Hamzaçebi: Sayın Başbakan'a bu yasayı okumasını tavsiye ediyorum

Hamzaçebi: Sayın Başbakan'a bu yasayı okumasını tavsiye ediyorum
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kapatılan camilerle ilgili sözlerine, "Bu tamamen yanlıştır, gerçeklerin tahrif edilmesinden başka bir şey değil. Yasa burada, ben Sayın Başbakan'a bu yasayı okumasını tavsiye ediyorum" dedi.

25.04.2012 14:21

ANKARA (ANKA)-CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, camilerin kapatılmasına yönelik sözlerine, "Bu tamamen yanlıştır, gerçeklerin tahrif edilmesinden başka bir şey değil. Yasa burada, ben Sayın Başbakan'a bu yasayı okumasını tavsiye ediyorum" dedi.
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü Üyesi öğrencilerini kabul etti.
Kabulde, öğrenciler Hamzaçebi'ye, "Sizin adınıza Ege Orman Vakfı'na bir tane fidan diktirdik, artık bir tane fidanınız var" dedi. Öğrencilere teşekkür eden Hamzaçebi, "Bu plaketken çok değerli ve kalıcı" diye konuştu.

-"CAMİ KAPATMA" POLEMİĞİ-

Bir basın mensubunun, "Sayın Başbakan'ın, dün yaptığı açıklamada partinize yönelik cami kapatma konusunda eleştirileri oldu ne diyorsunuz?" sorusuna Hamzaçebi, "Sayın Başbakan'ın Salı günkü grup toplantıları artık din ekseninde, kutsal değerler ekseninde toplumu kutuplaştırmaya yönelik politikalarının açıklandığı toplantılar haline dönüşmüştür. Böyle bir üslubun, bu tip toplantıların ülkemize, topluma vereceği hiçbir şey yoktur" dedi.

-"BARIŞ DİLİNİ YAKALAMAK ZORUNDAYIZ"-

Hamzaçebi, şöyle devam etti:
"Toplumu din ve kutsal değerler etrafında kutuplara ayırmak ve dinin sahipleri veya dinin karşıtları gibi bir anlayış ile insanları ayrıma tabi tutmak toplumda bölünmeye yol açabilecek olan bir politikadır. Sayın Başbakan'ın bu üsluptan memnun olduğu anlaşılıyor, bu üslupla kendisini baş başa bırakıyoruz, bizim bu üslupla yarışmak gibi herhangi bir niyetimiz yok. Bu üsluba aynı şekilde cevap vermek gibi bir arzumuz da yok. Bunu doğru bulmuyoruz, siyasetin öfke ve nefretten kaynaklanan bu duygulardan beslenen dilini bir kenara atıp barış dilini yakalamak zorundayız. Bu noktada Sayın Başbakan'a yani güç sahiplerine düşen görevler vardır. En büyük görev kendilerine düşmektedir. Ben bu görevi yapmaya Sayın Başbakan'ı davet ediyorum."

-"VERMİŞ OLDUĞU BİLGİLER YANLIŞ"-

Başbakan'ın Salı günkü toplantıda vermiş olduğu bilgilerin tamamen yanlış olduğunu ifade eden Hamzaçebi, basın toplantısında 22 Kasım 1935 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yasayı örnek göstererek, şöyle dedi:
"Bir iki kısa örnek vereceğim. Sayın Başbakan diyor ki "1935 yılında CHP iktidarında bir yasa çıkarılmıştır bu yasayla camiler kapatılmıştır'. Bu tamamen yanlıştır, gerçeklerin tahrif edilmesinden başka bir şey değil. Yasa önümde. 22 Kasım 1935 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yasanın TBMM'deki görüşme tutanaklarını çıkardım, gerekçesini çıkardım, gerekçe diyor ki, bir kısım camilerimiz cemaatsiz kalmıştır. Yani camiye namaz kılmaya gidecek kimse yoktur ya da bu camiler çok harap durumdadır. Buralara vatandaşımızın ibadet için gitmesi mümkün değildir. Dolayısıyla bu camileri başka hizmetlere yönlendirmek suretiyle değerlendirelim şeklinde bir kanundur. Hiçbir şekilde cemaati olan insanlarımızın ibadet etmek amacıyla gittiği bir caminin hizmetten çıkarılması şeklinde bir durum söz konusu değildir. Yasa burada, ben Sayın Başbakan'a bu yasayı okumasını tavsiye ediyorum."

