Sayın Başbakan bedelli askerlik konusunda kuzu kuzu CHP'nin çizgisine gelmiştir

CHP'Lİ HAMZAÇEBİ: BAŞBAKAN KUZU KUZU CHP'NİN ÇİZGİSİNE GELDİ
17.11.2011 13:05
________________________________________

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Bedelli askerlik gündemimizde yok" dediğini hatırlatarak, "Sayın Başbakan bedelli askerlik konusunda kuzu kuzu CHP'nin çizgisine gelmiştir" dedi. Hamzaçebi, Başbakan Erdoğan'a, 2B alanlarının satışı konusunda ise, Anayasa'nın 170. maddesinde bir değişiklik yapılması için öneride bulunarak, "Gelin bu değişikliği beraber yapalım" dedi.

Hamzaçebi, Başbakan Erdoğan'a, 2B alanlarının satışı konusunda ise, Anayasa'nın 170. maddesinde bir değişiklik yapılması için öneride bulunarak, "Gelin bu değişikliği beraber yapalım" dedi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, gündemdeki konuları değerlendirdi. Hükümetin Van depreminde sınıfta kaldığını savunan Hamzaçebi, "Bölge ülkelerini şekillendirmeye çalışan Sayın Başbakan, Van'daki çocukların ayağına çorap giydirmekten acizdir" dedi.

-"BAŞBAKAN SİYASETİ DÜN SÖYLEDİĞİNİ BUGÜN İNKAR ETMEK OLARAK ALGILIYOR"-

CHP ile AKP ile arasında varılan mutabakata ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine tepki gösteren Hamzaçebi, "11 Temmuz 2011 tarihinde AKP ile CHP yetkilileri arasında varılan bu mutabakat her iki partinin genel başkanlarının onayı ile şekillendirilmiştir" dedi.
Söz konusu mutabakat metnini basın mensuplarına gösteren Hamzaçebi, "Şimdi Sayın Başbakan bu metni inkar etmektedir. Ama öyle anlaşılıyor ki Sayın Başbakan siyaseti dün söylediğini bugün inkar etmek olarak algılıyor" dedi.

-BEDELLİ ASKERLİK-

"Sayın Başbakan bugünlerde bedelli askerliğin kahramanı olarak ortaya çıkmıştır, bedelli askerliğin sözcüsü olarak ortaya çıkmıştır" diyen Hamzaçebi, Başbakan'ın daha önce bedelli askerlikle ilgili ifade ettiği sözleri hatırlattı.
CHP'nin daha önce bedelli askerlik konusunda teklif verdiğini anımsatan Hamzaçebi, "Sayın Başbakan bizim teklifimizin açıklanmasından sonra yapmış olduğu açıklamada CHP'yi çok ağır cümlelerle eleştirdi" dedi.

-"BAŞBAKAN CHP'NİN ÇİZGİSİNE KUZU KUZU GELDİ"-

Başbakan'ın, "Bedelli askerlik gündemimizde yok" dediğini kaydeden Hamzaçebi, "Bugüne geldi. Sayın Başbakan bedelli askerlik konusunda kuzu kuzu CHP'nin çizgisine gelmiştir" dedi. Hamzaçebi, şöyle dedi:
"Merak ediyorum Sayın Başbakan bedelli askerlikte bu U dönüşünü hangi nedenle yapmıştır, bunu kamuoyuna açıklamasında fayda var. Düzgün siyaset adamları politikalarında bir değişiklik olduğu takdirde bunun gerekçelerini kamuoyuyla paylaşırlar. Sayın Başbakan'a sormak istiyorum, daha evvel, ben Tayyip Erdoğan olarak bu sorumluluğun altına girmem, gerekirse bedelli askerliği referanduma götürürüm, demiştiniz. Şimdi bedelli askerlik düzenlenmenizi referanduma götürecek misiniz?"

-"YAVUZ HIRSIZ ÖRNEĞİ"-

Başbakan'ın, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in, TBMM Genel Kurulu kürsüsünden uzaklaştırılması olayı ile ilgili söylediği sözleri de eleştiren Hamzaçebi, "Bu yavuz hırsız örneğidir. Yani hem kaba kuvveti kullanıyorsunuz hem grup olarak parti olarak onun arkasında duruyorsunuz hem de böyle bir olayda CHP'yi TBMM'yi terörize etmekle suçluyorsunuz" dedi.
Türkiye'de terörize olan kurumların olduğunu kaydeden Hamzaçebi, "Sayın Başbakan ve onun hükümeti mahkemeleri terörize etmiştir, yargıyı terörize etmiştir. Bugün Silivri'de özgür bir mahkeme yoktur. Silivri bir toplama kampıdır" dedi.
Başbakan'ın, CHP'yi "vesayetçi" bir parti olarak tanımladığını da ifade eden Hamzaçebi, "Bu popülizmin kendisidir. Sayın Başbakan'a tavsiyem, 27 Nisan e-muhtırası ile hesaplaşın" dedi.

-AKP'YE 2B KONUSUNDA ÖNERİ-

2B konusunda Başbakan'a ve hükümete öneride bulunan Hamzaçebi, "Birincisi; 2B alanlarının satılabilmesi için Anayasa'nın 170. maddesinde bir değişiklik gerekmektedir. Gelin bu değişikliği beraber yapalım. Anayası'nın 170. maddesini değiştirerek 31.12.1981 tarihi itibarıyla orman özelliğini kaybetmiş olması nedeniyle orman sınırı dışına çıkarılmış olan alanların satışına izin veren bir düzenlemeyi yapalım. Anayasal engel olmasın. İkinci önerim; orman köylüsüne bu araziler bedelsiz olarak verilmelidir" dedi.

