Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığını kaldıralım

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi: -''Bu istek, Meclis çalışmalarına katkı anlamındadır. Bu, zaman içerisinde bir geleneğe oturmuştur''
22.11.2011 16:21

TBMM (A.A) - TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam'ın, gündemdışı konuşmaların ardından milletvekillerinin kısa söz taleplerini yerine getirmemesi üzerine usul tartışması açıldı.
Sağlam, gündemdışı konuşmaların İçtüzüğün 59. maddesinde düzenlendiğini ancak milletvekillerinin 59. maddenin uygulanmasının ardından kısa söz talebini düzenleyen 60. maddeye göre söz istediklerini belirterek, kısa söz taleplerini yerine getiremeyeceğini söyledi.
Bunun üzerine, ayağa kalkarak söz isteyen CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Sağlam'ın bu tutumuna itiraz ederek, usul tartışması açılmasını istedi.
Hamzaçebi ''Sağlam'ın görüşüne kesinlikle katılmadığını'' ifade ederek, ''9 yıldır parlamentodayım. Her oturumda 3 kişi gündem dışı konuşma yapar ancak İçtüzük'te bu durum olağanüstü hallerle sınırlanmıştır. Hangi konuşma olağanüstüdür burada? Bir gelenek yerleşmiş öyle devam ediyor. 'Pek kısa bir söz talebi olduğunu belirten üyeye Meclis Başkanı söz verebilir' diyor ilgili madde. Bu istek, Meclis çalışmalarına katkı anlamındadır. Bu zaman içerisinde bir geleneğe oturmuştur'' diye konuştu.

-''Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığını kaldıralım''-
22.11.2011 18:48
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, sataşma gerekçesiyle yaptığı konuşmada, ''Sayın Kılıçdaroğlu'nun eğer yolsuzluk ile itham ediyorsanız, gelin dokunulmazlıkları kaldıralım. Sadece Sayın Tayyip Erdoğan ile Sayın Kılıçdaroğlu'nunkini kaldıralım'' dedi.
Başbakan Erdoğan'ın, Kuşadası Limanı ihalesini Ofer isimli işadamının ihalesiz aldığını ileri süren Hamzaçebi, ''Başbakan, bir günde kendisiyle çelişen 3 açıklaması oldu. Kendisine 'Ofer'i tanıyor musun?' diye soruldu. O da önce 'hayır tanımıyorum', öğleden sonra 'belki görüşmüş olabilirim', akşam üzeri de 'galiba görüştüm' dedi. Bizim başımızda böyle bir genel başkanımız yok'' diye konuştu.
Hamzaçebi, takiyenin en büyüğünü Erdoğan'ın yaptığını savunarak, Başbakan Erdoğan'ın önce bedelli askerlik ile ilgili sorumluluğun altına giremeyeceğini söylediğini fakat bugün bedelli askerliği açıkladığını söyledi. Hamzaçebi, ''Parası olana 30 bin liraya tezkere, parası olmayan askere'' dedi.
Tekrar kürsüye gelen Nurettin Canikli, CHP'nin, Kemal Kılıçdaroğlu'nun 1999'da çıkan ''Rahşan affı'' çerçevesinde yargılanamayacağını bildiğini, bu nedenle ''dokunulmazlıkları kaldıralım'' dediğini ifade ederek, ''Sizin 'Kılıçdaroğlu böyle bir şey yapmamıştır' demenizi beklerdim'' diye konuştu.
Görüşmelerin ardından BDP'nin önerisi kabul edilmedi.
(COŞ-KUD)Viagra çok lezzetli değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm almak zaten karar verin. Biz mağazasında geldi ve sevdim aldım. hemen şimdi kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen tam olarak bir saat beklemek zorunda.