Hamzaçebi'den zihinsel engelliler için teklif

Hamzaçebi'den zihinsel engelliler için teklif
Zihinsel engelliler için teklif veren CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Zihinsel engellilerin taşınmasının birlikte ikamet ettiği ya da bakmakla yükümlü olunan kişilerce engellinin taşınmasına uygun araçla sağlanması halinde bunların ÖTV muafiyetinden yararlanamamaları uluslararası uygulamalara da uymamaktadır" dedi.

Kanun Teklifinin metni için lütfen tıklayınız

05.05.2012 12:05

ANKARA(ANKA)-Zihinsel engelliler için teklif veren CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Zihinsel engellilerin taşınmasının birlikte ikamet ettiği ya da bakmakla yükümlü olunan kişilerce engellinin taşınmasına uygun araçla sağlanması halinde bunların ÖTV muafiyetinden yararlanamamaları uluslararası uygulamalara da uymamaktadır" dedi.
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM Başkanlığı'na, Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunlarında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ni sundu.
Teklifin gerekçesinde, Anayasa'nın 10'uncu maddesinde yer alan "Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz" ve 61'inci maddesinde yer alan "Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır" hükümlerine uygun olarak vergi mevzuatında çeşitli muafiyet ve istisna hükümleri düzenlendiği belirtilerek, şöyle denildi:
"Bu hükümlerin düzenlenmesi sırasında istisna veya muafiyet hükümlerinin istismar edilerek vergi kaybı ortaya çıkmamasına özen gösterildiği anlaşılmaktadır. Ancak bu özenin fiziksel ya da zihinsel engeli nedeniyle H sınıfı sürücü belgesi verilmeyen ve ulaşımı birlikte ikamet ettiği kişilerce sağlanmak zorunda kalan kişiler açısından yüzde 90 ve üzerinde sakatlık derecesi bulunmadığı gerekçesiyle Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti ile Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) istisnasını uygulanamaz hale getirdiği görülmektedir."
Gerekçede, "H sınıfı sürücü belgesi verilmeyen ve ulaşımları münhasıran bu madde kapsamında temin edilecek araçlarla sağlanacak zihinsel engelliler için yapılacak araç iktisapları da vergi muafiyeti kapsamına alınmaktadır" denildi.

-TEKLİF NE GETİRİYOR-

Teklifin getirdiği düzenleme şöyle:
"Zihinsel engelli olduğu için sürücü belgesi verilemeyeceği tam teşekküllü hastane raporuyla tevsik edilen ve ulaşımları birlikte ikamet ettiği ya da bakmakla yükümlü olan kişilerce münhasıran bu madde hükmünden yararlanılarak iktisap edilen araçla sağlanacak kişilerde ayrıca sakatlık veya malullük derecesi aranmayacak."(ANKA)
(MG/ZHR)

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm almak zaten karar verin. Biz kulüp geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç dakika beklemek zorunda.