Hamzaçebi: -''Zonguldak Milletvekili Sayın Haberal, ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıyadır''

CHP'Lİ HAMZAÇEBİ, TBMM BAŞKANI'NA HABERAL İÇİN BAŞVURDU

Sayın M. Akif Hamzaçebi'nin Zonguldak Milletvekili Sayın Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın sağlık sorunları ile iligili TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek'e başvuru yazısı için lütfen tıklayınız

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in cevabi yazisi için lutfen tıklayınız

17.02.2012 12:15


CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e yaptığı başvuruda, sağlık sorunları olan Mehmet Haberal'ın yaşam hakkına kastedilerek cezaevine gönderildiğini belirterek, Çiçek'ten aktif görev üstlenmesini istedi. -Hamzaçebi, "Tüm milletvekillerinin mensubu olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Başkanı olarak sizin aktif görev üstlenmenizin, görevinizin ötesinde bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum. Durum ertelenecek, zamana bırakılamayacak kadar acil ve önemlidir" dedi.

ANKARA (ANKA) - CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e yaptığı başvuruda, sağlık sorunları olan Mehmet Haberal'ın yaşam hakkına kastedilerek cezaevine gönderildiğini belirterek, Çiçek'ten aktif görev üstlenmesini istedi.

-"SAĞLIK DURUMU HAYATİ TEHLİKENİN SÖZ KONUSU OLDUĞUNU GÖSTERİYOR"-

TBMM Başkan Cemil Çiçek'e yaptığı yazılı başvuruda, Haberal'ın ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğunun altını çizen Hamzaçebi, "Kendisinin sağlık durumu hayati tehlikenin söz konusu olduğunu göstermektedir. Gerekli tedavi olanakları sağlanmadığı ve tedavisi yapılmadığı takdirde; kendisinin hayatıyla ilgili, ilgililerin görevlerini yerine getirmemesinden kaynaklanan bir sorumluluğun söz konusu olacağı gelişmelerin olmasından endişe ettiğimi bilgilerinize sunuyorum" dedi.
Haberal'ı 5 Kasım 2011 tarihinde Silivri'deki cezaevinde ziyaret ettiğini hatırlatan Hamzaçebi, "Ziyaretten sonraki dönemde makamınızda çeşitli konulara ilişkin yaptığımız görüşmeler sırasında Sayın Haberal'ın sağlık durumunu iyi görmediğimi size iletmiştim" dedi.

-HABERAL'IN SAĞLIK DURUMU HAKKINDA BİLGİ VERDİ-

Haberal'ın sağlık durumu ve bu konuda yaşanan gelişmeler ile ilgili olarak bilgi veren Hamzaçebi, yazılı başvurusunda şöyle dedi:
"Silivri Devlet Hastanesi'nde görevli fizik tedavi uzmanı tarafından düzenlenen 30 Ocak 2011 tarihli "Epikrizde'; 'Hastanedeki kısıtlı imkanlar dahilinde uygulanan medikal ve fizik tedavisinden olumlu bir sonuç elde edilememesi nedeniyle, Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın beyin cerrahisi ve algoloji konusunda tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilmesi gerektiğine' ilişkin tıbbi görüş bildirilmiştir. Ancak, konunun uzman hekimi tarafından düzenlenen bu rapora rağmen, Sayın Prof. Dr. Mehmet Haberal "muayenesine katılmayan' Silivri Devlet Hastanesi Sağlık Heyeti'nce aynı gün düzenlenen rapora istinaden Silivri Cezaevine sevk edilmiştir.
Halen şiddetli bel ağrıları yaşamaya devam eden ve bilhassa sağ ayağı ile bacağındaki ciddi hissizlik nedeniyle günlük ihtiyaçlarını dahi kendi başına gideremeyen Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın cezaevine gönderilmesi yaşanan yeni bir sağlık skandalıdır.
Halen sık sık ventriküler taşikardi ve aritmi atakları yaşayan; buna ilaveten, bel fıtığı rahatsızlığından dolayı şiddetli ağrılar içerisinde kıvranan ve bilhassa, sağ ayağı ve bacağındaki uyuşma ile sol omuzu ve kolundaki yoğun ağrılar nedeniyle ciddi hareket kısıtlılığı içerisinde bulunan bir hastanın cezaevindeki yetersiz sağlık koşulları bilinmesine rağmen 30 Ocak 2012 tarihinde tarihinde ceza infaz kurumuna sevk edilmesi, insan hakkına dayalı bir hukuk devletinde olması mümkün bir anlayış ve davranış değildir."

