CHP 1 Mart tutanaklarının açıklanmasını isteyecek

CHP, 1 Mart tezkeresinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurul tutanaklarının, yasal olarak 10 yıllık sürenin dolacak olması nedeniyle açıklanmasını isteyecek.

CHP, Irak krizi konusunda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, (TSK) yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması için Hükümet'e yetki veren Başbakanlık tezkeresinin görüşüldüğü 1 Mart 2003 tarihli Genel Kurul tutanaklarının açıklanması önerisini, Danışma Kurulu'na getirecek.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TBMM'nin 1 Mart 2003'te, tarihi oturumlarından birini gerçekleştirdiğini söyledi.

Tezkerenin, TBMM İçtüzüğü'ne göre, salt çoğunluk olmadığı için kabul edilmediğini, Hükümet'in gerekli izni alamadığını anımsattı.
Hamzaçebi, bunun, Türkiye Cumhuriyeti'nin 21. yüzyılın başlarındaki önemli dönemeç noktalarından biri olduğunu ifade ederek, ?Böyle bir tezkere kabul edilmiş olsaydı, Türkiye sonu gelmeyecek olan bir savaşın içine girmiş olacaktı. Türkiye, bundan çok büyük zarar görecekti? dedi.

TBMM İçtüzüğü'ne göre, kapalı oturum tutanaklarının, kapalı oturum tarihinden itibaren 10 yıl geçtikten sonra yayımlanabildiğine işaret eden Hamzaçebi, tezkere görüşmelerinde de 10 yıllık sürenin Mart'ta dolacağını söyledi.

Hamzaçebi, TBMM'den, bu kapalı oturum tutanaklarının açılmasını talep edeceklerini, Danışma Kurulu'na böyle bir öneri götüreceklerini belirterek, ?Kabul edilmesi halinde sorun yok ama kabul edilmezse biz görüşümüzü TBMM Genel Kurulu'na getireceğiz? dedi.

- ?Daha önce açıklanmıştı?-

Daha önce kapalı oturum tutanaklarının açıklandığına yönelik örneklere dikkati çeken Hamzaçebi, 5 Eylül ve 12 Ağustos 1990 tarihlerinde Başbakanlık tezkerelerinin görüşüldüğü kapalı oturum tutanaklarının, 2003'te açıklandığını vurguladı.

Hamzaçebi, bu tutanakların, 22. Dönem'de, Danışma Kurulu'nun oybirliğiyle aldığı karar sonucunda Genel Kurul'da kabul edilerek açıklandığını kaydederek, ?Bunun altında, dönemin AK Parti milletvekilleri, Grup Başkanvekillerinin imzası vardı. Oybirliğiyle alınan bir karardı. Şimdi de oybirliğiyle bu kararın alınmasını ümit etmek istiyorum? diye konuştu.

- ?Talebimizi bu ayın sonu ya da Mart başında ileteceğiz?-

Taleplerini, bu ayın sonu ya da en genç Mart başında, CHP önerisi olarak TBMM Danışma Kurulu'na getireceklerini bildiren Hamzaçebi, ?Bütün vatandaşlarımızın, 1 Mart 2003 tarihinde kapalı oturumda ne görüşüldüğünü bilmeye hakkı var. Çünkü o tarihte Irak'ta meydana gelen olaylar, Irak'taki rejim, yönetim değişikliğinin etkileri halen devam ediyor. Bu etkiler Türkiye'yi de kapsamına alıyor. O nedenle açıklanmasında büyük bir yarar görüyoruz? dedi.

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm kullanımı zaten karar verin. Biz sirk geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen biraz zaman beklemek zorunda.