Marmara Havzası için koruma

Marmara Havzası için koruma

21.01.2012

Bakan Bayraktar, Marmara Havzası için 30 yıllık planlama yapıldığını belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi?nin soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Marmara Havzası için 30 yıllık planlama yapıldığını belirterek, yeni yapılacak atık su arıtma tesisleri ve iyileştirilmesi gereken mevcut atık su arıtma tesisleri için fizibiliteler yapılarak alternatif önerilerin ortaya konulduğunu bildirdi.

ANKARA (ANKA)-CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi?nin soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Marmara Havzası için 30 yıllık planlama yapıldığını belirterek, yeni yapılacak atık su arıtma tesisleri ve iyileştirilmesi gereken mevcut atık su arıtma tesisleri için alternatif öneriler ortaya konulduğunu bildirdi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Riva Deresi ve havzasının kirliliğinin tespitine yönelik olarak yapılan çalışmaları sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Riva Deresi ve Ömerli Barajı Gölü?nden İstanbul'a içme ve kullanma suyu temin edildiğini söyledi.

Riva Deresi ve Ömerli Baraj havzasının korunmasına ilişkin uygulamaların İSKİ Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olduğuna işaret eden Bayraktar, ?Su havzalarındaki kirliliğin önlenmesi amacıyla 11 havza için TÜBİTAK-MAM?a Havza Koruma Eylem Planları hazırlatılmış olup, bu kapsamda hazırlatılan Marmara Havza Koruma Eylem Planı, Riva Deresini ve havzasını da kapsamaktadır? dedi.

-30 YILLIK PLAN-

Marmara Havza Koruma Eylem Planı çalışması sonucunda, havzadaki su kalitesi ve kirlilik yüklerinin belirlendiğini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ?Evsel, endüstriyel ve yayılı kaynaklardan gelen kirlilik yükleri tespit edilmiş, yeni yapılacak atık su arıtma tesisleri ve iyileştirilmesi gereken mevcut atık su arıtma tesisleri için fizibiliteler yapılarak alternatif öneriler ortaya konulmuştur? dedi.

Marmara Havzası için önerilen eylemlerin kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenler şeklinde gruplandırıldığına işaret eden Bakan Bayraktar, ?Buna göre otuz yıllık planlamayı kapsayan bu süreçte ilk 5 yıl (2011-2015) kısa vade, ikinci 5 yıl (2016-2020) orta vade ve sonraki 20 yıl (2021-2040) ise uzun vade olarak belirlenmiştir. Bu süreçlerde yapılacak uygulamalar Marmara Havza Koruma Eylem Planı içinde yer almaktadır? dedi.

Viagra çok çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm almak zaten karar verin. Biz kulüp geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen üç gün beklemek zorunda.