-SORULAR-

Hamzaçebi, basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bazı eski Genelkurmay başkanlarıyla ilgili verilen takıpsizlik kararıyla ilgili soruya Hamzaçebi, "Gerçekten darbelere karşı olan bir hükümetin darbe teşebbüsüyle hesaplaşıyorum derken darbenin kendisiyle hesaplaşmazsanız sizin samimiyetiniz sorgulanır. 28 Şubat'ta aynı konudur. 28 Şubat süreci de 27 Nisan e-muhtırasına benzer bir süreçtir. AKP buralardan güç almaktadır" dedi.

-VİCDANİ RET-

Vicdani ret ile ilgili bir soruya da Hamzaçebi, şöyle dedi:
"Vicdani ret ile ilgili olarak Sayın Adalet Bakanı'nın zikzaklı tutumunu takip ediyorum. Vicdani ret konusunda AİHM kararları vardır. Öte taraftan Türkiye terörle mücadele etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları vardır. Ülkenin gündeminde olan konular CHP tarafından da değerlendirilir, bu konuda CHP tarafından değerlendirilmektedir. Zamanı geldiğinde gerekli açıklama yetkili organlarımız veya grubumuz tarafından kamuoyuna yapılacaktır."
Bir basın mensubunun, AKP ile CHP arasında imzalanan mutabakat metnini de hatırlatarak, "Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda, masadan kalkabilir misiniz?" sorusuna Hamzaçebi, şöyle dedi:
"Anayasa ile ilgili görüşmeleri Meclis Başkanlığı'nda oluşan komisyon yürütüyor. CHP komisyona üye vermiştir. O komisyonun çalışmaları hakkında benim bilgi vermem doğru olmaz. Meşru anayasa önemlidir."
Abdülmecit'i anma törenine CHP'nin gidip gitmeme konusunda bir karar alınıp alınmadığına yönelik soruya Hamzaçebi, "Grup olarak böyle bir karar almış değiliz" dedi.
Bir basın mensubunun, AKP ile CHP arasında imzalanan mutabakat metnine yönelik sorusuna Hamzaçebi, "Bu iklimi Sayın Başbakan tekzip ediyorsa bu protokolden tek taraflı olarak vazgeçiyor demektir. Eğer bunu Sayın Başbakan daha açık bir biçimde ifade ederse bundan mutlu oluruz" dedi.

-"HİÇ KİMSE KRİZ ÜRETMEYE ÇALIŞMASIN"-

Bir basın mensubunun, "Aygün'ün görüşlerini paylaşıyor musunuz? CHP'de bir kriz mi var" şeklindeki sorusuna Hamzaçebi, "CHP'de tartışma yoktur, hiç kimse burada bir kriz üretemeye çalışmasın, böyle bir sorun CHP'de yoktur" diyerek şöyle devam etti:
"CHP devrimin, dönüşümün, ilericiliğin, özgürlüğün partisidir. CHP Türkiye'nin modernleşme projesinin sahibi olan bir partidir. Cumhuriyetin temel değerleri CHP'nin temel değerleridir. Atatürk, kurucu irade, kurucu felsefe CHP'nin vazgeçilmezleridir. Bir milletvekilinin kişisel görüşlerinden hareketle bu temel değerlerin CHP içerisinde tartışma konusu olabileceğini düşünmek CHP'ye yapılacak en büyük haksızlıktır. CHP özgürlüklerin partisidir. CHP bugün de o temel değerlerden güç alan bir partidir. CHP'de bu değerler hiçbir zaman tartışma konusu olmaz, hiç kimsenin gücü bu değerleri CHP'yi tartışma konusu yapmaya yetmez. Buna CHP'nin kendi özgücü ve başta halkımız müsaade etmeyecektir
CHP'nin yönetim kadroları da bu konuda son derece hassastır."

-"SAVUNMA YAPILIR, DİSİPLİN KURULU ONU DEĞERLENDİRİR"-

Bir soru üzerine Hamzaçebi, "Sayın Hüseyin Aygün ile ilgili olarak MYK dünkü toplantısında kendisinden savunma istenmesine karar vermiştir. O savunma yapılır. Disiplin Kurulu onu değerlendirir, daha sonra bu sonuç hep beraber yine kamuoyunda tartışılır eğer ihtiyaç varsa yine birlikte bunu değerlendiririz" dedi.

-BİLDİRİYİ AÇIKLAYAN VEKİLLERİN DURUMU-

Bir basın mensubunun, "Bildiriyi açıklayan vekillerle ilgili bir savunma istendiği ifade ediliyor, ne diyorsunuz" şeklindeki sorusuna da Hamzaçebi, "Böyle bir değerlendirmeyi yapmış değiliz" yanıtını verdi.

Viagra çok lezzetli yemek değildir. Yerinde olması gerektiğini tüm bulmak zaten karar verin. Biz mağazasında geldi ve sevdim aldım. hemen kurtarmaz Ereksiyon Olamıyor Musunuz Sen tam olarak bir saat beklemek zorunda.