Uzlaşma, 'muhalefetin söz hakkını kısalım ama kısarken biraz daha gevşetelim, biraz daha az kısalım' demek değildir''

TBMM İçtüzüğü'nde uzlaşı arayışı -CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi: -''Uzlaşma, 'muhalefetin söz hakkını kısalım ama kısarken biraz daha gevşetelim, biraz daha az kısalım' demek değildir''

07.02.2012

TBMM (A.A) - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM İçtüzük değişikliğine ilişkin uzlaşma arayışlarını değerlendirirken, ''Uzlaşma, 'muhalefetin söz hakkını kısalım ama kısarken biraz daha gevşetelim, biraz daha az kısalım' demek değildir'' dedi.
Akif Hamzaçebi, grup başkanvekillerinin katılımıyla gerçekleşen, TBMM İçtüzüğü'nde değişiklik öngören teklife ilişkin toplantının ardından gazetecilere açıklama yaptı.
Hamzaçebi, ''Biz, İçtüzük değişiklik teklifine esas rengini veren ve muhalefetin söz hakkını kısıtlayan maddeler konusunda mevcut İçtüzük düzenlemesinin aynen kalması gerektiği yönündeki görüşümüzü açık bir şekilde ifade ettik. AKP Grup Başkanvekilleri bizim görüşümüzü not ettiler. Değerlendirecekler'' diye konuştu.
Bu değerlendirme sonucuna göre tekrar bir araya gelinebileceğini veya yeni bir toplantı olmayacağını belirten Hamzaçebi, ''Onlardan gelecek olan habere veya açıklamaya göre hareket edeceğiz'' dedi.
Yeni bir görüşme konusunda planlama yapmadıklarını da vurgulayan Hamzaçebi, şöyle devam etti:
''Biraz önce ifade ettiğim gibi özellikle grup önerileri başta olmak üzere muhalefetin mevcut İçtüzük'ten kaynaklanan konuşma haklarının geriye gitmesi konusundaki herhangi bir düzenlemeye CHP olarak taraf olmayacağımızı ifade ettik ama onun ötesinde Meclisin çalışmalarıyla ilgili tabii ki bunları hızlandıracak düzenlemeler yapılabilir. Bizim ısrarlarımızı not ettiler.''
Hamzaçebi, bir başka soru üzerine, İçtüzük değişikliğine ilişkin teklifin bugün Genel Kurul gündemine alınmayacağını söyledi.
Bir gazetecinin, ''Uzlaşmaya dönük bir tutum gördünüz mü-'' sorusuna Hamzaçebi, ''Bilemiyorum, onu kendilerine sormanız lazım. Çünkü uzlaşma, 'muhalefetin söz hakkını kısalım ama kısarken biraz daha gevşetelim, biraz daha az kısalım' demek değildir. Biz başlangıç noktasındayız'' yanıtını verdi.
Geçen dönemde de bir İçtüzük teklifi üzerinde anlaşıldığını, bunun yeniden yapılabileceğini belirten Hamzaçebi, ''Bunu hep beraber yapabiliriz. Birkaç cümle alınıp onu amacından başka bir şekilde kurgularsanız, olmaz'' dedi.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in bir uzlaşma platformu yaratmaya çalıştığını belirten Hamzaçebi, ''Ama konu Sayın Çiçek'in önerileriyle bir uzlaşmaya bağlanabilecek bir durumda değildir'' dedi.
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da ''Dayatmalar her zaman uzlaşmanın önündeki engeldir'' dedi.


Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm bulmak zaten karar verin. Biz sirk geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen birkaç dakika beklemek zorunda.