-"SAYIN BAŞBAKAN'I TARİHİ GERÇEKLERİ ÇARPITMAMAYA DAVET EDİYORUM"-

Başbakan'ın örnekler verdiğini kaydeden Hamzaçebi, "Seferihisar'da bir cami ahır yapılmıştır, diyor, zamanın Cumhuriyet Gazetesi'ni buna örnek olarak gösteriyor. Ben de aynı Cumhuriyet Gazetesi'ni TBMM Kütüphanesi'nden çıkardım. Haber burada, haber diyor ki, "bu ne insafsızlık' başlığı altında. Seferihisar müze müdürünün bir caminin harap halini tespit etmesiyle başlıyor olay. Devletin görevlileri bu caminin amacına aykırı bir şekilde kullanıldığını tespit ediyor. Caminin minaresi yıldırımdan yıkılmış, duvarları yıkılmış, harap bir halde, vatandaşlar da bunu cami olarak kullanmamışlar, bir başka amaçla kendileri köylüler başka amaçla kullanmışlar, müze müdürü de bunu tespit ediyor ve işlem yapıyor. Bu haberi "CHP camiyi ahır yaptı' diye verirseniz bu en hafifinden insafsızlıktır. Sayın Başbakan'ı tarihi gerçekleri çarpıtmamaya davet ediyorum" diye konuştu.

-"VERMİŞ OLDUĞU BÜTÜN ÖRNEKLER ÇARPITMALARLA DOLUDUR"

Başbakan'ın vermiş olduğu bütün örneklerin çarpıtmalarla dolu olduğunu savunan Hamzaçebi, şöyle devam etti:
"CHP'nin tarihinde İstanbul'un silueti olarak isimlendirdiğimiz ve İstanbul'a özelliğini veren silueti rant uğruna feda etme anlayışı olmamıştır. CHP'nin tarihinde İstanbul'un tarihi yarım adasını süsleyen başta Süleymaniye Camii olmak üzere ve diğer camiler olmak üzere onların minarelerinin ve kubbelerinin yarattığı o olağanüstü güzelliği gökdelenler uğruna feda etme anlayışı yoktur. Sayın Başbakan'ın yönetimindeki Türkiye'de bu tarihi camiler feda edilmiştir. AKP'nin yönetimindeki bu dönemde Sayın Başbakan'ın başbakan olduğu ve onun anlayışının hakim olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesinde bu siluet yok edilmiştir, ne için gökdelenler uğruna, rant uğruna. Sayın Başbakan bunlarla meşgul olsun, günümüzde bu olaylar var."

-TUTUKLU VEKİLLER-

Bir basın mensubunun, "TBMM Başkanı yarın grup başkanvekilleriyle bir araya gelecek. Bu konuda partiniz tarafından bir görüş sunulacak mı?" sorusuna Hamzaçebi, şu yanıtı verdi:
"TBMM'nin Sayın Başkanı tutuklu milletvekillerinin tutukluluğunun sona erdirilmesine veya bu sorunun çözümüne yönelik olarak bir çalışma başlattı, öncelikle Sayın Meclis Başkanı'nı bu çalışması nedeniyle kutluyorum ve kendisine teşekkür ediyorum. Sayın Başkan bu konuda toplantıya katılan taraflara "demeç vermeme' yönünde bir ilke kararını önermiştir ve bu karar tüm siyasi partiler tarafından benimsenmiştir. Bu konuda bizim bir açıklama yapmamız doğru değil, süreç işliyor ama bu sürecin olumlu sonuçlanması yönünde arzumuz vardır. Sayın Meclis Başkanının bu iyiniyetli çabasının sonucunu beklemek gerekiyor. Bu çabayı yürekten desteklediğimizi ifade ediyorum."
"Yeni bir öneriniz olacak mı?" sorusuna da Hamzaçebi, "Onu arkadaşlarımız toplantıya katıldıklarında değerlendirirler eğer öyle bir öneri yapma ihtiyacı ortaya çıkar ise kendileri değerlendirirler" yanıtını verdi. (ANKA)
(MG/ZHR)

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm bulmak zaten karar verin. Biz kulüp geldi ve sevdim aldım. hemen kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç dakika beklemek zorunda.