-YÖNETMELİĞİ HATIRLATTI-

Haberal'ın yaşam hakkına adeta kast edilerek, cezaevine gönderildiğini ifade eden Hamzaçebi, "Öte yandan Sayın Mehmet Haberal halen Zonguldak Milletvekili unvanını taşıdığı halde "Milletvekillerine, Yasama Organı Eski Üyelerine, Dışarıdan Atandıkları Başkanlık Görevi Sona Erenlere Tedavi Yardımı Yapılmasına Dair Yönetmelik' hükümlerinin her milletvekiline sağladığı olanaklardan da yararlanamamaktadır. Yönetmeliğin 15'inci maddesine göre "hak sahipleri, resmi sağlık kurumlarında A Sınıfı özel oda bulunduğu takdirde bu odada, bulunmadığı takdirde 1. sınıf odada, özel sağlık kurumlarında ise 1. sınıf odada yatırılırlar.' Yönetmelik hükmü bu şekilde olduğu halde bu hüküm Sayın Mehmet Haberal için uygulanmamaktadır. Kendisinin tutuklu olması anılan Yönetmelik hükümlerinden yararlanmasına engel oluşturmamaktadır" dedi.

-TBMM BAŞKANI'NI GÖREVE ÇAĞIRDI-

Haberal'ın sağlık durumu hakkında bilgi veren Hamzaçebi, "Durum bir milletvekilinin anılan yönetmelikten kaynaklanan haklarının kendisine sağlanması yanında, bir insan olarak 'sağlık' ve 'yaşam' haklarının gereğinin yerine getirilmesi ile de ilgilidir. Bu konuda tüm milletvekillerinin mensubu olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Başkanı olarak sizin aktif görev üstlenmenizin, görevinizin ötesinde bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum. Durum ertelenecek, zamana bırakılamayacak kadar acil ve önemlidir" diye konuştu.(ANKA)
(MG/ÖMR)

 

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK, CHP'NİN HABERAL BAŞVURUSUNU ADALET BAKANLIĞI'NA GÖNDERDİ

17.02.2012 14:11


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin, Mehmet Haberal konusundaki başvurusuna, "İlgi yazınız, konunun önemi ve aciliyeti dikkate alınarak gerekli iş ve işlemlerin ivedilikle yapılması ve sonuç hakkında Başkanlığımızın bilgilendirilmesi ricasıyla Adalet Bakanlığına 17 Şubat 2012 tarihinde gönderilmiştir" dedi. ANKARA (ANKA) - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin, Mehmet Haberal konusundaki başvurusuna, "İlgi yazınız, konunun önemi ve aciliyeti dikkate alınarak gerekli iş ve işlemlerin ivedilikle yapılması ve sonuç hakkında Başkanlığımızın bilgilendirilmesi ricasıyla Adalet Bakanlığına 17 Şubat 2012 tarihinde gönderilmiştir" dedi.
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin, Mehmet Haberal konusunda yaptığı yazılı başvuruya TBMM Başkanı Cemil Çiçek aynı gün içinde yanıt verdi.
TBMM Başkanı, CHP Grubu Başkanlığı'na gönderdiği "Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal" konulu yazıda, şöyle dedi:
"İlgi yazınız, konunun önemi ve aciliyeti dikkate alınarak gerekli iş ve işlemlerin ivedilikle yapılması ve sonuç hakkında Başkanlığımızın bilgilendirilmesi ricasıyla Adalet Bakanlığına 17 Şubat 2012 tarihinde gönderilmiştir."(ANKA)
(MG/ÖMR)

 

Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm seçip zaten karar verin. Biz kulüp geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen biraz zaman beklemek zorunda.