Başkanlık sistemi, Başbakan'ın rüyalarını süslüyor ama hiçbir şekilde Türkiye'de Cumhurbaşkanı olamayacaktır

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başkanlık sisteminin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rüyalarını süslediğini belirterek, ?Hiçbir şekilde Türkiye'de Cumhurbaşkanı olamayacağını? söyledi.

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, ?AK Parti'nin Başkanlık sistemini revize ederek yarı başkanlık sistemi önereceğine? ilişkin sorulara karşı, ?Hiç şaşırmadım. Çünkü ABD'deki Başkanlık sistemi, Obama'nın yetkileri Sayın Başbakanı kesmez. Onunla mutlu olmaz. Orada sert bir kuvvetler ayrılığı vardır; yasama ile yürütme tamamen birbirinden ayrıdır. Ne Başkan Kongre'ye müdahale edebilir ne de Kongre Başkan'a müdahale edebilir. Her ne kadar onların ilk modelinde ABD'deki Başkanlık modelinden ayrılıp 'Türkiye modeli' olarak isimlendirilen bir model ortaya konulmaya çalışılmışsa da yine de Parlamento ve Başkan arasında kesin ayrımlar olan sistemdir? diye konuştu.

Fransa'daki yarı başkanlık sisteminin ise daha farklı olduğunu kaydeden Hamzaçebi, şöyle konuştu:

?Türkiye modeli olarak isimlendirilen bu modelde ise Sayın Recep Tayyip Erdoğan tamamen kendisini mutlak bir şekilde bütün gücün sahibi yapacak konuma getirmek istemektedir. Bu kesinlikle yanlıştır, doğru değildir. Demokrasiye veda edilmesi demektir, haklara, özgürlüklere herkesin veda etmesi demektir. Önerilen modele göre partili Cumhurbaşkanı olacak. O Cumhurbaşkanı partisinin genel başkanlığından ayrılmayacak, Başbakanı tayin edecek, bütün yetkilere sahip olacak ve Başbakanı tayin ettiği yetmezmiş gibi bir de Bakanlar Kurulu'na başkanlık edecek. Yani Başbakan, Cumhurbaşkanı'nın memuru olacak, herhangi bir müsteşar ve genel müdürden farkı olmayacaktır.

Başbakan şunu unutmasın. Başkanlık hayalleriyle yatıp kalkıyor. Başkanlık onun rüyalarını süslüyor ama hiçbir şekilde Sayın Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'de Cumhurbaşkanı olamayacaktır. Bunu kesinlikle ifade ediyorum. Türkiye'yi bölünmeye doğru götüren, demokrasiyi, özgürlükleri rafa kaldıran, herkesin özel hayatına müdahale etme hakkını kendinde gören ve bu anlayışı kurumsallaştırmak isteyen bir Başbakan'a Türkiye 'hayır' diyecektir. Türkiye, Kürt sorununu da demokratik bir programla ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmadan çözecektir.?

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm bulmak zaten karar verin. Biz mağazasında geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen biraz zaman beklemek zorunda.