Bir yasa, herkesin mali durumunu dikkate aldığı ölçüde eşitliğe uygun demektir

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi: -''(2B Yasası) Bir yasa, herkesin mali durumunu dikkate aldığı ölçüde eşitliğe uygun demektir'' -''Bizim ölçümüz, kendi ihtiyacı için 2B arazisi üzerinde bina yapmış olan vatandaşımıza, bu yerlerin emlak vergisi değeri üzerinden satılmasıdır'' -''Yanlış hesap vatandaştan, sokaktan dönecektir''

06.05.2012 15:15

İSTANBUL (A.A) - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 2B Yasası'na ilişkin olarak, ''Bir yasa, herkesin mali durumunu dikkate aldığı ölçüde eşitliğe uygun demektir. Bizim ölçümüz, kendi ihtiyacı için 2B arazisi üzerinde bina yapmış olan vatandaşımıza bu yerlerin emlak vergisi değeri üzerinden satılmasıdır'' dedi.
Çekmeköy Esnaflar Çarşısı'nda vatandaşlarla bir araya gelen Hamzaçebi, burada yaptığı konuşmada, parlamentonun bu dönemdeki faaliyetlerine bakıldığında halkın sorunlarını çözen, beklentilerini karşılayan çok fazla kanunun çıkmadığını gördüklerini, çıkan kanunların da vatandaşın derdine derman olmadığını, bir takım endişe ve olumsuz beklentiler yarattığını savundu.
Hamzaçebi, vatandaşı endişeye sevk eden kanunların başında 2B Yasası'nın geldiğini belirterek, ''41 yıldır bu sorunun çözülmesini bekleyen vatandaşlarımız, 41 yıldır devlete barış elini uzattığı halde devletin elini uzatmaması nedeniyle barışamayan vatandaşımız, 41 yıl sonra çıkan kanunla yeni bir endişe, olumsuz bir takım beklenti ve kaygıların içerisine girmiştir'' dedi.
Kanunların daima milletin mutluluğu için çıkarıldığını ifade eden Hamzaçebi, CHP olarak 2B konusunda bugüne kadar 3 aşamalı bir çalışma yaptıklarını, seçimlerden önce ''2B Barış Projesi''ni açıkladıklarını söyledi.
Hamzaçebi, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Eğer çıkan kanunun arkasında halk yok ise, vatandaş bu kanunu büyük çoğunlukla yanlış buluyorsa bu kanun doğru değil demektir. Parlamento çoğunluğu, bütün kanunların doğru olduğu anlamına gelmez.
Bu kanunun neden doğru olmadığı konusunda CHP olarak görüşümüz şudur, biz şunu önermiştik; adalet ölçülerine, eşitlik ilkesine göre bu kanunun uygulanabilmesi için vatandaşın mali durumunu gözetmesi gerekir. Bu nedenle 2B arazisi üzerinde kendi ihtiyacı için bina yapmış olan kişi ile, buraları yatırım amaçlı değerlendiren kişiler arasında bir fark olması gerekir. 2B arazisi üzerinde alışveriş merkezi, otel, fabrika kurmuş olan kişi ile, kendi oturacağı evi inşa etmiş olan vatandaşımız arasında bir fark olması gerekir. 2B arazisi üzerinde yılın 12 ayı kullandığı evi yapmış olan vatandaşımız ile, arada bir, hafta sonu ya da yazın burayı kullanan vatandaşımız arasında fark gözetmek lazım. 2B arazisi içerisinde iş yerini yapan esnafımız ile, büyük fabrika kuran vatandaşımız arasında fark gözetmek lazım. 2B arazisi üzerinde yerleşik orman köylüsü ile diğer insanlar arasında fark gözetmek lazım.
Bir yasa, herkesin mali durumunu dikkate aldığı ölçüde eşitliğe uygun demektir. Bizim ölçümüz, kendi ihtiyacı için 2B arazisi üzerinde bina yapmış olan vatandaşımıza bu yerlerin emlak vergisi değeri üzerinden satılmasıdır, orman köylüsüne bedelsiz verilmesidir. Bunun dışında buralarda fabrika veya ticari amaçlı yatırım yapmış olanlarla, otel, alışveriş merkezi gibi yatırım yapmış olan vatandaşlarımıza veya bu arazilerde yer satın alıp da 'yarın yasa çıksın, buranın tapusunu alayım, burada yatırım yapayım' diyen vatandaşlarımıza rayiç bedel, yani piyasadaki alım-satım fiyatı üzerinden satışı öngördük.''

-''Bu yanlışlık vatandaştan geri dönecektir''-

Akif Hamzaçebi, hükümetin getirdiği ve yasallaşan tasarının, hiçbir ayrım yapmaksızın bütün vatandaşlar için rayiç bedelin yüzde 70'i oranında bir satış bedelini öngördüğünü hatırlatarak, bu yanlışlığın vatandaştan geri döneceğini savundu.
Vatandaşın tedirginlik ve endişe içinde olduğunu belirten Hamzaçebi, ''Rayiç bedellerin sizlerin bütçesine uygun olması bizim arzumuzdur. Keşke böyle olsa... Amacımız, bu sorunun çözülmesidir. Biz hala çözüm peşindeyiz. Rayiç bedelde bir sorun vardır. Bu sorunu parlamentoda çözelim arzusundayız. Yanlış hesap vatandaştan, sokaktan dönecektir. Yanlış kanun dönecektir'' şeklinde konuştu.
Yanlış kanunun parlamentoda düzeltilmesi gerektiğini vurgulayan Hamzaçebi, vatandaşların sorularını yanıtlarken de, Beykoz'da ezici bir çoğunluğun bu kanuna tepki gösterdiğini kaydetti. Hamzaçebi, ''Sorunun çözüm yeri Anayasa Mahkemesi'nden önce Meclis'tir. Biz orada çözüm istiyoruz'' dedi.
(YLD-NER-SBR)


Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm seçip zaten karar verin. Biz kulüp geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen biraz zaman beklemek zorunda.