CHP'li Hamzaçebi'den basın çalışanları için kanun teklifi

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, basın-yayın sektöründe sarı basın kartı olmadan çalışanların da ?yıpranma hakkından? yararlanması için kanun teklifi verdi.

Hamzaçebi, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifini, TBMM Başkanlığı'na sundu.

Teklif, 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun kapsamında işyerlerinde çalışan sigortalılar ile 4857 sayılı İş Kanunu'na göre basım ve gazetecilik işyerlerinde çalışanlara, yılda 90 gün fiili hizmet zammı verilmesini öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde, Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun kapsamında işyerlerinde çalışan sigortalılar ile İş Kanunu'na göre basım ve gazetecilik işyerlerinde çalışanların; 2008'de yapılan değişiklikle fiili hizmet zammı kapsamından çıkarıldığı anımsatıldı.

Bu yıl yapılan kanun değişikliğiyle, basın ve gazetecilik mesleğinde; Basın Kartı Yönetmeliği'ne göre basın kartı sahibi olmak suretiyle fiilen çalışanların tekrar fiili hizmet zammından yararlandığı ifade edilen gerekçede, şöyle denildi:

?Basın mesleğinde basın kartı sahibi olmadan 5953 sayılı kanuna tabi olarak çalışanlar ile basım ve gazetecilik işyerlerinde 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerine göre çalışan basın emekçileri fiili hizmet zammının kapsamı dışında tutularak büyük bir haksızlık, hukuksuzluk ve adaletsizlik yapılmış; basın emekçileri arasında anayasaya aykırı eşitsizlik yaratılmıştır. Basın ve gazetecilik mesleğinde çalışmanın ölçütü; basın kartına sahip olmak değil, basın ve gazetecilik mesleğinde 5953 sayılı ile basım ve gazetecilik işyerlerinde 4857 sayılı kanununa göre çalışıyor olmaktır.

Fiili hizmet zammı, zahmetli, zor ve insan sağlığına zararlı işlerde çalışanlara verilmesi gerekeceğine göre, basın ve gazetecilik mesleğinde fili hizmet zammı kapsamına alınması gerekenler öncelikle basım ve gazetecilik işyerlerinde 4857 sayılı İş Kanunu'na göre çalışanlar olmak durumundadır.?

Kanun teklifinin tam metni için lütfen tıklayınız...

Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm seçip zaten karar verin. Biz pazar geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç saat beklemek zorunda.