Engelli vatandaşların her birinin bir gelire sahip olması devletin borcudur, yükümlülüğüdür

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli başkanlığındaki heyeti kabul etti.

İçli, 1991'den beri zaman zaman yaşamlarına ilişkin konularda önemli kararlara imza atan TBMM'yi büyük bir kalabalık grupla ziyaret ettiklerini söyledi.

"Artık geldiğimiz noktada, bizler kamuoyunda bin yıllardan beri yaygın olan aciz, bedavacı, asalak engelli imajını yıkmak; özgür yurttaşlar olarak yaşamak istiyoruz" diyen İçli, örgütlenen, başı dik engelli imajı yaratmak için uğraştıklarını kaydetti.

İçli, herkesle eşit haklar ve yükümlülüklere sahip olmak istediklerini belirterek, ayrımı yapılmaksızın tüm engellilere "sakatlık tazminatı" adı altında aylık ödenmesini istedi. İçli, evde bakım hizmetlerinden tüm engellilerin yararlanması ve bakım sigortası sistemi kurulmasını istediklerini ifade etti.

Turhan İçli, engellilerin tüm karar alma süreçlerine katılmaları gerektiğini kaydederek, engellilerin Parlamento ve belediye seçimlerinde seçilebilecek ön sıralara konulmasını talep etti.
Hamzaçebi de İçli'nin talep ettiği konuların CHP tarafından titizlikle takip edileceğini söyledi.

Türkiye nüfusunun yüzde 12'sinin engelli olduğunu ve bunun da 9 milyon nüfusa denk geldiğini kaydeden Hamzaçebi, 9 milyon engellinin bütün haklardan yeterince yararlanmamasının en önemli sorunlardan birisi olduğunu bildirdi.

Hamzaçebi, engelliler için çıkarılan yasaları anlatarak, "Son çıkarılan yasaya göre yerel yönetimler altyapılarını 7 yılda engellilere yönelik hazırlamaları gerekiyordu. Ancak bu yapılamadığı için onlara ek süre tanındı. Umarım bu süre içerisinde bütün altyapı işleri tamamlanır" dedi. Hamzaçebi, toplamdaki yüzde 10 işsizlik rakamının arkasında bir çok engelli vatandaşın işsizliğinin görüldüğünü ifade ederek, "Özgürlük, eşitlik gibi temel değerler, engelli vatandaşların da diğer vatandaşlar gibi sahip olması gereken haklardır" diye konuştu.

Engellilerin işsizlik ödeneğinden yararlanma hakkı olduğuna işaret eden Hamzaçebi, "Engelli vatandaşların her birinin bir gelire sahip olması devletin borcudur, yükümlülüğüdür" dedi.

Akif Hamzaçebi, engelli sorunları ile ilgili olarak Meclis'e 14 Meclis Araştırması ve 136 soru önergesi verdiklerini kaydederek, engellilerin sadece Parlamento'da değil, yerel yönetimlerde de söz sahibi olması gerektiğini kaydetti.
 

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm almak zaten karar verin. Biz pazar geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen üç gün beklemek zorunda.