M. Akif Hamzaçebi işitme engelli vatandaşların iktisap ettikleri otomobillerin ÖTV ve MTV?nden muaf olmaları için kanun teklifi verdi.

CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, H sınıfı sürücü belgesi olup işitme cihazı kullanmak zorunda olanların otomatik vitesli araç iktisaplarının ÖTV muafiyeti ile MTV istisnası kapsamına alınması için kanun teklifi verdi.

Kanun Teklifinin metni için lütfen tıklayınız

İşitme engelliler için kanun teklifi
CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, H sınıfı sürücü belgesi olup işitme cihazı kullanmak zorunda olanların otomatik vitesli araç iktisaplarının ÖTV muafiyeti ile MTV istisnası kapsamına alınması için kanun teklifi verdi.

25.01.2012  

ANKARA (ANKA) -
CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, TBMM Başkanlığı'na, Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunlarında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi verdi. Teklife göre, işitme engelli vatandaşlar iktisap ettikleri otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)'nden muaf olacak. Buna göre, işitme engelli vatandaşlar kendi kullanacakları otomatik vitesli binek otomobillerinin iktisabı sırasında ÖTV ödemeyecek ve ayrıca iktisaptan sonraki dönemde de MTV ödemeyecek.

-GEREKÇE-

Teklifin gerekçesinde, Anayasa'nın 61'inci maddesinde yer alan "Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır" hükmüne uygun olarak vergi mevzuatında çeşitli muafiyet ve istisna hükümleri düzenlendiğine dikkat çekildi.
Gerekçede, H sınıfı sürücü belgesi bulunan ve işitme engelli olmasına rağmen "sakatlığına uygun tertibat" bulunan araç kullanması gerektiği şeklinde rapor alamadığı ve otomatik vitesli araçlar da bu kapsamda kabul edilmediği için işitme engellilerin ÖTV muafiyetinden yararlanamadığına dikkat çekildi.
Bu durumun Anayasa'nın 61'inci maddesi hükmünün göz ardı edilmesi anlamına geldiği gibi işitme engelliler açısından bir haksızlık niteliğinde olduğu belirtilerek, "Bu haksızlığı ortadan kaldırmak için kanun teklifi ile H sınıfı sürücü belgesi olup işitme cihazı kullanmak zorunda olanların otomatik vitesli araç iktisapları da ÖTV muafiyeti ile MTV istisnası kapsamına alınmaktadır" denildi. Gerekçede, şöyle denildi:
"Türkiye Özürlüler İdaresi ve Gazi Üniversitesinin verilerine göre ülkemizde doğuştan işitme kaybı (DİK) oranı yüzde 0,1 -0,2 yani yaklaşık 1.300 -2.600 çocuk işitme engelli olarak topluma katılmaktadır. 2002 yılı verilerine göre 19 yaş altında 63.173 işitme kayıplı çocuk bulunmaktadır. Ancak söz konusu İdare'nin Raporundan işitme engellilerin yaklaşık olarak sadece yüzde 15'inin okula gittiği ve araç kullanma oranının da en fazla bu oranda olabileceği göz önünde bulundurulursa ciddi bir istismar riski olmayacağı düşünülmektedir."

-TEKLİF NE GETİRİYOR?-

Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:
H sınıfı ehliyet sahibi olup işitme cihazı kullanan işitme engellilerin münhasıran otomatik vitesli araç iktisabı sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibatlı araç iktisabı sayılacak.
H sınıfı ehliyet sahibi olup işitme cihazı kullanan işitme engellilerin adına tescil edilmiş münhasıran otomatik vitesli taşıtlar bunların sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibatlı taşıt sayılacak.(ANKA)
(MG/ÖMR)

Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm almak zaten karar verin. Biz kulüp geldi ve sevdim aldım. hemen kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen bir hafta beklemek zorunda.