz hatlarınızla hafızalarda kalın"

Hamzaçebi, yaralanan vatandaşlara yardım ettiler diye doktorlar hakkında soruştura açmanın insanlık dışı bir tutum olduğunu ileri sürdü. Bu konuyu CHP olarak takip edeceklerini ifade eden Hamzaçebi, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na, "Lütfen o gülümseyen yüz hatlarınıza uygun davranış sergileyin, ya gülemseyen yüz hatlarınızla hafızalarda kalmayı tercih edeceksiniz ya da o gülümseyen yüz hatlarınızın arkasında çok daha sert ve demokrasi dışı tutuma sahip bir kişilik olarak hafızalarda yer alacaksınız" çağrısında bulundu.

AK Parti MKYK toplantısından sonra yapılan açıklamanın gelecek açısından kendisini endişeye sevk ettiğini dile getiren Hamzaçebi, bu açıklamayla Başbakan Erdoğan'ın aynı noktada kaldığının anlaşıldığını söyledi. Açıklamanın bir başka yönüyle de kendisini üzüntüye sevk ettiğini belirten Hamzaçebi, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Hüseyin Çelik'in olaylarla ilgili verdiği hasar bilançosunda, hayatını kaybeden insanlardan bahsetmediğini iddia etti.

Hamzaçebi, olaylarda birisi komiser olmak üzere 5 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 7 bin 822 kişinin yaralandığını, 11 vatandaşın gözünü kaybettiğini, bir vatandaşın görme sorunu yaşadığını, 100 vatandaşın da kafa travması geçirdiğini kaydetti. Bu kadar ağır bir bilançonun ekonomik kayıpların çok daha önünde olduğunu ifade eden Hamzaçebi, Hükümeti, tüm toplumdan özür dilemeye ve özeleştiri yapmaya davet etti.

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, İçişleri Bakanlığı'ndan, ne kadar biber gazı satın alındığını, bu ihaleyi kimlerin aldığını açıklamasını istedi.

Meclis'in temuz ayının ilk haftasında tatile gireceğini ifade eden Hamzaçebi, "Demokratikleşme ile hak ve özgürlükleri merkeze alan bir programı Meclis tatile girene kadar yasalaştırabiliriz" dedi. Hamzaçebi, Hükümete ve Başbakan Erdoğan'a; seçim barajı, gösteri ve toplantı yürüyüşleri, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması başta olmak üzere bir demokratikleşme paketini gerçekleştirme çağrısında bulunarak, "Tutuklu 8 milletvekili ayıbına son verelim" şeklinde konuştu. Akif Hamzaçebi, böyle bir özgürlük paketinin Türkiye'nin önünü açacağını kaydederek, uzlaşma komisyonu kurup temmuzun ilk haftasına kadar bu düzenlemelerin yetiştirilebileceğini kaydetti.

KCK tutuklularının bazılarının seçilmiş insanlar olduğunu belirten Hamzaçebi, bu insanların halk iradesine uygun bir şekilde o görevlerini yapmalarının sağlanması gerektiğini söyledi.
"Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın geçen haftaki Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında istifa ettiğine" ilişkin haberlerin sorulması üzerine Hamzaçebi, "Sayın Arınç, zaman zaman sağduyulu değerlendirmeler yapıyor. O sağduyulu değerlendirmelerin Hükümette herkes tarafından yapılması gerekir. Sayın Başbakan böyle bir değerlendirmeyi yapabilmeli. Umarım Başbakan ve Hükümet öyle bir noktaya gelir" dedi.

Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm seçip zaten karar verin. Biz mağazasında geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen tam olarak bir saat beklemek zorunda.