Memur ve diğer kamu görevlileri zamsız maaş alacaklar ama sendikalardan bir tepki yok. Bu sendikaları, seslerini çıkarmaya davet ediyoruz


CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, memurların maaş artışlarının toplu sözleşme ile belirlenmesini öngören anayasa değişikliğinin gereği yerine getirilmediği için memurların Ocak ayında zamsız maaş alacağını belirterek, "Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir ve bunun mimarı, sahibi AKP'dir" dedi.

12.01.2012 ANKARA (ANKA) -

CHP'li Hamzaçebi Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 12 Eylül'de gerçekleştirdiği anayasa değişikliklerinin amacının insanların hak ve özgürlüklerini genişletme değil, yüksek yargının ve yargının hükümetin kontrolüne geçmesi olduğunun yeni gelişmelerle bir kez daha ortaya çıktığını söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında düzenlenen fezlekenin bunun son örneklerinden biri olduğunu anlatan Hamzaçebi, ekonomik sosyal hayattaki gelişmelerin de bir başka örnek olduğunu belirtti.
Anayasa değişikliği ile memurların ve diğer kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının toplu sözleşme ile belirlenmesi yönünde bir düzenleme yapıldığını hatırlatan Hamzaçebi, birçok memurun "yetmez ama evet" diyerek bu değişikliğe destek verdiğini ancak anayasa değişikliğinin gerçekleşmesinden bu yana 15 ay geçmesine karşın toplu sözleşmeyle ilgili yasanın yürürlüğe girmediğini anlattı. Hamzaçebi, "Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir olay meydana gelmiştir. Yeni bir yıl başlamıştır. Bu yeni yılda memurların ve diğer kamu görevlerinin maaş ve ücretlerinde gerçekleşecek zam belli değildir. Memurlar 15 Ocak'ta zamsız maaş alacaktır. Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilktir ve bunun mimarı, sahibi AKP'dir. Onun hükümetidir. Bu başarıyı hükümete tekrar sunuyorum. Bu başarı bileklerinin hakkıyla elde ettikleri bir başarıdır. Hayırlı olsun" dedi.

-MEMURLARA SENDİKA YÖNETİMLERİNE SESİNİ YÜKSELTİN ÇAĞRISI-

Anayasa değişikliği ile anayasal statüye kavuşturulan Ekonomik Sosyal Konsey'in de 3 yıldır toplanmadığını anlatan Hamzaçebi, "Bu da Ekonomik Sosyal Konsey tarihinde bir ilktir. 3 yıldır konsey toplumun çalışanların sorunlarını konuşmuyor" dedi.
Asgari ücrette yüzde 6 civarında yapılan zammın sembolik olduğunu ve buna onay veren Türk İş'i eleştirdiklerini anımsatan Hamzaçebi benzer bir eleştiriyi de memur sendikalarına yönelttiklerini söyledi. Hamzaçebi, "Bütçe yılı başladı. Anayasa değişikliğinden bu yana 15 ay geçti. Ortada kanun tasarısı yok. 15 Ocak'ta memurlar zamsız maaş alacak ve memur sendikalarından tek bir ses yok. Memurları ve diğer kamu görevlilerini kendi sendikalarına karşı sendikal yönetimlerine karşı seslerini duyurmaya çağırıyorum. Bu işin sahibi memurlardır. Bu işin sahibi CHP'dir. Bunun peşini bırakmayacağız" dedi.

-"HÜKÜMETİN TUTUMUNU HALKA ŞİKAYET EDİYORUM"-

10 Ocak'ta resmi gazetede yayınlanan memurlara yüzde 2.7'lik zam öngören Bakanlar Kurulu kararının zam değil enflasyon farkı olduğuna dikkat çeken Hamzaçebi şöyle devam etti:
"Hükümetin anayasa değişikliğinin tek bir amacı vardır, yargıyı ele geçirmek ve hükümetin kontrolüne almak. Gelişmelerde bunu doğrulamıştır. Çalışma hayatını ilgilendiren diğer değişiklerde hükümet samimi değildir. Hükümet bu değişikliklerde başarısızlıkla çıkmıştır. Toplu sözleşmeyle ilgili düzenlemeden mutlu değildir hükümet. Bu düzenlemelerden nasıl geri adım atacağının hesabı içindedir. Gelecek tasarı çalışanları mutlu etmeyecektir. Bunun işaretleri kamuoyuna yansımıştır. Hükümetin bu tutumunu millete şikayet ediyorum." (ANKA)
(ND/ORH)

Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm kullanımı zaten karar verin. Biz alışveriş merkezi geldi ve sevdim aldım. hemen kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen biraz zaman beklemek zorunda.